Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014
 

Πώς θα επιβληθεί ο φόρος αλληλεγγύης 1-4% σε όλα τα εισοδήματα

Νέο τέλος στα ακίνητα, έκτακτη εισφορά σε Ι.Χ.. σκάφη και πισίνες, αύξηση στα τέλη κυκλοφορίας
Πώς θα επιβληθεί ο φόρος αλληλεγγύης 1-4% σε όλα τα εισοδήματα
Ο Γ. Παπακωνσταντίνου καλείται να σηκώσει το βάρος της υποστήριξης των μέτρων στις κρίσιμες συνεδριάσεις του κοινοβουλίου που θα ακολουθήσει
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Στην επιβολή φόρου αλληλεγγύης που θα κυμαίνεται από 1-4% και θα επιβληθεί σε όλα τα εισοδήματα κατέληξε η κυβέρνηση μετά την "αντίσταση" υπουργών και βουλευτών στη μείωση του αφορολογήτου ορίου παρ' ότι είναι το υψηλότερο σε όλη την Ευρωπαϊκή Ενωση και ανέρχεται στο 50% του μέσου εισοδήματος.

Οπως διευκρίνισε ο υπουργός Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου ο οποίος καλείται να σηκώσει το βάρος της υποστήριξης των μέτρων στις κρίσιμες συνεδριάσεις του κοινοβουλίου που θα ακολουθήσει, η λύση που επιλέχθηκε, δηλαδή η επιβολή "εισφοράς αλληλεγγύης" θα ισχύσει μέχρι και το 2015. Μισθωτοί του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα, συνταξιούχοι, επαγγελματίες και έμποροι θα κληθούν να καταβάλουν ποσοστό 1%-3% ή 4% των συνολικών ετησίων εσόδων τους.

Παράλληλα θα υπάρξει μεγάλη αύξηση των τεκμηρίων διαβίωσης για όλους τους φορολογούμενους αλλά ειδικά για επαγγελματίες.

Ο υπουργός παρουσιάζοντας τα νέα μέτρα, είπε ότι θα υπάρξει έλεγχος "πόθεν έσχες" για κρατικούς λειτουργούς και πολιτικούς, οι οποίοι άσκησαν δημόσια εξουσία, αλλά και όσους έβγαλαν χρήματα στο εξωτερικό.

Ερωτηθείς εάν εφέτος θα απαιτηθούν επιπλέον μέτρα, πέραν των πρόσθετων 6,4 δισ. ευρώ, ο κ. Παπακωνσταντίνου είπε ότι «η διορθωτική κίνηση που κάνουμε, θα πετύχει τον στόχο για το έλλειμμα».

Όμως,ανέφερε «ουδείς μπορεί να προδικάσει το πού θα είναι η οικονομική δραστηριότητα μέσα στον χρόνο».
Με βάση τον προγραμματισμό της κυβέρνησης, στο τέλος Ιουνίου θα ψηφισθεί από τη Βουλή το Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο και στις αρχές Ιουλίου ο βασικός εφαρμοστικός νόμος. Ο υπουργός δήλωσε ότι αυτά είναι απαραίτητες προϋποθέσεις για την εκταμίευση της 5ης δόσης και τη συνέχιση της χρηματοδότησης της χώρας.

Ολα τα μέτρα
Με τον εφαρμοστικό νόμο, ο οποίος θα κατατεθεί τις επόμενες ημέρες στη Βουλή θα οριστεί το ποσό του εισοδήματος (πιθανότατα 8.000 ή 12.000 ευρώ), πάνω από το οποίο θα επιβληθεί η έκτακτη εισφορά. Επίσης:
-Επιβάλλεται ειδικό τέλος στα ακίνητα (0,1%- 0,2% στην προσωπική αντικειμενική αξία), το οποίο θα πληρώνεται μέσω των λογαριασμών των ΔΕΚΟ. Το ύψος του ειδικού τέλους θα εξαρτηθεί από το ύψος της μείωσης του αφορολόγητου στον φόρο ακίνητης περιουσίας.

-Αναστέλλεται για το τρέχον έτος η αύξηση των αντικειμενικών αξιών και επεκτείνεται η απαλλαγή για το «πόθεν έσχες» πέραν της πρώτης κατοικίας για τα επόμενα 2- 3 χρόνια. Δεν αλλάζει το αφορολόγητο για την α΄ κατοικία.
-Αυξάνονται τα υφιστάμενα τεκμήρια διαβίωσης και καθιερώνονται νέα ειδικά τεκμήρια για τους επιτηδευματίες, με στόχο την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής στον χώρο αυτόν.

-Θα εξετασθεί η φορολόγηση στα αναψυκτικά, σε συνάρτηση από 1ης Σεπτεμβρίου του τομέα της εστίασης από τον συντελεστή 13% ΦΠΑ στον συντελεστή 23%.

-Επιβάλλεται τέλος στις χρηματοοικονομικές συναλλαγές. Σύμφωνα με τον υπουργό, θα αφορά κάποιες συναλλαγές τραπεζικού χαρακτήρα. Ερωτηθείς εάν θα αφορά και τις πιστωτικές κάρτες, ο κ. Παπακωνσταντίνου παρέπεμψε στον επικείμενο εφαρμοστικό νόμο, λέγοντας ότι διεξάγονται συζητήσεις με την Ελληνική Ένωση Τραπεζών και ότι δεν επιθυμεί να θιγεί το τραπεζικό σύστημα.

-Επιβάλλεται εισφορά 3% υπέρ ανεργίας στους δημοσίους υπαλλήλους, επιβάλλεται για πρώτη φορά και στους ελεύθερους επαγγελματίες και θα υπάρξει μικρή αύξηση για τον ιδιωτικό τομέα. Η τελευταία, θα επιμερίζεται μεταξύ υπαλλήλου και επιχείρησης.

-Επιβάλλεται έκτακτη εισφορά στις πισίνες, στα μεγάλα σκάφη αναψυχής και στα μεγάλα ακίνητα.
-Επέρχεται αύξηση στα τέλη κυκλοφορίας της τάξης του 10%.

-Θα υπάρξει φορολογικός έλεγχος για τα κεφάλαια που έχουν φύγει στο εξωτερικό και δεν επιστρέψουν με το υπό κατάρτιση νέο σχέδιο για τον επαναπατρισμό κεφαλαίων.

-Για την εξίσωση του φόρου στο πετρέλαιο κίνησης και θέρμανσης, ο υπουργός είπε ότι εξετάζονται εναλλακτικοί τρόποι ή ακόμη και η αναστολή του μέτρου για να μην υπάρξουν απώλειες στα χαμηλά εισοδήματα. Εάν επιβληθεί τελικά το μέτρο, θα υπάρξει πρόβλεψη για εισοδηματική ενίσχυση των κοινωνικά αδύναμων.

-Δεδομένη είναι η επιβολή ΕΦΚ στο φυσικό αέριο.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (22)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΦΟΡΟΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ | 17/09/2011 17:46
    ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΦΟΡΟΣ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΝΟΙΚΟΚΟΙΡΙΟ Η΄ΟΤΑΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΝΟΙΝΟΚΟΙΡΙΟ ΤΑ 12000 ΕΥΡΩ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ?
    foros alilegiis
    απάντηση40
     
     
    ΟΥΣΤ! | 12/06/2011 18:28
    Ολα τα κομματοσκυλα γραφουν εδω μεσα; Λενε για το υψηλο μας αφορολογητο σε σχεση με την Ευρωπη, αλλα δεν λενε για τους μισθους και τις τιμες αντιστοιχα σε αυτες τις χωρες... ΟΥΣΤ! Θα φυγετε βραδυ!
    Κωστας Αλαφουζος
    απάντηση90
     
     
    ΕΙΣΤΕ ΑΝΙΚΑΝΟΙ | 11/06/2011 23:58
    ΝΙΩΘΩ ΑΗΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΞΙΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΒΥΘΙΣΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ (ΚΑΚΩΣ ΔΙΝΩ ΙΔΕΕΣ ΤΩΡΑ...). ΞΕΡΕΤΕ "ΚΥΡΙΟΙ" ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΣ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΦΟΡΟΙ ΦΟΡΟΙ ΦΟΡΟΙ ΠΑΝΤΟΥ; ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑΑΑΑΑ, ΤΗΝ ΡΙΜΑΞΑΤΕ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
    ΑΝΕΡΓΟΣ
    απάντηση122
     
     
    Δίκαια κατανομή βαρών | 11/06/2011 23:43
    Μη γκρινιάζετε ,υπάρχουν περιθώρια για να υλοποιηθεί αποτελεσματικά το σοσιαλιστικό ονειρο της βάσης και να πηγαίνουν άφοβα οι σοσιαλιστες βουλευτες συνδικαλιστες πρώην και νυν ....στα χωριά τους . 20% έκτακτη εισφορα σε μισθούς των 6000ετησίως , 50% στις 20οοο και 5% στα ακίνητα , 80%στις 100.000 και 10 % στα ακίνητα ..κοκ ωστε ολοι να μείνουν με 5/10χιλ , και να μη μπορεί κανεις να ισχυριστεί οτι τα μετρα ειναι άδικα ενώπιον των οπαδών στο χωριο του κ. Πετσάλνικου αλλά και στα άλλα χωριά .Και εν πάσει περιπτώσει με το σκεπτικο περί αλληλεγγύης δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ προσάκτησης της Αν. Γερμανίας απο τη Δυτική και της Ελλάδας στην Ευρωζώνη. Επειδή οπως έλεγε ο τσώρτσιλ οσο πιο πίσω βλέπεις τόσο πιο μακρια μπορείς να δεις μπροστά ...η δίκαια κατανομή έχει αξία ..τα άλλα πχ εισφορες ..προσπάθεια ,είναι λεπτομέρειες
    vaggelisp
    απάντηση40
     
     
    αλληλεγγύης ?? | 11/06/2011 23:32
    Διαλύσατε την χώρα, διαλύσατε τους ανθρώπους, διαλύσατε και τις λέξεις. Ωρα να πάρετε τις θλιβερές σας υπάρξεις και να πάτε στα τσακίδια.
    K.Π.
    απάντηση81
     
     
    Αντίφαση? | 11/06/2011 22:48
    Δηλαδή αν έχω καταλάβει καλά ο συνταξιούχος και ο ασφαλισμ´ενος στο ΙΚΑ θα κληθουν να δώσουν 1% ή 2% προκειμενου το κράτος να τους πληρώσει τη σύνταξη και την ασφάλεια? και γιατί δεν τα βαΖουμε απλώς στην τράπεζα να μάστε και σίγουροι ότι δεν θα τα κλέψει κανείς?
    Lina
    απάντηση51
     
     
    Α ρε Καστελόριζο... | 11/06/2011 22:34
    Τουλάχιστον φέτος δε χρειάστηκε να πάει μέχρι το πανέμορφο Καστελόριζο για να μας ανακοινώσει τα νέα μέτρα...Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια μπορεί και να φοβήθηκε ότι θα τον περάσουν για κτηματομεσίτη που πουλάει Ελληνικά νησιά...εκτός και αν ληπήθηκε την κηροζίνη του πρωθυπουργικού αεροπλάνου...ή αντιλήφθηκε ότι κανένας πλέον δεν ακούει ούτε προσέχει αυτά που λέει...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση700
     
     
    παρ' ότι είναι το υψηλότερο σε όλη την Ευρωπαϊκή Ενωση και ανέρχεται στο 50% του μέσου εισοδήματος. | 11/06/2011 20:07
    Δεν ειναιυψηλο το αφορολογητο αλλα ειναι υψηλο το εισοδημα στις αλλες ευρωπαικες χωρες. Αληθεια γιατι δεν μας δινετε καποια παραδειγματα. Ειναι καλυτερα πιστευω να παψετε να διαστρεβλωνετε την αληθεια κυριοι δημοσιογραφοι.....
    Τακης Κοκμοτος
    απάντηση680
     
     
    ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ του Γιωργάκη............. | 11/06/2011 19:32
    Λένε ότι έχουν στοιχεία για τα κεφάλαια που έφυγαν σε τράπεζες τους εξωτερικού απο Έλληνες καταθέτες, μα καλά τόσο μ......μας περνάνε ???? είναι δυνατόν να έβγαλαν οι κατασκευαστές και όλα τα άλλα τα λαμόγια το μαύρο χρήμα έξω???? Το λευκό έβγαλαν Γιωργάκη και το ξέρεις πολυ καλά, αυτό που πρόκειταο να επαναπατρίσουν όποτε το θελήσουν για να αγοράσουν έναντι πινακίου φακής!!! Εάν έχεις τα κότσια άνοιξε τους λογαριασμούςτων ελλήνων στο εξωτερικό όσων τα έβγαλαν αλλα να ανοίξεις και τους λογαριασμούς που έχουν εδω αθροιστικά και τότε θα αποκαλυφθούν οι υπεραξίες των κατασκευαστών, για παράδειγμα που πούλαγαν ένα ακίνητο 200.000 ευρώ ενω η αντικειμενική του αξία ήταν 100.000 ευρώ. Αυτή τη διαφορά των 100.000 ευρώ έβγαλαν στο εξωτερικό τα υπόλοιπα 100.000 είναι στην Ελλάδα. Και όλοι αυτοί οι κύριοι λένε οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε......απολύστε τους!!!! Είναι γνωστό οτι το παρεάκι του ΓΑΠ.....ούτε τρίχα δεν θα τους αγγίξει!!! ΤΖΑΠΑ ΜΑΓΚΑΣ!!
    xaris
    απάντηση21
     
     
    Αλληλεγγύη σε κλέφτες απατεώνες ανίκανους !!! | 11/06/2011 18:24
    Η αλληλεγγύη απ ότι ξέρω είναι εθελοντική. Καταναγκαστική αλληλεγγύη επιβάλλουν μόνο οι μπράβοι της νύχτας. Με την έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης η κυβέρνηση μας κλέβει για να πληρώσει τόκους για δάνεια, χαριστικές συντάξεις και διορισμούς που δεν έχουμε ποτέ ερωτηθεί η συναινέσει. Με το έτσι θέλω αποφάσισε να κλέψει απ την οικογένεια μου κάπου 6500 ευρω κερδισμένα με κόπο. Ως μισθωτοί ιδιωτικού τομέα έχουμε ήδη φορολογηθεί γι αυτά με 40%. Πληρώνουμε κάθε χρόνο πάνω από 25000 φόρο με μηδενική ανταπόδοση αλλά δεν φτάνουν για να χορτάσει το φαύλο κράτος. Γιατί να προσπαθώ σαν εργαζόμενος για το καλύτερο όταν μου κλέβουν το αποτέλεσμα του κόπου μου. Σκέφτομαι να φύγω στο εξωτερικό για να γλιτώσω εμένα και κυρίως τα παιδία μου απ την αλληλεγγύη τους την κλεψιά τους την απατεωνιά τους την αχρηστία τους. Την Κυριακή πρώτη φορά θα είμαι και γω με τους αγανακτισμένους. Πιάστε τη φοροδιαφυγή του παρελθόντος βρε ανίκανοι, με πόθεν εσχες για το 100% της περιούσιας όλων βάση φορολογικών δηλώσεων, διώχτε τα ρουσφέτια του δημοσίου, κατασχέστε την περιούσια όσων κατάρτισαν ελλειμματικούς προϋπολογισμούς, όσων πήραν δάνεια ερήμην μας, όσων έκαναν ρουσφετολογικούς διορισμούς και μετά ζητήστε μας αλληλεγγύη. Εκεί που φέρατε τα πράγματα η χρεοκοπία του Ελληνικού Δημοσίου είναι αναπόφευκτη. Μόνο αν μας δείξουν αλληλεγγύη οι Ευρωπαίοι συνεταίροι σωζόμαστε. Αλληλεγγύη όμως όχι δανεική αλλά δωρεάν σαν και αυτή που ζητάτε.
    babisk
    απάντηση3034
     
     
    Ερω τω | 11/06/2011 18:09
    Απο ολα, μου αρεσε η φωτο που δειχνετε οτι και καλα εχουμε υψηλο αφορολογητο σε σχεση με την Ευρωπη, ωστε να μην γκρινιαζουμε. Και συμφωνω μαζι σας. Τι αλλο εχει η Ελλαδα διαφορετικο απο την Ευρωπη; Οι μισθοι; Οι ασφαλιστικές εισφορές; Το κρατος-προνοια; Οι υποδομες;
    Ερωτευμενος με th Gh
    απάντηση10442
     
     
    eisfora yper anergias... | 11/06/2011 17:58
    Bravo pou epevale eisfora yper anergias i sosialist(r)iki mas kyvernisi. Posa apo ta esoda tis eisforas tha xrisimopoiisei gia na epekteinei tin kalypsi ton afxanomenon anergon kai ton ftoxon?
    ptoxevmenos
    απάντηση1423
     
     
    Εκβιασμος | 11/06/2011 15:54
    Δεν παει κανεις ,να δουλεψει,να επενδυσει τα χρηματα του,και να περιμενει ενα καποιο,αποτελασμα και αν εχει,και να σουρχεται ο νταβατζης,ο εφοριακος,να σου λεει πεσε,θελουμε και εμεις,αλλιως θα σε ξετιναξουμε.Τωρα θα πουνε συκοφαντιες.Ωραια,και οι βιλες,οι πισινες,τα κοτερα δεν τα βλεπουμε,μαλλον κανουμε οτι δεν τα βλεπουμε.Δεν βλεπουμε και τοσα αλλα,που εχουν πνιξει κυριολεκτικα ολοι την κοινωνια.Και συνεχιζουν την αφαιμεξη του λαου,συνηθιζμενοι τοσες δεκαετιες τωρα.Αλλα δεν φτανουν,γιατι δεν δουλευει κανεις σε τετοιες συνθηκες.Δεν ειναι βλακες.Και να τα μετρα και να τα συστηματα ο υπουργος,οι απατες κτλ.Βεβαια ποτε δεν θα παραδεχτουνε τι γινεται.Να μην χασουμε τον στρατο των ψηφοφορων.Ο οποιος τωρα εχει εθιστει στο να μην κανει τιποτα και να ζηταει κι'αλλα. Και αν δεν τα παρει θα καταστρεφει ολοκληρα κρατη,ολοκληρη την Ευρωπη.Ο εκβιασμος ειναι τελειος
    ????
    απάντηση53
     
     
    H EKMETALEUSH TOU FILOTIMOU TWN ELLHNWN | 11/06/2011 15:37
    EIMASTE 8YMATA THS ANEKTIKTHTOS MAS DESTE TO VIDEO GIA NA KATALABETE PWS AUTOI POU MAS KLEBOUN TA LEFTA MAS ZHTANE NA TA ANTIKATASTISOUME ME EISFORES ALLILEGIHS WSE NA TA XANAKLEPSOUN http://www.youtube.com/watch?v=vMfj5SoN2MI
    Regas
    απάντηση7829
     
     
    το μακρυτερο γιωργο μου | 11/06/2011 14:47
    τα μετρα ειναι παρανομα και αντισυνταγματικα συνεπως δεν προκειτε να πληρωσει κανεις ουτε ενα ευρω αυτη την φορα....τελειωσαμε!!! να τα παρει απο τον λαλιωτη ,τον τσοχατζοπουλο και τα 600 δις μαυρα της ελβετιας.... υ.σ. κυριε παπακωνσταντινου απο τα τελη κυκλοφοριας που θελετε να εισπραξετε και το νεο χαρατσι, θελετε 1000 ευρω απο μενα για ενα αμαξι 12 ετιας 2000 κ.κ. που κοστιζει σημερα 6000 ευρω..θα σας δωσω απο τα 3 το μακρυτερο...εχω και παπακι να κανω τις δουλειες μου....
    Ανώνυμος / η
    απάντηση10137
     
     
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ | 11/06/2011 14:43
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙΤΕ ΤΟ. ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΗ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΑΡΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΡΥΨΟΥΝ. ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΡΑ ΤΑ "ΘΑ ΠΑΤΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ" ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ 1974 ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ. ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ....
    1947
    απάντηση1528
     
     
    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΕΙΑ??? | 11/06/2011 12:16
    ΟΙ ΕΛΕΕΙΝΟΙ ΘΑ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥς ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΙΕΣ, ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΝΕΡΓΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΦΟΡΟΥΣ??? ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΖΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΓΟΠΟΤΙΑ ΣΑΣ, ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΣΑΣ!!!
    MERKIL
    απάντηση3447
     
     
    Θετικό στον καρκίνο, αρνητικό στην ...εγκυμοσύνη! | 11/06/2011 10:51
    Αυτή η ...πρωτιά στο αφορολόγητο όριο σε σχέση με το κατά κεφαλήν εισόδημα του ΑΕΠ, είναι ...θετικό ή αρνητικό; Και ποιο είναι το καλό για μένα, υπουργέ μου;, και τι είναι αυτή η συνταγή με τόσα "φάρμακα";, τα ίδια μου δώσατε και πέρυσι και σου ορκίζουμε, τα πήρα όλα και καλό δεν είδα! Τίποτε καλύτερο δεν έχει κυκλοφορήσει γιατρέ, συγγνώμη, υπουργέ μου;
    Α.Λ.Π.
    απάντηση3039