από metereologos.gr
Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2017
 

Ισλανδία: Γενναία διαγραφή δανείων νοικοκυριών από τις τράπεζες

Αποτελεσματικά τα μέτρα για έξοδο της χώρας από την κρίση του 2008
Ισλανδία: Γενναία διαγραφή δανείων νοικοκυριών από τις τράπεζες
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Οι τράπεζες της Ισλανδίας διέγραψαν δάνεια των νοικοκυριών που αντιστοιχούν στο 13% του ΑΕΠ της χώρας, μειώνοντας το βάρος χρέους για περισσότερο από το ένα τέταρτο του πληθυσμού της, αναφέρει δημοσίευμα του Bloomberg που επικαλείται τα στοιχεία έκθεσης της Ισλανδικής Ένωσης Χρηματοπιστωτικών Υπηρεσιών.

Τα μέτρα που έλαβε η Ισλανδία για να αναγεννηθεί από την κρίση του 2008 αποδεικνύονται αποτελεσματικά, και οι περισσότερες δημοσκοπήσεις δείχνουν τώρα ότι οι Ισλανδοί δεν επιθυμούν να ενταχθούν στην ΕΕ, όπου η κρίση δεν έχει τέλος.

«Μπορείτε να πείτε με βεβαιότητα ότι η Ισλανδία κατέχει το παγκόσμιο ρεκόρ στη διαγραφή χρέους νοικοκυριών. Η χώρα έκανε ό,τι χρειαζόταν σε μία κρίση, ακολουθώντας τα εγχειρίδια. Οποιοσδήποτε οικονομολόγος θα συμφωνούσε» δηλώνει ο Λαρς Κρίστενσεν, επικεφαλής οικονομολόγος αναδυόμενων αγορών στην τράπεζα Danske στην Κοπεγχάγη.

Τα νοικοκυριά του νησιωτικού κράτους βοηθήθηκαν από μία συμφωνία της κυβέρνησης και των τραπεζών, οι οποίες ελέγχονται ακόμη εν μέρει από το κράτος, για τη διαγραφή του χρέους που ξεπερνούσε το 110% της αξίας των κατοικιών.

Επιπλέον, απόφαση του ανώτατου δικαστηρίου της χώρας θεώρησε παράνομα τα δάνεια που είναι συνδεδεμένα με ξένα νομίσματα, με αποτέλεσμα να μη χρειάζεται πλέον τα νοικοκυριά να καλύπτουν τις απώλειες (από την υποτίμηση) της ισλανδικής κορόνας. Χωρίς τη διαγραφή του χρέους, οι ιδιοκτήτες ακινήτων θα λύγιζαν από το βάρος των δανείων τους μετά την εκτόξευση του χρέους στο 240% των εισοδημάτων το 2008.

Το δημοσίευμα τονίζει ότι αποδεικνύονται αποτελεσματικά τα μέτρα που πήρε η Ισλανδία για να αναγεννηθεί από την κρίση του 2008, όταν οι τράπεζές της προχώρησαν σε χρεοκοπία για το ποσό των 85 δισ. δολαρίων.

Η οικονομία της χώρας θα αναπτυχθεί φέτος με ρυθμό υψηλότερο από το μέσο όρο των αναπτυγμένων χωρών, σύμφωνα με εκτιμήσεις του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης (ΟΟΣΑ). Το κόστος ασφάλισης έναντι ενδεχόμενης χρεοκοπίας της Ισλανδίας είναι περίπου το ίδιο με την προστασία από ενδεχόμενο πιστωτικό γεγονός για το Βέλγιο.

Οι περισσότερες δημοσκοπήσεις δείχνουν τώρα ότι οι Ισλανδοί δεν επιθυμούν να ενταχθούν στην ΕΕ, όπου η κρίση διαρκεί για τρίτο χρόνο.

Η ισλανδική οικονομία, με ΑΕΠ 13 δισ. δολαρίων, συρρικνώθηκε κατά 6,7% το 2009, αλλά σημείωσε ανάπτυξη 2,9% το 2011 και θα αναπτυχθεί κατά 2,4% φέτος και το 2013, σύμφωνα με τον ΟΟΣΑ, ενώ οι χώρες του ΟΟΣΑ προβλέπεται να αναπτυχθούν μόνο κατά 1,6%.

Οι τιμές των κατοικιών στη χώρα είναι σήμερα μόνο περίπου 3% χαμηλότερες από τις τιμές που ίσχυαν τον Σεπτέμβριο του 2008, λίγο πριν από την κρίση. Ο οίκος Fitch αναβάθμισε την περασμένη εβδομάδα το αξιόχρεο της Ισλανδίας σε διαβαθμισμένο επίπεδο με σταθερή προοπτική και δήλωσε ότι «ήταν επιτυχημένη η ανορθόδοξη πολιτική της για την αντιμετώπιση της κρίσης».

Η προσέγγιση της Ισλανδίας για την αντιμετώπιση της κατάρρευσης ήταν να θέτει κάθε φορά τις ανάγκες του πληθυσμού της επάνω από εκείνες των αγορών. Μόλις τον Οκτώβριο του 2008 έγινε φανερό ότι οι τράπεζες της χώρας δεν ήταν δυνατό να σωθούν, η κυβέρνηση παρενέβη, θωράκισε τους εγχώριους τραπεζικούς λογαριασμούς και άφησε τους διεθνείς πιστωτές να κλυδωνίζονται.

Η κεντρική τράπεζα εισήγαγε ελέγχους στην κίνηση κεφαλαίων για να σταματήσει το ξεπούλημα της κορόνας και δημιουργήθηκαν νέες κρατικά ελεγχόμενες τράπεζες από τα κατάλοιπα των χρεοκοπημένων τραπεζών.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (22)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Όπως και στην Ελλάδα δηλαδή !! | 24/02/2012 17:00
    Έτσι;
    tkant
    απάντηση10
     
     
    H alazoume h Bouliazoume !!! | 22/02/2012 12:34
    DEN exete akoma katalabei pou eine to problima tis ELLados kai tis Islandias ? To Islandiko eine ka8ara trapeziko , to Ellhniko eine problima kratous ,komatiko,trapeziko,koultouras,sxoleio .... kai den exei telos H alazoume h Bouliazoume !!!
    metanastis
    απάντηση22
     
     
    italian | 21/02/2012 16:32
    αντε και στα δικα μας....
    italian
    απάντηση111
     
     
    ΣΤΟΠ στους εξοπλισμούς | 21/02/2012 15:32
    Γερμανία και Γαλλία μας δανείζουν για να αγοράζουμε τα όπλα τους.Εχουμε τις υψηλότερες δαπάνες σε εξοπλισμούς στην Ευρώπη.Το 4% του ΑΕΠ.Η Ιταλία εχει μόνο το 1% και ηδη ακύρωσε την παραγγελία για 45 πολεμικά αεροσκάφη.Ας το κάνουν και οι δικοί μας αχυράνθρωποι.
    Κωστας
    απάντηση212
     
     
    ΣΣΣΣ... Θα ξυπνήσουν οι Έλληνες.. | 21/02/2012 14:42
    Ουσιαστικά αυτό που συνέβη στην Ισλανδία ήταν μια αθέτηση υποχρεώσεων ή αλλιώς μια στάση πληρωμών με πρωτοβουλία του οφειλέτη, στα εθνικοποιημένα τραπεζικά χρέη. Από την ενέργεια αυτή δεν προήλθε καμία οικονομική καταστροφή, σε αντίθεση με όσα προπαγανδίζουν τα εγχώρια παπαγαλάκια, σχετικά με τις υποτιθέμενες καταστροφικές επιπτώσεις μια στάσης πληρωμών επί του ελληνικού δημοσίου χρέους. Εν συνεχεία ευεργετικά μέτρα για την τόνωση της οικονομίας, όπως, η εθνικοποίηση των τραπεζών, ο έλεγχος στην κίνηση κεφαλαίων και η υποτίμηση της κορώνας, έγιναν εφικτά ακριβώς λόγω της μη-συμμετοχής της Ισλανδίας σε υπερεθνικές δομές όπως η ευρωζώνη αλλά και η ίδια η ΕΕ. Το αποτέλεσμα είναι ότι σήμερα, η Ισλανδία έχει θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης (2,9% το 2011 και πρόβλεψη για 2,4% φέτος και το 2013), τη στιγμή που η Ελλάδα διανύει τον πέμπτο συνεχή χρόνο βαθιάς οικονομικής ύφεσης!!!
    o gnostos
    απάντηση245
     
     
     
    μηλα και αχλαδια | 21/02/2012 12:29
    αλλο το προβλημα της ελλαδας ,αλλο της ισλανδιας,εκει το προβλημα δεν ηταν ουτε προβλημα δημοσιονομικο ουτε προβλημα τεραστιου παρασιτικου κρατους.ηταν καθαρα προβλημα τραπεζων και ιδιωτικων δανειων.μην μπερδευουμε μηλα με αχλαδια.
    teo
    απάντηση1515
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Μπράβο. | 20/02/2012 19:30
    Είναι αυτή η χώρα με τη λεσβία( = ανώμαλη κλπ κλπ, δια τους υπερήφανους ελλληνάρες..) πρωθυπουργό. Αυτή η χώρα που δεν υπέγραψε κανένα μνημόνιο, που πέταξε έξω το ΔΝΤ, έχωσε στη φυλάκα όλη την προηγούμενη κυβέρνηση, έριξε μια περήφανη μούντζα στους "πιστωτάς" της δια δημοψηφίσματος, υποτίμησε το νόμισμα της κατά 50% (λεγε με επιστροφή στη δραχμή), κλείδωσε τα σύνορα, κατανάλωνε για πέντε χρόνια ό,τι έβγαζε και τώρα έβαλε στους πάντες τα γυαλιά. Α, είναι επίσης η χώρα που γράφει το νέο της Σύνταγμα, μέσω...facebook, δηλαδή ανοιχτών συνεδριάσεων της Επιτροπής, τις οποίες παρακολουθούν διαδικτυακά όσοι επιθυμούν και παρεμβαίνουν με προτάσεις. Είναι αυτή η χώρα που δεν πολυπαίζει στα μήντια της Ελλάδας και της Ευρώπης γιατί δε συμφέρει. Μπράβο στη λεβεντογέννα Ισλανδία. Νομίζω ότι πρέπει να πνιγεί η Αθήνα στις Ισλανδικές σημαίες. Κάθε μπαλκόνι κι από μια. Επίσης μπορούμε να ζητήσουμε μαζικά την Ισλανδική υπηκοότητα καθώς και πολιτικό άσυλο εκεί...συμβολικά.
    Μ.Π
    απάντηση496
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Πατριώτες και προδότες | 20/02/2012 18:42
    Ο Ελληνικός λαός πρέπει να ακολουθήσει το παράδειγμα των υπερήφανων ψαράδων της Ισλανδίας. Να εξαφανίσει στις επόμενες εκλογές τις προδοτικές ηγεσίες των πολιτικών δυνάμεων που εκπροσωπούν τα συμφέροντα των δανειστών, υποστηρίζοντας δυναμικά αντιμνημονιακά κόμματα, τα οποία, ερχόμενα στην εξουσία, αφού παραπέμψουν σε δίκη όλους τους υπεύθυνους της καταστροφής (όπως έγινε εκεί), θα καταγγείλουν όλες τις επαχθείς για το λαό συμφωνίες τους ακολουθώντας χωρίς φοβικά σύνδρομα και αναστολές πολιτικές παρόμοιες με αυτές της Ισλανδικής κυβέρνησης. Ας συνειδητοποιήσουμε ότι η πατρίδα μας είναι δυνατό να σωθεί μόνο από πατριώτες (όσους ενδιαφέρονται κατά προτεραιότητα για το συμφέρον του λαού) και όχι από προδότες (αυτούς που πρωτίστως υπερασπίζονται τα συμφέροντα των ξένων δανειστών και των τραπεζιτών).
    Dimitris M.
    απάντηση2910
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    να ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΟΙ ΙΣΛΑΝΔΟΙ! | 20/02/2012 18:39
    ΕΔΩ ΘΑ ΜΑΣ ΠΙΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ.ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΦΥΛΛΑΣΟΥΜΕ ΔΙΑΚΑΩΣ!ΑΙΣΧΟΣ!ΩΡΑΙΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ!
    sibylla
    απάντηση257
     
     
    Οι τραπεζες της Ισλανδιας προφανως ξερουν και τα κακα των κλασματικων αποθεματων | 20/02/2012 18:32
    Σωστη αποφαση αυτη η διαγραφη των χρεων. Ολοι οι γνωστες τραπεζικης ξερουμε οτι το μονο που σωζει το τραπεζικο συστημα κλασματικων αποθεματων ειναι οι διαγραφες χρεων, καθως μεταθετουν τον χρονο που οι τραπεζες με τους τοκους θα εχουν απορροφησει ολη την οικονομια (αφου το ποσο που δημιουργουν αφορα μονο το κεφαλαιο και οχι τους τοκους που πρεπει να βρεθουν απο την πραγματικη οικονομια και τα τυπωμενα ευρω).
    Τραπεζιτης
    απάντηση133
     
     
    kai edw | 20/02/2012 18:27
    apla 50% kato ta daneia olis tis mikromesaias taksis stin ellada. (stegastika epagkelmatika katanalotika) afou etsi meiononte sto elaxisto kai oi episfaleies me vasi tin nea katastasi pou exei diamorfothei stin elliniki agora.
    kapios allos
    απάντηση115
     
     
    Στείλτε τους στην Ισλανδία | 20/02/2012 17:51
    Στείλτε τους για μαθήματα πολιτικής και οικονομίας στην Ισλανδία. Οι ''άξεστοι ψαράδες'' της Ισλανδίας θα μπορούσαν να κάνουν φροντιστήριο στα καλά, καθώς-πρέπει παιδιά του Κολεγίου (Σαμαρά, Παπανδρέου, Παπαδήμο) που μας έχουν καταστρέψει. Μαθήματα και οικονομίας αλλά και πολιτικής!!! Οι ψαράδες αυτοί ύψωσαν το ανάστημά τους στους ξένους και στήριξαν το λαό τους. Ακόμα καλύτερα θα πρότεινα να στείλουμε τους δικούς μας εκεί μόνιμα....σε εξορία.
    Sisyphus
    απάντηση317
     
     
    Mono emeis ta koroida | 20/02/2012 17:47
    Emeis na ta vlepoume. Autoi oute ena ekatomirio kosmos den einai kai varesane mia wreotati xrewkopia, diagrafoune meros twn xrewn twn politwn tous, kana dhmopsifisma gia to an tha prepei na plhrwsoun xreoi pros tous danistes tous (i.e. UK, Holland) kai twra anaptiswnte siga siga. Exoun arketo dromo mprosta tous alla toulaxiston xarazoun to dromo tous opos theloun autoi kai oxi opos theloun oi danistes tous. Kai fysika oute na thn ftysoun thn EE.!!!
    peter
    απάντηση205
     
     
     
    Γιατί όχι? | 20/02/2012 17:41
    Γιατί όχι και εδώ? Το παράδειγμα της Ισλανδίας δε μπορεί να εφαρμοστεί και σε εμάς? Εντάξει είμαστε πιό πολλοί, ανήκουμε στο ΕΥΡΩ κτλ., όμως δε μπορεί?
    Πέρα απ' το ΤΑΜ-ΤΟΥΜ...
    απάντηση246
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-