Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014
 

Διακοπή σύνταξης σε συνταξιούχους κάτω των 55 ετών

Σύμφωνα με τις απαιτήσεις της τρόικας θα εφαρμόζεται έως τη συμπλήρωση του συγκεκριμένου έτους ηλικίας
Διακοπή σύνταξης σε συνταξιούχους κάτω των 55 ετών
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Ασφαλείς πληροφορίες του «Βήματος» αναφέρουν ότι η τρόικα στο πλαίσιο της διαπραγμάτευσης για την 6η δόση, απαιτεί, πέραν των άλλων, τη διακοπή καταβολής συντάξεων σε συνταξιούχους ηλικίας κάτω των 55 ετών κυρίως στο Δημόσιο.

Σύμφωνα με την απαίτηση της τρόικα η διακοπή καταβολής των συντάξεων θα εφαρμόζεται μέχρι τη συμπλήρωση του 55ου έτους.

Το μέτρο έχει κυρίως συμβολικό χαρακτήρα και επιδιώκεται να καταγραφεί εμπράκτως η αποφασιστικότητα της κυβέρνησης για δημοσιονομική προσαρμογή. Το υπουργείο Οικονομικών βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση καθώς θα χρειαστεί να έρθει σε σύγκρουση με σειρά επαγγελματικών ομάδων κυρίως αστυνομικούς, στρατιωτικούς, αεροσυνοδούς, γυναίκες με ανήλικα παιδιά κ.λ.π. και προσπαθεί να διαπραγματευθεί.






Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Καταρχήν συμφωνία για νέα μέτρα 
Αγωνία για τα νέα μέτρα που αποφάσισε η κυβερνητική επιτροπή 
Απολύσεις και περικοπή συντάξεων αποφάσισε η κυβερνητική Επιτροπή 
 
 
σχόλια (511)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    XAXAXA!!! | 31/10/2011 22:39
    Συζητούσε ένας Γερμανός με έναν Έλληνα για τους δωρητές οργάνων : Γερμ . : " Εμείς στην Γερμανία είμαστε σχεδόν όλοι δωρητές σώματος , μετά τον θάνατο μας δωρίζουμε τα όργανα του σώματος μας " Ελλην . : " Σιγά τι μου είπες εμείς είμαστε δωρητές οργάνων εν ζωή " Γερμ . : " Δεν το πιστεύω δεν είναι δυνατόν " Ελλην . : " Θα σου το αποδείξω " ( εκείνη την στιγμή περνούσε ο Μήτσος ) και φωνάζοντας τον Μήτσο του λέει : " Μήτσο δώσε μου 100.000 δρχ . " οπότε του απαντάει ο Μήτσος " πάρε τα αρχ***δια μου "
    TAVROS
    απάντηση10
     
     
    WAKE UP | 26/09/2011 01:30
    Take your cuts now to avoid further suffering. Do not be greedy. Greece is at the edge of the biggest sovereign default of an insolvency by a government with 353 billion euros ($483 billion) of debt -- five times the size of Argentina’s $95 billion default in 2001. WAKE UP BEFORE ITS TOO LATE.
    American
    απάντηση00
     
     
    Μάγκες!!! | 21/09/2011 20:02
    Τρέξτε όλοι να αλλάξετε ημερομηνίες γέννησης! Εύκολο πρώτα πάτε στα γραφεία του κομματος σας, παίρνετε ένα χαρτάκι, μετά πάτε στο SUV σας, μετά πάτε στο ΚΕΠΕ ή στο Δημαρχείο σας, εκεί βλέπετε το ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ ΣΑΣ και εκεί κάνει νεύμα και σας αλλάξουν επί τόπου ημερομηνία! Έτσι θα σωθούν οι νεκροί που παίρνουν σύνταξη αυτούς θα τους αναστήσει ο Ιερώνυμος προσωπικά μόλις επιστρέψει από το ΣΠΑ στην Germany! Επίσης όσοι παίρνουν 2 και 3 συντάξεις θα τους βγάλουν 2 και 3 διαφορετικές ταυτότητες ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙΣ ΣΕ ΚΟΜΜΑ και να πας στο ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ ΣΟΥ για τα περαιτέρω! VIVA VIVA LA LAGOGIE
    αρπαξε να φας και κλέψε να'χεις
    απάντηση54
     
     
    ΓΚΑΛΟΠ | 21/09/2011 01:14
    Και το γκάλοπ συνεχίζεται!!!!
    Άγνωστος
    απάντηση121
     
     
    ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ?? | 21/09/2011 01:05
    ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΡΑΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ 21 ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΜΕΘΩΡΙΟ.(ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΜΟΝΟ ΓΑΥΔΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ)ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑ ΜΗΝ ΤΑ ΓΡΑΦΕΤΕ........ ΥΓ. ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΠΡΑΣΙΝΑ.ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.0
    ΟΞΩΑΠΟΔΩ
    απάντηση1513
     
     
    Στο τελος θα μας ζητήσουνε και Κ...Ω...! | 20/09/2011 23:58
    Έλεος ....δεν υπάρχουν λογια νομίζω για να περιγράψει κανείς σε τι χαλί Έχει έρθει η Ελλάδα κ συνάμα οι πολίτες της κρίμα τα παντελόνια που φοράει ο Γιωργάκης και τιμη του κ καμάρι του για τα χρέη που φόρτωσε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ στους πολίτες της να πούμε κ Ευχαριστώ δηλαδή εεεεεε?μΑλλον είναι απ τα λεφτά που έλεγε ότι υπήρχαν προεκλογικά ...κάτω τα χέρια απ τους αθώους πολίτες .....;-(
    Panos
    απάντηση83
     
     
    Δημόσιο vs ιδιωτικών | 20/09/2011 23:48
    πόσους μηνες παιρνει αδεια η γυναίκα στον ιδιωτικό και πόσους στο δημόσιο, σε περίοδο εγκυμοσύνης? 700.000 ανεργοι του ιδιωτικού vs 100.000 δημοσίου τυπικά προσοντά στο δημόσιο vs ιδιωτικό? άδειες, δυνατότητα φωνής στον ιδιωτικό vs δημοσιου? ηλικία συνταξιοδότησης στον ιδιωτικό vs δημοσιου? αφου το δημόσιο, τόσο καιρό ήθελε τη κοινωνία 2 ταχυτήτων και οι εκπροσωποί τους ποτέ δεν απαιτησαν ισότητα (...τουλάχιστον για τις έγκυες...) ας υποστούν τις συνέπειες αξιολόγηση και απόλυση αν αυτό κριθεί αναγκαίο και στο δημόσιο!!! τώρα!
    εργαζόμενος 12 ώρες την ημέρα
    απάντηση134
     
     
     
    Όχι στις πρόωρες συντάξεις | 20/09/2011 23:29
    Γιατί 55 και όχι 65 για όλους; γιατί σε όλη την Ευρώπη δεν υπάρχει πληρωμή σύνταξης πριν τα 65 και μόνο στην Ελλάδα πρέπει να αγκομαχάνε οι πραγματικά εργαζόμενοι για να πληρώνουν συντάξεις σε κάποιους προνομιούχους που είναι νεώτεροι από 65; με τι επιχείρηματα θα μπορούσαμε να ζητήσουμε από τους σκληρά εργαζόμενους και βαριά φορολογούμενους της υπόλοιπης Ευρώπης να πληρώνουν πρόωρες συντάξεις για τους προνομιούχους μας και μάλιστα με δανεικά που θα τα φορτωθούνε οι επόμενες γενιές μας; δεν είναι εγκληματικά εγωιστικό να υπάρχουν πρόωρες συντάξεις;
    Αναγνώστης
    απάντηση137
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    τρελος | 20/09/2011 23:04
    Σύνταξη βάσει συνολικού ποσού εισφορών κι όχι χρονολογικές μπούρδες. Άλλο να δουλεύεις από τα 18 κι άλλο από τα 30. Απαιτείται ωστόσο στην εποχή της μηχανογράφησης αναλογικότητα και δικαιοσύνη.Τι θα πει εγώ πρόλαβα κι απαιτώ να παίρνω εσαεί περισσότερα από το νεότερό μου με τα ίδια ακριβώς δεδομένα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση61
     
     
    Συνταξιοδοτικά Δικαιώματα Ενστόλων | 20/09/2011 22:27
    Νόμος 3865/2010 "Άρθρο 20 Συνταξιοδοτικά δικαιώματα στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων, των Σωμάτων Ασφαλείας και του Πυροσβε στικού Σώματος που έχουν θεμελιωθεί ή θεμελιώνονται μέχρι και την 31η Δεκεμβρίου 2010 δεν θίγονται από την παραμονή τους στην υπηρεσία μετά την ημερομηνία αυτή και τυχόν συνταξιοδοτικές μεταβολές στη διάρκεια αυτής δεν επηρεάζουν τις προϋποθέσεις συνταξιοδότησής τους, τον τρόπο υπολογισμού, καθώς και το χρόνο έναρξης καταβολής της σύνταξής τους." Σύμφωνα με το νόμο σε εκτέλεση εντολών της τρόικας όσοι ένστολοι έχουν θεμελιώσει συνταξιοδοτικά δικαιώματα μέχρι τέλους του έτους 2010 δεν θίγονται από την παραμονή τους στην υπηρεσία αλλά και το χρόνο έναρξης καταβολής της σύνταξής τους. Αντίστοιχη διάταξη ισχύει για όλους τους δημοσίους υπαλλήλους. Με άλλο δε νόμο, δόθηκε η προθεσμία ενός μηνός σε όλους τους υπαλλήλους-στρατιωτικούς, να αποσύρουν τις αιτήσεις συνταξιοδότησης τους, καθυσυχάζοντάς τους σύμφωνα με τα ανωτέρω, ότι δεν πρόκειτε να χαθούν ώριμα συνταξιοδοτικά δικαιώματα. Εαν ισχύσουν τα διαλαμβανόμενα του άρθρου, σε συνάρτηση με τις τελευταίες πληροφορίες ότι, η διάταξη κατάργησης χορήγησης σύνταξης κάτω τωνη 55, θα ισχύσει απο εδώ και εφεξής, αυτοί αποτελούν κατ' εμέ τα μεγάλα θύματα τυχόν τέτοιας πολιτικής απόφασης. Μία έγκριτη εφημερίδα, έπρεπε να τονίσει και να καθυσυχάσει, τουλάχιστον όσους ανήκουν στην κατηγορία αυτή.
    Trikalinos
    απάντηση110
     
     
    Αίσχος | 20/09/2011 21:18
    Διασπείρετε ψευδείς ειδήσεις παίζοντας με τις ζωές μας!Ντροπή δεν έχετε!Φθηνοί προπαγανδιστές!
    Kostas T
    απάντηση578
     
     
    agent provocateur | 20/09/2011 20:42
    Δωσίλογη Κυβέρνηση, πρακτορίστικη δημοσιογραφία, λαός στον κόσμο του...Αντί ενωμένα και αποφασιστικά να αντιδράσουν οι εργαζόμενοι, αλληλουβρίζονται ποιός είναι λιγότερο ή περισσότερο εξαθλιωμένος. Ποτέ η ρήση του Ροβεσπιέρου δέν ήταν πιό επίκαιρη από σήμερα: Βαρβαρότητα είναι οποιαδήποτε επιείκεια στους εχθρούς του λαού. Νομίζω εξίσου με του Λένιν: Οι αστοί μόνοι τους θα μας πουλήσουν το σχοινί που θα τους κρεμάσουμε. Νομίζω ότι το κεφάλαιο και οι υπηρέτες του, (αυτοί που παριστάνουν τους πρωθυπουργούς), πάνε με το ζόρι να κάνουν όλο τον κόσμο επαναστάτες.
    BOCA
    απάντηση4617
     
     
     
    καλυτερα να χρεοκοπησουμε αφου θα πεινασουμε | 20/09/2011 19:28
    με γονεις συνταξιουχους του δημοσιου κατω των 55 ετων και 600 ευρω μισθο κ ανηλικη αδερφη..τα νεα μετρα ειναι τραγικα..δεν υπαρχει λυση ο καπιταλισμος ως συστημα δεν ειναι βιωσιμος απο τη φυση του χρειαζομαστε ριζικες αλλαγες το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πεινασουμε
    el
    απάντηση3743
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    κατασταση πολιορκιας | 20/09/2011 19:25
    ρε απογονοι γερμανοτσολιαδων η λεξη ΣΥΝΤΑΓΜΑ σασ λεει κατι;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2417
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Εχω Μια Απορία | 20/09/2011 19:20
    Πόσα σας έταξαν ρε λαμόγια του βήματος για να βγάλετε αυτή τη AΝΩΝΥΜΗ παπαριά κσι για πόσο καιρό ακόμη προκειμένου να ανακοπεί το κύμα των συνταξιοδοτήσεων,αφού οι γελοίοι της κυβέρνησης και στο νέο ασφαλιστικό προβλέπουν ότι' όσοι εντός του 2010 θεμελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωμα δηλ 25 χρόνια υπηρεσίας θα συνταξιοδοτούνται με το παλαιό νομο.!!!.Μόνο ένας βλάκας λοιπόν βλέποντας τον Μπενοαρμαγαδδώνα θα παρέμενε,Αει σιχτηρ λοιπόν κομπλεξικοί διαφωνούντες
    george
    απάντηση8319
     
     
    φορολογηση και ελεγχος | 20/09/2011 18:43
    φορολογηση και ελεγχος στους ιδιοκτητες των σταθμων κι ολων των μμε.
    monos
    απάντηση424
     
     
    Τσακωθείτε χαϊβάνια για τα ψίχουλα κι αφήστε τα πολλά σε μας | 20/09/2011 18:35
    Κοίτα να δεις πόσο εύκολο είναι να τους βάλεις όλους να μαλλιοτραβιώνται καθώς τους ξαφρίζουμε το σπίτι. Πραγματικά καθυστερημένοι! Ευτυχώς για μας...
    Μπουκαδόρος
    απάντηση262
     
     
    ΑΛΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ | 20/09/2011 18:25
    Ακομα να αποσυρετε αυτο το προβοκατορικο δημοσιευμα .Μετα αναρωτιεστε γιατο γωστο συνθημα που κατι λεει για ρουφιανους
    epameinvndas
    απάντηση366
     
     
     
    Αλλος θεός εδώ , άλλος εκεί! | 20/09/2011 18:23
    Έπρεπε να φάσουμε στον πάτο για να δούμε οτι είναι αφύσικο να βγαίνει στην σύνταξη μια μητέρα ανηλίκου στα 40 της? Ένας αξιωματικός στα 45 του? Μία αεροσυνοδός στα 45 της? κλπ κλπ Όλοι εμείς στον ιδιωτικό τομέα που ματώνουμε, τί να πούμε? Άλλος θεός για μάς, άλλος θεός για τους ΔΥ... Αδικία ρε! Αδικία!
    Βασίλης Σφ
    απάντηση6937
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-