Δευτέρα 24 Νοεμβρίου 2014
 

Γλυτώνουν τις περικοπές 40% των συντάξεων οι στρατιωτικοί

Τροπολογία στο ψηφισθέν πολυνομοσχέδιο μετά από πρόταση του Π. Μπεγλίτη
Γλυτώνουν τις περικοπές 40% των συντάξεων οι στρατιωτικοί
Στιγμιότυπο από πρόσφατη κινητοποίηση απόστρατων συνταξιούχων
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Και οι απόστρατοι που έχουν συμπληρώσει 35 έτη συντάξιμης υπηρεσίας και έχουν ήδη συνταξιοδοτηθεί εξαιρούνται από τη μείωση της σύνταξης τους λόγω ηλικίας.

Οπως ανακοινώθηκε σύμφωνα με την παράγραφο 10γ του άρθρου 1 του αρχικού σχεδίου νόμου «Συνταξιοδοτικές Ρυθμίσεις, Ενιαίο Μισθολόγιο-Βαθμολόγιο και άλλες Διατάξεις Εφαρμογής του Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012-2015», στις εξαιρέσεις από τη μείωση του 40% του τμήματος της κύριας σύνταξης που υπερβαίνει τα 1000€, είχαν συμπεριληφθεί οι απόστρατοι που δεν έχουν συμπληρώσει το 55ο έτος της ηλικίας τους και έχουν αποστρατευτεί αυτεπάγγελτα.

Μετά από πρόταση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας κ. Π. Μπεγλίτη, η οποία υιοθετήθηκε και κατατέθηκε τροπολογία του σχετικού άρθρου από τον Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης και Υπουργό Οικονομικών κ. Ε. Βενιζέλο και εν τέλει συμπεριλήφθηκε ανάλογη διάταξη στο ψηφισθέν πολυνομοσχέδιο από τη Βουλή των Ελλήνων, προστέθηκαν και οι απόστρατοι που έχουν συμπληρώσει 35 έτη συντάξιμης υπηρεσίας.

Με τα σημερινά δεδομένα ο συνολικός αριθμός των αποστράτων, που δεν έχουν συμπληρώσει το 55ο έτος της ηλικίας τους ανέρχεται σε 11.130 άτομα, από τους οποίους οι 2.717 είναι αυτεπάγγελτα αποστρατευθέντες και οι 2.951 έχουν συμπληρώσει 35 έτη συντάξιμης υπηρεσίας.

Η ευνοϊκή ρύθμιση αφορά συνολικά 5.668 άτομα, όπου συμπεριλαμβάνονται Ιπτάμενο προσωπικό, προσωπικό Ειδικών Δυνάμεων/Κατηγοριών (Καταδρομείς, Αλεξιπτωτιστές, Βατραχάνθρωποι, Ναρκαλιευτές, Πυροτεχνουργοί, Μονάδων παραμεθορίου κ.λ.π.), και κρίθηκε αναγκαία προκειμένου αποφευχθεί αναιτιολόγητα άνιση μεταχείριση προσωπικού όμοιας υπηρεσιακής κατάστασης, ως προς την προέλευση, τη σταδιοδρομία και τα έτη υπηρεσίας τους.

Πρόσφατα καθιερώθηκε ειδική εισφορά 1% επί των τακτικών αποδοχών και πρόσθετων αμοιβών και αποζημιώσεων των Δημοσίων Υπαλλήλων υπέρ του ταμείου επικουρικής ασφάλισής τους (ΤΠΔΥ), ενώ για όσους δεν είναι ασφαλισμένοι στο ΤΠΔΥ η εισφορά αποδίδεται στον ΟΑΕΔ. Με ανάλογη πρόταση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας συμπεριλήφθηκε στο πολυνομοσχέδιο σχετική διάταξη, σύμφωνα με την οποία η προαναφερθείσα ειδική εισφορά των στρατιωτικών, αντί του ΟΑΕΔ, θα αποδίδεται πλέον στα Μετοχικά Ταμεία.

Η ρύθμιση αυτή κρίθηκε αναγκαία προκειμένου αποφευχθεί διάκριση των στρατιωτικών σε σχέση με τους ασφαλισμένους Δημοσίους Υπαλλήλους στο ΤΠΔΥ, καθότι ανάλογα προβλήματα βιωσιμότητας και ρευστότητας αντιμετωπίζουν και τα Μετοχικά Ταμεία των Ενόπλων Δυνάμεων, με κυριότερα αυτά του Μετοχικού Ταμείο Στρατού. Η εν λόγω ρύθμιση θα αποφέρει επιπλέον έσοδα 20.000.000 ετησίως.

Ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας, έχοντας υπόψη τις ιδιομορφίες και τις δυσμενέστερες συνθήκες της προγενέστερης απασχόλησης και προσφοράς των αποστράτων, βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία με τον Υπουργό Οικονομικών, με σκοπό την ικανοποίηση των δίκαιων αιτημάτων τους στο βαθμό των δυνατοτήτων της τρέχουσας Δημοσιονομικής κρίσης.



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (55)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Eξαιρούνται κι οι φοροφυγάδες! | 25/10/2011 17:38
    Διότι έχουν προσφέρει έργο και έργο στην πατρίδα! Εξαιρούνται οι κ-λεφτάδες γιατι θα επενδύσουν τα κλεμμένα. Εξαιρούνται οι λούστροι για να γιαλίζουν ακόμα πιο γιαλιστερά. Εξαιρούνται οι λαθραίοι γιατί υποφέρουν σε μια χώρα που δεν τους προσφέρει δωρεάν όλα! Εξαιρούνται οι ΣΥΝ μια και έχουν το ακαταλόγιστο. Εξαιρούνται οι βολευτές γιατί πώς αλλιώς θα βολεύονται. Εξαιρούνται οι υπουργοί διότι πού αλλού να πάνε οι μίζες τους. Εξαιρούνταιι κι ο ΓΑΠΟΣ κι ο Μπεναζίρ Μπενιζέλ λόγω ανοησίας.
    αει σιχτίρ πλιζ
    απάντηση30
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ντροπή | 25/10/2011 17:37
    Μα δεν τρώγεστε με τίποτα πιά! Οι στρατιωτικοί εν τέλει δεν είναι κομμάτι της Ελλάδας. Απομένει μόνο να μας πει η κυβέρνηση ποίοι άνεργοι θα πληρώνουν τις συντάξεις των στρατιωτών.
    ΧΒασίλης
    απάντηση51
     
     
    Haircut! | 25/10/2011 17:34
    Άν νομίζουν ότι με το περουκίνι που τους κοτσάρησε η κυβέρνηση θα γλιτώσουν το κούρεμα,πλανώνται... Μάλιστα οι τρίχες που προεξέχουν,κόβονται πρώτες,απ'το ψαλίδι του κουρέα...
    Babolman
    απάντηση40
     
     
    ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ | 25/10/2011 16:15
    Επίσης γλυτώνουν την μείωση και οι συνταξιούχοι της ΔΕΗ. Τυχαίο, μάλλον όχι.Μπράβο στις δίκαιες επιλογές της κυβέρνησης.Υπάρχουν ΑΒΑΤΑ. Γιατί ;
    ΝΙΚΟΣ
    απάντηση30
     
     
    ΦΥΣΙΚΑ | 25/10/2011 14:05
    Με λύπη παρακολούθησα ότι το ΠΑΣΟΚ άργησε να αντιδράσει με τις γνωστές από δεκαετίες εξαιρέσεις σε αυτή την "απαράδεκτη" ρύθμιση, ακούς εκεί να μειώνονται τα χρήματα συνταξιούχων οι οποίοι χτίζουν νέες καριέρες σήμερα στον ιδιωτικό τομέα; ..αφού και ο Μακρυγιάννης θα ξαναέγραφε τα απομνημονεύματα του με αυτή την "αδικία"...ελεεινοί πελατοκράτες
    Ηλίας Πιέριος
    απάντηση483
     
     
    Τα καραγκιοζιλίκια του ΠΑΣΟΚ | 25/10/2011 00:05
    Ακόμα και τώρα, μετά από τόσα και τόσα μέτρα εις βάρος των Ελλήνων, εξακολουθεί η λογική των εξαιρέσεων και μάλιστα στην μονίμως ευνοημένη κάστα των στρατιωτικών! Γιατί κ. ΓΑΠ? Αφού όλοι τραβάμε το ίδιο ζόρι, με ποιο πρόσχημα κάνετε πλάτες στους στρατιωτικούς? Πώς θα πείσετε τους υπόλοιπους να επωμιστούν τα τεράστια βάρη που επιβάλετε εδώ και 2 χρόνια? Ρουσφετάκια ακόμα και τώρα λοιπόν!
    Φούφουτος
    απάντηση572
     
     
     
    κι όλοι ξέρουμε!!! | 24/10/2011 21:26
    Πώς παίρνουν σύνταξη! Λοιπόν μόλις βαρεθεί να κάθεται να ξύνει αποφασίζει τα εξής! Δηλώνει ότι κατεβαίνει σε εκλογές, τυπώνει και κάτι διάφορα έτσι για τα μάτια, και μετά βέβαια δεν βγαίνει αφού μόνο η σύζυγος, η μάνα τους κι η γκόμενα τον ξέρουν! Αλλά μια και ο στρατιωτικός δε γίνεται να ανακατέβεται στην πολιτική, μπαίνει στην σύνταξη!!! Τέλειο το κόλπο! Άλλο ένα στην εντιμη αυτή χώρα! Έτσι οι χαμηλόμισθοι και οι χαμηλοσυνταξιούχοι συντηρούν - Εκκλησια, βολευτές, κ-λεφτα΄δες, υπουργούς, φοροφυγάδες, αγρότες με land rover, τραπεζίτες με μεταξωτά βρακιά και άλλους τέτοιους! Εύγε!
    Αει σιχτίρ
    απάντηση903
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Mη φωνάζετε! | 24/10/2011 18:40
    Και στο Πακιστάν, και στο Αζερμπαιτζάν, και στη Σομαλία, και στην Ουγκάντα! Αυτές τις χώρες έχουμε σαν 'vision' - αυτές οι χώρες λάμπουν ως το μέλλον μας! Σε λίγο και την νομοθεσία τους θα ακολουθούμε! Σε λίγο θα είμαστε εμείς οι λαθραίοι μετανάστες στο Ελλαδιστάν!
    Η εγγονή του παπαδόπ
    απάντηση221
     
     
     
    ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ!!!!! | 24/10/2011 17:59
    54 ΕΤΩΝ ΕΤΩΝ ΣΥΝΤ-ΧΟΣ ΙΚΑ ΥΠΟΧΕΩΤΙΚΑ, ΜΕ 37 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ, ΜΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΩΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ, ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΦΟΥΛ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΙ ΕΞΕΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΥΝΕΦΟ!!!!
    Ο ΑΝΥΠΑΚΟΥΟΣ
    απάντηση271
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Δυστυχώς αυτή είναι η Ελλάδα... | 24/10/2011 16:44
    Ενώ ο Προθυπουργός ξεφτιλίζεται στις Βρυξέλλες, ο κ. Μπεγλίτης εξαιρεί από τα μέτρα μία απο τις ομάδες που (σύμφωνα με τα βιβλία μακροοικονομίας) δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ της χώρας. Δηλαδή ακόμα και συμβολικά να το δει κανείς, θα έπρεπε να είναι οι πρώτοι που θα υποστούν μειώσεις μισθού. Ακόμα και στο χείλος του γκρεμού, οι πολιτικοί μας δεν βάζουν μυαλό. Καληνύχτα κ. Μπεγλίτη. Καληνύχτα Πατρίδα...
    Yuri
    απάντηση321
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ο φόβος φυλά τα έρημα | 24/10/2011 14:49
    Στο ίδιο υπουργείο με 37 χρονια μου κόβουν τα πάντα επειδή είμαι 51 αλλά βλέπεις ήμουν πολιτικό προσωπικό ενώ τα γαλόνια τα φοβούνται για τους γνωστούς λόγους .
    Δημήτρης
    απάντηση137
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Υπομονή έρχονται και άλλες ειδικές κατηγορίες | 24/10/2011 13:25
    Ο κατάλογος των εξαιρέσεων μόλις άνοιξε. Στο τέλος θα εξαιρεθούν όλοι. Οι μόνοι που θα πληρώσουν είναι τα σηνύθη υποζήγια. Όμως αυτή την φορά Ώ τη έκπληξη... Δεν θα έχουν να πληρώσουν.... Μια βόλτα στην αγορά θα σας πείσει για το δικαιο των θέσεων μου.
    .
    απάντηση312
     
     
    paradigma pros apofygin | 24/10/2011 12:49
    ti koino exoyn oloi aytoi oi karavanades me to elliniko ethnos? pantreyontai,baptizontai, agorazoyn fthinotera apo tis lesxes aksiomatikon, pairnoyn mizes gia oti xreiazetai o stratos kai bgenoyn kai apo pano. posoi aksiomatikoi einai sti lista toy eisaggelea gia ta ypobrixia? giati den ti dimasieyei kanenas? gia rotiste stratiotikoys allon kraton toy NATO posa pairnoun, pote pane syntaksi kai an kseroun ti leksi efapax? poios tsratitikos giatros poiou kratous tou NATO epitrpetai na idioteuei parallila me to strato? ayto einai to bathy kratos. NTROPI TOUS
    jtheo
    απάντηση135
     
     
    karavanades.................. | 24/10/2011 09:48
    Αυτοι οι αχρηστοι καραβαναδες που κατεστρεψαν την Ελλαδα με τους εξοπλισμους και τις μιζες τους ειναι επιπλεον και θρασυτατοι Ακου μπαινουν στο ΓΕΣ Ε βεβαια δικο τους ειναι το οικοπεδο Το επαγγελμα το διαλεγουμε κυριοι και δεν κλαιγομαστε μετα
    Babis
    απάντηση455
     
     
    ? | 24/10/2011 01:21
    Ομως, δε βλέπω σχόλιο του Ελληνα εξ Αμερικής που εχει ειδικότητα στο θέμα.
    A.A.
    απάντηση80
     
     
    Προσβλητική τροπολογία!!!!! | 24/10/2011 00:55
    Και πώς περιμένετε να κάνει υπομονή ο ελληνκός λαός όταν ΕΣΕΙΣ τους δίνετε το δικαίωμα να αγανακτούν με τις αδικίες σας; Εμ γιαυτό θα μας πάρουν φαλάγγι οι Γερμανοί, διότι δεν είμαστε άξιοι να τελειώσουμε μια δουλειά με σοβαρότητα!!!. Αν πάλι υπάρχουν οικονομικά περιθώρια ΜΗΝ κόβετε τις συντάξεις απο τα πραγματικά γεροντάκια . Αυτό θα ήταν πράξη δικαιοσύνης αλλά και πολιτισμού. [Εξ άλλου οι νέοι αυτοί συνταξιούχοι κάνουν και άλλες δουλειές-μεσιτικά γραφεία κλπ ενώ οι ηλικιωμένοι.......ΝΤΡΟΠΗ].
    Τι μας λέτε;
    απάντηση273
     
     
    ΑΙΣΧΟΣ | 24/10/2011 00:46
    ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.... ΠΡΙΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ 24 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΗΣ 6ΗΣ ΔΟΣΗΣ , ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΙΣ ΟΛΟΣΩΣΤΕΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΣΤΙΣ ΣΚΑΝΔΑΛΩΔΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ... ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΠΑΣΟΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ,
    ΚΥΖΙΡΙΔΗΣ
    απάντηση552
     
     
     
    ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΑΠΟΣΤΡΑΤΩΝ | 23/10/2011 23:53
    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 5472 ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 55 ΕΤΩΝ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ(ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Ο ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ!!!!) ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΕΦΗΒΟΙ ΔΙΑΛΕΞΑΝ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΛΕΓΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΤΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ (ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΡΑΧΑ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ,ΑΡΓΙΑΣ ,ΑΔΕΙΕΣ(ΧΑΜΕΝΕΣ) ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ ,ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΕΣ ,ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΨΥΦΩΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΚΙΝΔΥΝΟ(ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟΤΗΜΟ),ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΒΑΛΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΒΑΡΕΑ ,ΚΑΙ ΑΝΘΥΓΙΕΙΝΑ (ΡΩΤΗΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΩ ΟΡΟ ΖΩΗΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ(ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ) ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΕΩΣ(ΑΠΟΣΤΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΘΕΛΟΥΣΙΑΣ ΕΞΟΔΟΥ) ΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΜΕ(25ΕΤΙΑ) .ΕΝΩ ΕΣΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΝΟΝΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΑΤΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΑΣ ΑΚΟΜΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΑΜΟΙΒΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .ΓΙ"ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΥΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥΣ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥΣ ΤΑΞΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΛΙΓΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΚΑΙ ΑΝΤΕΞΑΝ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΘΗΤΕΙΑ ΜΕ ΣΘΕΝΟΣ .ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟ
    ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 55 ΜΕ ΦΙΛΟΤΙΜΟ
    απάντηση13165
    Απαντήσεις  6 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αποκατάσταση! | 23/10/2011 23:48
    Τα παιδιά σας σε μερικά χρόνια που θα έπρεπε να αποφασίσουν για το μέλλον τους θα ήταν τρελλά άν αποφάσιζαν να γίνουν πιλότοι σε μαχητικά,βατραχάνθρωποι,να ταξιδεύουν σε μια κονσέρβα με χιλιάδες τόνους νερού από πάνω τους με τις συνθήκες που πάνε να δημιουργηθούν.Η ρύθμιση αυτή αφορά το μέλλον του πραγματικού Στρατού της Ελλάδος χωρίς τον οποίο τα παιδιά σας απλά δεν θα είχαν μέλλον!! Αν θεωρείτε υπερβολικά αυτά που λέω ρωτήστεκαι τον πατέρα σας αφού ο πόλεμος έφθασε μέχρι αυτόν!!!
    dim
    απάντηση5133
     
-