από metereologos.gr
Δευτέρα 21 Αυγούστου 2017
 

Moody's: Η Ελλάδα χρεοκόπησε

70% οι απώλειες για τους ομολογιούχους – Αγωγή ετοιμάζουν γερμανοί μικροεπενδυτές
Moody's: Η Ελλάδα χρεοκόπησε
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

O οίκος αξιολόγησης Moody's ανακοίνωσε ότι θεωρεί πως «η Ελλάδα έχει χρεοκοπήσει», ως αποτέλεσμα της ανταλλαγής ομολόγων ύψους 177 δισ. ευρώ, διατηρώντας την κατώτατη αξιολόγηση C της κλίμακας που χρησιμοποιεί.
Ο οίκος, σε ανακοίνωσή του, αναφέρει ότι περιμένει τις επόμενες εβδομάδες αντίστοιχες προσφορές για τα ομόλογα σε ξένο δίκαιο, καθώς και για τους κατόχους χρέους κρατικών εταιριών με εγγύηση Δημοσίου.

Για τους κατόχους ομολόγων που υπάγονται στο ελληνικό δίκαιο και μετά την ενεργοποίηση των CACs, σημειώνει ότι οι όροι της ανταλλαγής οδηγούν σε ζημιά για τους επενδυτές τουλάχιστον 70% στην καθαρή παρούσα αξία του υπάρχοντος χρέους.

Σύμφωνα με τον οίκο, αυτή η ανταλλαγή κατέστη «υποχρεωτική» και για αυτό αποτελεί χρεοκοπία.

Αγωγή από γερμανούς μικροεπενδυτές

Αγωγή εναντίον της ελληνικής κυβέρνησης ετοιμάζουν οι γερμανοί μικροεπενδυτές, οι οποίοι θεωρούν ότι η ενεργοποίηση της υποχρεωτικής ρήτρας συλλογικής δράσης δεν συνάδει με το Δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Σε συνέντευξή του στη Γερμανική Ραδιοφωνία, το μέλος του ΔΣ του Συνδέσμου για την Προστασία των Επενδυτών Κεφαλαίου Ντάνιελ Μπάουερ εξηγεί ότι θα ληφθούν νομικά μέτρα με στόχο τουλάχιστον οι μικροεπενδυτές να λάβουν το 100% των απαιτήσεών τους.

«Υπάρχουν παραδείγματα σε άλλες χώρες που έχουν δείξει ότι κυρίως τα hedge funds κέρδισαν στα δικαστήρια» σημειώνει.

Επισημαίνει ακόμα ότι από την αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους πλήττονται κυρίως οι μικροεπενδυτές με βραχυπρόθεσμα ομόλογα, καθώς, όπως λέει, πρέπει να ανταλλάξουν τα ομόλογά τους με ομόλογα διάρκειας έως και 30 ετών, αλλά για πολλούς από αυτούς, λόγω ηλικίας, δεν έχει απολύτως κανένα νόημα.

Ο κ. Μπάουερ τονίζει ακόμη ότι στην Ελλάδα συζητείται η προνομιακή μεταχείριση των μικροεπενδυτών και δηλώνει ότι ακόμη και στην περίπτωση χρεοκοπίας ενός κράτους, δεν πρέπει να παραβιάζονται οι αρχές της νομιμότητας.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (19)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΠΤΩΧΕΥΣΑΜΕ | 12/03/2012 12:23
    Με την χρηστή και αποτελεσματική διαχειριση ετών , ειχαμε ενα προυπολογισμός ΒΡΑΧΟ σαν το κεφαλι αριστερου συνδικαλιστή , ΑΛΛΛΑ ηρθε το Σεπτεβρη του 2009 ο αμερικανοεβραίος ΤΣΑΝΤ και ο Γαλλοπολωνο αλβανος ΠΑΓΚΑΛΟ και με προδοτικες κινησεις αστραπή δημοσιευσαν ελλειμα 12,5% ενω ηταν 11,82 % και μας εφαγε το ΔΝΤ για να φανε αυτοι τα CD's αυτα που φυλάγανε στο δεξι κομοδινο. Η πραγματικοτητα ειναι οτι το αληθινο ελλειμα του μεσου ελληνικου προυπολογισμου ειναι πανω απο 70% αλλα το 12,2% που δημοσιευεται ειναι ικανο να μας παει στο ΔΝΤ. ΩΙΜΕ συνομωσια του διεθνους κεφαλαιου και των οβραιων , ΟΛΟΙ ΕΞΩ ΝΑ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΟΥΜΕ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΩΙΜΕ
    Η αληθεια ειναι οτι ειμαστε μαλάκες
    απάντηση00
     
     
    Market digest!! | 11/03/2012 10:45
    Osa akougonte se auto to forum eine aerologies ean to Elliniko PSI eine ontos pistotiko gegonos i ohi mporoun na to krinoun mono oi "AGORES AGORES" (oute to ISDA, oute i MOODY'S oute i SP) autes eine sto finale pou tha mas "DANISOUNE" , tha mporouse vevea na iparksi provlepsi mono apo kapio paromio simvan tou parelthontos to opio omos den iparhi dioti to gigantieo ethelontiko "Roll over" pou oloklirothike prohthes eine to proto stin istoria tou pagosmiou hrimatooikonomikou sistimatos. Logiko tha itane loipon na perimenoume na doume pos tha to honeusoun oi agores "Market digest" kai sigekrimena oi megeles ependitikes etereies "Market Makers"
    sakis
    απάντηση32
     
     
    Γλίτωσαν οι γαλλικές και γερμανικές τράπεζες | 10/03/2012 19:02
    Πρός το παρών, και αυτός ήταν ο σκοπός του PSI. Με τόση ζημιά που έγινε στην ελληνική οικονομία οι πιθανότητες να πληρωθούμε ποτε τα υπόλοιπα 300 δις είναι πολύ μικρές. Απλώς προσπαθούν να γίνει η χρεοκοπία υπό έλεγχο. Το κούρεμα των ελληνικών τραπεζών σημαινει τώρα ότι θα χρειαστεί κεφαλαιοποίηση, και αυτο γίνεται με αγορά μετοχών απο την ΕΚΤ. Το κούρεμα στα ταμεία τους δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα μακροπρόθεσμα. Τώρα θα μου πεις και τι να έκαναν, και αυτο είναι αλήθεια. Καλύτερα να πέσεις στο ρέμα παρά στο γκρεμό. Αυτό πού δεν είναι αλήθεια είναι ότι το παρουσιάζουν σαν ¨την σωτηρία¨. Οι Έλληνες πολιτικοι και οι μεν και οι δέ συνεχίζουν το παλιό το βιολί τους.
    KR
    απάντηση322
     
     
     
    ΜΑΓΟΙ | 10/03/2012 17:33
    Οι τύποι είναι μάγοι. Μας σώζουν και το 2020 θα χρωστάμε περισσότερα από εκείνα που χρωστάγαμε πριν μπούμε στο μνημόνιο.Ξορκίζουν δυο χρόνια τώρα τη χρεοκοπία και πανηγυρίζουν επειδή χρεοκοπήσαμε. Φεσώνουν τις ελληνικές τράπεζες, ιδιαίτερα αυτές που ελέγχει το δημόσιο, καταστρέφουν το ταχυδρομικό ταμιευτήριο, την αγροτική τράπεζα, τα ασφαλιστικά ταμεία, ρημάζουν τους μικροεπενδυτές και φωνάζουν σωθήκαμε!!! Κάτω η κοινωνία αιμοραγεί, η οικονομία βουλιάζει και αυτοί εκεί!!!φωνάζουν σωθήκαμε!!!Είναι μάγοι. Γιατί πως αλλοιώς γίνεται να υπάρχουν ακόμη μαλάκες που τους πιστεύουν;
    ζακυνθινος
    απάντηση477
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Goldman Sachs kai Soros oi monoi pou kseroun | 10/03/2012 17:22
    afotou emplekete to PSI eine ethelontiko epomenos den eine pistotiko gegonos tora gia to ti lei i MOODYS auti kanei tin douleia tis me ta stoihimata tis hreokopias. Ego prosopika san emporos (trader) tha edina vasi mono sta legomena tis GOLDMAN SACHS tin opia theoro ena apo ta 4 prosopa ton agoron kai i anakoinositis ehtes itane thetiki gia tin Ellada tonizontas oti ta epitokia danismou tis horas stadiaka tha pesoun kai oi provlepseis tis megalis kirias eine kati pou o ependitikos kosmos to pernei poli pio sovara apo oti tis MOODYS (logo kakou parelthontos). Tha perimeno akoma na akouso kai tis anakoinosis tou SOROS apo deutera oi dio autes piges kanoune tin diafora
    sakis
    απάντηση713
     
     
    Καμιά θριαμβολογία. Ξεπέσαμε σε όλα! | 10/03/2012 16:27
    Αντί να ακούμε τις "θριαμβολογίες" και τα "αλληλοσυγχαρητήρια" του οικονομικού επιτελείου της μη άμεσα εκ του Ελληνικού Λαού αιρετής κυβέρνησης του Λουκά Παπαδήμου, ας υψώσουμε "μεσίστιες" σημαίες. Ας πενθήσουμε σαν ΄Ελληνες για τη χρεοκοπία μας, για την υποβάθμιση μας σε διεθνή "μπανταξή" απ την αναξιότητα Πολιτικών χειρισμών και άσκησης Πολιτικής ειδικά απ τα τέλη του 2009 μέχρι και σήμερα, που ακροβατεί (κατά τη γνώμη μας) στα όρια της προδοσίας.Ας κλάψουμε που χάσαμε την εμπιστοσύνη ανθρώπων που μας δάνειζαν και την εν γένει αξιοπιστία μας, επειδή βρέθηκαν ΄Ελληνες πολιτικοί που διέσυραν τη χώρα, ντρόπιασαν και ταπείνωσαν τον όπου γής Ελληνισμό και έχουν την ξεδιαντροπιά να λένε πως "έσωσαν" τη Πατρίδα.Ας θρηνήσουμε για το λάθος μας να βολευτούμε επί σειρά ετών σε παραμύθια και φούμαρα, σκέτο αέρα κοπανιστό και ψέμματα, αποχαυνωμένοι σε πλαστούς παραδείσους δήθεν ευμάρειας,γενόμενοι στηρίγματα πολιτικών που αποδεδειγμένα γνώριζαν την πραγματικότητα, την απέκρυπταν και μας χάϊδευαν τα αφτιά και τις συνειδήσεις.Καλά να πάθουμε που προτιμήσαμε το "λεφτά υπάρχουν" των λαοπλάνων . Δίκαια απολαμβάνουμε την επιλογή μας να βολευτούμε και να μην αντιδράσουμε στην αποχαύνωση που μας σέρβιρισαν πολιτικοί και πολιτικές που εξασφάλιζαν την ανομία τους πίσω από "ασυλίες" και "νομοθεσίες" για να τα παίρνουν και να μην τα αποδίδουν. Σαν ΄Ελληνες ξεπέσαμε συνειδητά άλλος λίγο,άλλος πολύ.Και πρέπει να ντρεπόμαστε για τη δειλία μας να ανεχόμαστε,να σκύβουμε το κεφάλι και να βιώνουμε αναντίρρητα τη ταπείνωση.Δεν αντιδράμε ακόμα και τώρα που μας παρουσιάζεται η τραγωδία μας σαν πολιτικός θρίαμβος και γλαρώνουμε ακόμα μπροστά στις κυβερνητικές ή και δημοσιογραφικές μπαρούφες, που σκοπό έχουν να μας αποκοιμίσουν για να δεχόμαστε ευχαριστημένοι φάπες και χαστούκια. Μέσα σε αυτό το εθνικό κατάντημα ας συνειδητοποιήσουμε ότι δεν θριαμβεύσαμε πουθενά και σε τίποτα.Από επιλογή Πολιτικών μας θάμαστε για καιρό αφερέγγυοι στα μάτια φίλων και μη.Ξεπέσαμε σε όλα και ας κλάψουμε πικρά!
    Ιωάννης Α. Μελισσείδης
    απάντηση155
     
     
    Ολοι χασαμε μεσω των ταμειων μας.. | 10/03/2012 16:02
    Ακομα και εδω στην Σουηδια..Ο κοσμος βεβαια δεν βγηκε στους δρομους αλλα καθησε να υπολογισει πως επηρεαζεται ο καθενας απο το κουρεμα,δηλ την διαγραφη χρεων. Αλλα το παθημα γινεται μαθημα..τα επομενα 20-30 χροννια οι λεξεις Ελληνικα και ομολογα θαναι σαν το Ελληνικο Αλβανος τουριστας..Οι δε λεξεις Ελληνας και δανειο θαναι..τοξικες..
    Καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα..
    απάντηση283
     
     
    Aφου και επισήμως χρεοκοπήσαμε... | 10/03/2012 15:32
    Φανταστείτε τι περιμένει εμάς, τους απλούς πολίτες! Η μεγάλη δυστυχία είναι μπροστά μας. Τώρα πρέπει να παραπεφθούν στη δικαιοσύνη, όλοι όσοι κυβέρνησαν τα τελευταία 30 χρόνια (πρασινοι και γαλαζοι) και να υποστούν τις αντιστοιχες ποινικές συνέπειες για αυτό το έγκλημα κατά της χώρας και των πολιτών της!!
    tassos
    απάντηση251
     
     
    Ξεκολατε | 10/03/2012 15:22
    ZzZzZzZZzzzzzzzz
    Ανώνυμος / η
    απάντηση44
     
     
     
    Την αλήθεια!! | 10/03/2012 14:19
    Οι διεθνείς οικοι γνωρίζουν απολύτως την δουλειά τους,οπως για παράδειγμα την ενεργοποίηση των ασφαλίστρων κινδύνου!τα περίφιμα CDS!,και βγάζουν ετσι αεριτζίδικα δίς!ασχέτος αν εχουμε χάσει τον μπούσουλα με αποτέλεσμα ο κύριος Βενιζέλος να θεωρεί ψίχουλα τα 3,5δις ευρώ που θα πληρωθούνε σαν αποζημίωση των CDS!μόνο που δεν μας διευκρινίζουν πόσοι μικροαποταμιευτές!!ειχαν τους κόπους μιας ζωής σε ομόλογα του δημοσίου!!τα οποία θεωρούσαν την απόλυτα ασφαλή επένδυση!!μιας και κατά τα λεχθέντα οποιουδήποτε τραπεζίτη, το δημόσιο δεν επρόκειτο ποτέ να χρεωκοπήσει!!!και τώρα!!τι του λές αυτού του ανθρώπου!!κύριε μεγαλοτραπεζίτη,κύριε υπουργέ!!και λοιποί!!τα επενδύσαμε σε σοδομημένα ομόλογα!!τα ρίξαμε στο χρηματηστήριο!!στο αμεσο παρελθόν!!και ας πρόσεχες!!φίλε μου!!αλλά μην ανησυχείς!!κατά τα αλλα σώσαμε την χώρα!!τώρα!!!να ξεσκεπαστεί πλέον η απάτη!!!μισθοί πείνας!!και μέλλον ζοφερό!!πλήρης δε ατημωρησία για Ζήμενς!!και ανυπολόγιστα δίς που φάγανε πολιτικοί!!και ΟΚ!!ας πιάσουμε και κάποιον τώρα απο το πλήρως διεφθαρμένο δημόσιο!! για την ικανοποίηση του κοινού!!και η ζωή συνεχίζεται!δεν ειναι ετσι!φίλοι μου!!το νού σας!!!ερχονται εκλογές!!!σε αλλες χώρες δεν τους στείλαν απλά σπίτι τους τους καθήσανε στο σκαμνί!!!Ας ξυπνήσουμε επιτέλους!!!
    Θανάσης
    απάντηση8110
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Fysika! | 10/03/2012 13:18
    Fysika xreokopise. Etho mas lene yia mines oti akolouthondas tis Germanikes vlakies tou PSI einai pistotiko gegonos. Anti na poume stin ilithia Merkel na vri lisi me evro-omologa, kathisame kai xreokopisame tin xora mas me Germanikes syntages. Ou na xathite axristoi, anitheoi erasitexnes pou nomizetai oti tha kerthisete me amyntikes kinisis.
    Dean Plassaras
    απάντηση2839
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    μπραβο καταφερατε και οι 300 να χρεοκοπησουμε και επισημα. | 10/03/2012 13:12
    θα σας παρακαλουσα αυτο το αρθρο να το στειλετε στην βουλη για να παψουν να πανηγηριζουν και να αρχιζουν να τα μαζευουν σιγα σιγα διοτι μολις καταλαβει ο κοσμος τι εγινε δυστυχως δεν θα βγαινουν ορθοιοι απο εκει μεσα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση7318
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    kai sta dika sou | 10/03/2012 13:02
    kai sta dika sou moody's... kai sta dika sou... auti ti xronia tha xreokopisete kai eseis.. moody's, fitch e s
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1716