Τετάρτη 17 Σεπτεμβρίου 2014
 
 

Handelsblatt: Τόσο καλός πελάτης για όπλα σαν την Ελλάδα δεν ξαναβρίσκεται

«Η γερμανική εξοπλιστική βιομηχανία θησαύρισε από τις ελληνικές παραγγελίες»
Handelsblatt: Τόσο καλός πελάτης για όπλα σαν την Ελλάδα δεν ξαναβρίσκεται
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Η γερμανική εξοπλιστική βιομηχανία θησαύρισε κατά το παρελθόν από παραγγελίες εξοπλιστικών προγραμμάτων από την Ισπανία, την Πορτογαλία και την Ελλάδα, γράφει η εφημερίδα. Ειδικά για την Ελλάδα, το ρεπορτάζ αναφέρει:

«Όποιος θέλει να δει τα πιο σύγχρονα τεθωρακισμένα της Ευρώπης, θα πρέπει να επισκεφτεί την Ελλάδα. Ακόμη και το 2008 η ελληνική κυβέρνηση παρήγγειλε 170 άρματα Leopard 2, η παραγγελία ύψους 1,7 δις ευρώ δόθηκε στην Krauss Maffei Wegmann στο Μόναχο. Και ο στόλος υποβρυχίων της Ελλάδας είναι πρώτης τάξεως: για 1,6 δις ευρώ οι εταιρίες HDW και Ferrostaal παρέδωσαν στην Ελλάδα υπερσύγχρονα υποβρύχια τύπου 209».

«Διαπραγματεύσεις για 48 Eurofighter με την εταιρία EADS Cassidian ακυρώθηκαν, όταν κατέστη σαφές ότι η Ελλάδα έχει χρεοκοπήσει. “Το πάρτι τελείωσε”, έτσι εξέθεσε την κατάσταση Γερμανός μάνατζερ στα εξοπλιστικά ζητήματα. Την περασμένη δεκαετία η γερμανική εξοπλιστική βιομηχανία επωφελήθηκε ιδιαιτέρως από την αλόγιστη αγορά εξοπλισμού στη Νότια Ευρώπη. Σύμφωνα με τα στοιχεία του Ινστιτούτου της Στοκχόλμης Sipri, προ πάντων  οι προμήθειες σε Ελλάδα, Πορτογαλία και Ισπανία κατέστησαν τη Γερμανία Τρίτη μεγαλύτερη εξαγωγική δύναμη στον κόσμο.

«Τώρα το καραβάνι συνεχίζει γι’ αλλού, ο κλάδος αναζητά νέες αγορές. Η KMW και η Rheinmetall ελπίζουν στις αγορές της Σαουδικής Αραβίας, στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και στη Βραζιλία. Η EADS Cassidian “ποντάρει” επίσης στη Μέση Ανατολή και στην Ινδία. Όμως όλοι οι εμπλεκόμενοι ξέρουν καλά ένα πράγμα: ένας τόσο καλός  πελάτης όπως η Ελλάδα σπάνια βρίσκεται». 




Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το SPD επικρίνει τις αμυντικές δαπάνες της Ελλάδας 
 
 
σχόλια (26)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    KSYPNA KOIMWMENH DIKAIWSYNH ANIKANH | 26/06/2012 03:14
    Δικαοσύνη όπως πας θα γίνεις ο syngrxonws εφιάλτης...Δικαιοσύνη ξυπνα...δικαιοσύνη μας προδίδεις ΞΥΠΝΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ Η ΝΕΟΛΑΙΑ ΜΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΑΡΑ ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΨΑΝ ΤΟ ΜΕΛΛΩΝ
    dpkt
    απάντηση00
     
     
    το κερδος ειναι διπλό | 01/03/2012 19:21
    Τα όπλα δεν αγοραστηκαν, ούτε γιατι τα χρειαζομαστε, ούτε για να τα χρησιμοποιησουμε, αγοράστηκαν μονο και μόνο για τις μίζες. Μόλις παλιώσουν και γινουν άχρηστα θα τα πουλήσουν για παλιοσίδερα και θα πάρουν άλλες μίζες. ;)
    jdk
    απάντηση20
     
     
    Τυφλομυγα | 28/02/2012 02:44
    Ενχωρια παραγωγη αμυντικου υλικου θα ηταν ασυμετρα συμφερουσα για την Ελλαδα απο πλευρα παραγωγης αναγκαιου αμυντικου υλικου σε ποιο συμφερουσες τιμες, πολλαπλασιαμο εσοδων απο εξαγωγες, προωθηση ενχωριας τεχνογωσιας και ερευνας και δημιουργια θεσεων εργασιας. Δυστηχως αυτο που δεν υπαρχει ειναι πολιτικη ευθηνη και δεσμευση στην παραγωγη και εξαγωγη αμυντικου υλικου. Τεχνολογικα εχουμε ηδη δειξει οτι μπορουμε να παραγουμε ρανταρ, αρματα μεταφορας προσωπικου, μη επανδρωμενα αεροσκαφοι, πυραβλους εδαφους εδαφους. Αρκη βεβαια να μην επαναλαβουμε τα λαθοι στον προγραματικο σχεδιασμο του συστηματος "Αρτεμης" και να ακολουθησουμε τη μεθοδολογια της επαναληπτικής ανάπτυξης.
    Σιγα η παρτης κοιμαται
    απάντηση30
     
     
     
    Ωραία, τώρα | 27/02/2012 16:26
    έχουμε αρκετά όπλα. Πότε θα τα χρησιμοποιήσουμε, πριν να σκουριάσουν?
    Ελευθερία ή Θάνατοσ
    απάντηση168
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    βιομηχανία όπλων | 27/02/2012 12:42
    Kairos na arxisoume kai EMEIS na paragoume amyntiko/opliko yliko stin Ellada. Otan yparxei thelisi OLA einai dynata!!
    Ellinas politis
    απάντηση283
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    μια μια οι αληθειες ερχονται στην επιφανεια | 27/02/2012 12:25
    OΙ ΦΙΕΛΛΗΝΕΣ ιδιοκτητες των Σουπερ Μαρκετ μηπως θα επρεπε να βρουν ενα τροπο να μειωσουν κατα 40% τις παραγγελειες τους .......... Οσον αφορα για τα Μ.ΜΑποχαυνωσης το εχω γραψει πολλες φορες (τις περισσοτερες δεν το αναρτισαν ) θα μπορουσαν να κανουν κινημα εναντια στα προιοντα των βορειων ΑΛΛΑ και αυτοι ή διαβαζουν ---------- ή δεν το διαβασαν
    Δημητριος ο Αθηνευς
    απάντηση117
     
     
     
    δεν ειταν μονο οι γερμανοι | 27/02/2012 11:33
    το κακο ξεκινησε απο τα ιμια, οταν γερμανοι και αμερικανοι εβαλαν την τσιλερ να κανη φασαρια για να τρεξουν τα κοροιδα να παραγγειλουν , με διπλασιοεσ τιμεσ , αφου επιιασε το κολπο συνεχισαν μεχρι που εβγαλαν ολα τα σπασμενα, ,και χρεωσαν τα κοροιδα μεχρι το δοξα πατρι
    πανοσ
    απάντηση141
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Υπερήφανοι πατριώτες | 27/02/2012 11:18
    Εμ, όποιος γουστάρει τσαμπουκά (να αρνείται στον έναν να ονομάζεται όπως θέλει και όπως τον φωνάζουν όλοι οι υπόλοιποι, να υποστηρίζει σταλινικούς εγκληματίες τύπου Οτσαλάν κ.ο.κ.), πληρώνει κάτι παραπάνω.
    D.F.
    απάντηση1311
     
     
     
    Πότε θα ξεκινήσουμε ένα οργανωμένο μποϋκοτάζ; | 27/02/2012 07:58
    Απο σήμερα κανένα γερμανικό προιόν δεν θα ξαναμπεί στα σπίτια μας. Αντι να γινόμαστε ρεντίκολο με άρθρα στο Σπίγκελ για αντιγερμανικά αισθήματα για σκιτσα ας αναλάβουμε δράση με ένα μαζικό και οργανωμένο μπουκοτάζ για να καταλάβει και ο γερμανικός λαός την ευθύνη των πολιτικών του. Η γερμανική βιομηχανία επένδυσε στη διαφθορά και στη μίζα για να πιει το αίμα του ελληνικού λαού (C4I, υποβρυχια). Αίσχος που δεν βγαίνουν στη φόρα τα πεπραγμένα της Ζίμενσ, πάντωσ η Η Φεροστααλ έδωσε 85εκ μέσω οφσόρ (αυτά που βρέθηκαν μετά απο έρευνες) για να πάρει το 1 δις των υποβρυχίων, αυτό σημαίνει θεσμοθετημένη και συστεμική διαφθορά, (10% περίπου σε μίζες). Έτσι ξέρω και εγώ να γίνομαι ανταγωνιστικός! Μπουκοτάζ και ολοσέλιδες αναφορές στον γερμανικό τύπο για τις ανήθικες πρακτικές των γερμανικών εταιρειών.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση188
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ??? | 26/02/2012 23:48
    Και να φανταστείτε ότι αγόρασαν μονο το περιτύλιγμα, για τα υποβρύχια και για τα Leopards δεν αγόρασαν μαχητικά συστήματα. E, τι τώρα. Άμα τους τα πουλήσουν και αυτά θα πάνε να σκοτωθούνε οι θεότρελοι έλληνες. Μονο για παιχνιδάκια τους τα πουλάνε.
    !!!
    απάντηση25
     
     
    Αφοδευουν οι αρκτοι εις τους δρυμους; | 26/02/2012 20:16
    Εμεις τα εξωτερικα συνορα της ΕΕ; ,εμεις οι συμμαχοι του ΝΑΤΟ ;Εμεις εχουμε πολιτικους που ειναι επιρεπεις στην διαφθορα;Δηλαδη οι αμυντικες μας δαπανες που ακομη και σημερα ειναι το μονο ζωντανο σε μια χωρα που καταρεει δεν ειχαν αντικρυσμα;Μας εκμεταλευτηκαν ;με ποιους συνεργαστηκαν οι πολιτικοι μας ηταν παντα αδεκαστοι και πανω απ'ολα βραχοι ηθικης.Αν θυμαστε η Τουρκια παραδοσιακη συμμαχος της Γερμανιας ελαβε αποζημιωσεις για να μην λαβει μερος στον Β΄παγκοσμιο πολεμο απο τους συμμαχους και να μεινει "ουδετερη".Ο επεκτατισμος της λοιπον περα απο τις διαφορες εθνικιστικες κορωνες που κατα καιρους υποδαυλιζουν τα προβληματα της περιοχης εξαργυρωνονται σε σκληρο νομισμα με αποδεκτες "φιλους" και οχι "ορατους"εχθρους.Οταν λοιπον εχουμε πολιτικους που θα "εσπρωχναν το πανι στην θαλασσα" και αγοραζουν ελλατωματικα υποβρυχια και αλλους που κανουν κουμπαριες και χαριζουν χαλακια την ιδια ωρα που οι τουρκικες φρεγατες ψαρευουν στο Σουνιο απο που πρεπει να αρχισουμε το "υποχρεωτικο"κουρεμα σαν πολιτες αν οχι απο τις δικες μας πολιτικες σαπιες δομες;
    sofika
    απάντηση233
     
     
     
    Αμυντικη Βιομηχανια | 26/02/2012 20:15
    Τοσο καλος πελατης για οπλα σαν την Ελλαδα δεν ξαναβρισκεται!! Δεν εχω ιδεα για οπλικα συστηματα αλλα, προ μερικους μηνες διαβασα ενα αρθρο, ισως στο ΒΗΜΑ, κατι για "αμυντικη συμμαχια μεταξυ Ελλαδας και Ισραηλ". Θεωρησα πολυ περιεργο αυτον τον τιτλο διοτι, η Ελλαδα δεν παραγει σχεδον τιποτα, εκτος απο ελιες, λαδι, φετα, μακαρονια μισκο,...κτλ. και διαβασα παρακατο, οτι θα αγορασουμε απο το Ισραηλ ηλεκτρονικα συστηματα για τα μαχητικα αεροπλανα της πολεμικης αεροποριας, υψους 200 εκατ. ευρω!!! Ανοιξα την ιστοσελιδα της Ισραηλινης εταιρειας και εβαλα τα γελια. Τα προιοντα τους ειναι τοσα πολλα, οπου αντι να τα περιγραφουν 1,2,3..κτλ. ειναι σε αλφαβητικη σειρα. Το καθε γραμμα αναφερει ποσα προιοντα αρχιζουν απο Α, και ουτο καθεξης, μεχρι το Ζ(Λατινικο). Μα θα ηταν και 150-200. Φανταστητε λοιπον ποσες αλλες βιομηχανιες εχουν, και τι παραγουν. Βεβαια για να λεμε και του στραβου το δικιο , αυτοι εχουν και μπαρμπα στην Κορωνη, τους Αμερικανους, αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Η Ελλαδα με τοσα δισεκατομμυρια που ελαμβανε τα τελευταια χρονια τι εκανε? Μα τι λεω τωρα, οι βολεψακηδες, απο υπουργους και βαλε, πως θα επαιρναν τις μιζες τους.
    canuck
    απάντηση533
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Αυτοί που θησαύρισαν είναι οι υπουργοί μας και οι βολευτές μας και τα τσογλάνια τους | 26/02/2012 19:25
    Ποιος πέρασε από υπουργείο και δεν τσέπωσε μίζες και μίζες; Γιατί όσο το παίζουμε αθώες περιστερές κι αδικημένες παρθένες τόσο πιο βαθειά στα σ__τά θα βυθιζόμαστε! Όλο οι ξένοι, οι κουτόφραγκοι φταίνε και μας εκμεταλλεύτονται!! Τα παλατάκια στις Ακρόπολες, στις Εκάλες, στα Λονδίνα, οι λογαριασμοί στις Ελβερίες πώς βγήκανε από τον κόπο τους; Από την τρελλή δουλειά και τις υπερωρίες; Για ρωτήστε τίποτα Ακηδες να σας ενημερώσουν κάτι Βουλγαράκηδες κάτι φρόκαλα μεγάλου βεληνεκούς!
    Ζήτω η Μίζα, ζήτω τα ποσοστούλια
    απάντηση650
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΜΑΣ ΕΠΕΙΝΑΝ ΤΟ ΑΙΜΑ με τη βοήθεια ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑΣ και ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ | 26/02/2012 18:33
    Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια..... Η μεν Διπλωματία διαμόρφωνε τι κλίμα μεταξύ ημών και των γειτόνων μας οι δε ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ πέφτανε στο λάκκο μαζί με τις μίζες..... ΚΡΙΜΑ αλλά εμείς τους επιλέγαμε... ΤΩΡΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ,εκ των ενόντων βέβαια αφού πολλοί δεν μπορούν να είναι υποψήφιοι..., ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ . Πάντα όμως τους ελέγχουμε .πάντα είμαστε επιφυλακτικοί... Οποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι! Καλή σαρακοστή.
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ
    απάντηση81
     
     
    μποικοτάζ | 26/02/2012 17:18
    εκείνο που δεν γράφει η καλή εφημερίδα είναι πόσες μίζες έδωσαν και ποιους λάδωσαν οι... αδιάφθοροι. γι' αυτό από σήμερα ούτε κωλόχαρτο γερμανικό δεν αγοράζω.
    theo
    απάντηση194
     
     
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ | 26/02/2012 15:40
    ΠΡΟΣ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΜΥΝΑΣ ΝΑ ΣΤΗΛΕΤΑΙ ΜΥΝΗΜΑΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΤΑ ΔΙΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΔΟΥΝΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΜΕ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟΦΤΗΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΛΥΚΑ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΧΑΖΟΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΡΑΦΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΗ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΤΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΗΣΜΟ ΜΑΣΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΣ ΦΑΓΑΝ ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΞΗΠΕΡΕΤΗ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΔΙΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΝΗ Η ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΩΝΤΑΙ ΣΕΟΛΑ ΤΑ ΜΥΚΗ ΚΑΙ ΠΛΑΤΗ ΤΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΗΚΗΣ ΜΕ ΦΡΕΣΚΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΕΡΙΝΟΥΣ ΚΟΜΠΟΓΕΝΗΤΕΣ ΠΟΛΙΤΗΚΟΥΣ ΑΠΟ ΑΚΡΑ ΔΕΞΙΑ ΜΕΧΡΙ ΑΚΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΛΑΘΟ ΤΩΝ ΑΧΡΕΙΣΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΖΕΨΗ Ο ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΗ ΣΤΗΧΩΜΑΤΕΡΗ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΝΑ ΚΕΙΚΛΩΣΗ ΤΟΣΟ ΑΧΡΟΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ
    pantelis
    απάντηση213
     
     
    ... | 26/02/2012 15:15
    λαικιστες θαναι κι αυτοι.αλλωστε για ολα φταινε οι κακοι Ελληνες.σωστα?
    k
    απάντηση99
     
-