από metereologos.gr
Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017
 

Financial Times: Πρωτοφανής παρέμβαση Ευρωπαίων στην ελληνική οικονομία

Συμμετοχή στην είσπραξη των φόρων και στην ιδιωτικοποίηση των κρατικών περιουσιακών στοιχείων
Financial Times: Πρωτοφανής παρέμβαση Ευρωπαίων στην ελληνική οικονομία
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 



ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ

Μία άνευ προηγουμένου εξωτερική επέμβαση στην ελληνική οικονομία, διαπραγματεύονται οι Ευρωπαίοι ηγέτες σύμφωνα με σημερινό άρθρο της εφημερίδας «Financial Times». Η επέμβαση αυτή θα περιλαμβάνει διεθνή εμπλοκή στην συγκομιδή των φόρων και μεγάλης κλίμακας ιδιωτικοποιήσεις της δημοσίας περιουσίας, με αντάλλαγμα νέα δάνεια για την Ελλάδα.

Οι αξιωματούχοι που εμπλέκονται στις συνομιλίες φέρονται να δήλωσαν στη εφημερίδα ότι το πακέτο θα περιλαμβάνει επίσης κίνητρα για τους ιδιώτες δανειστές της Ελλάδας, ώστε να παρατείνουν εθελοντικά στην αποπληρωμή του ελληνικού χρέους, αλλά και νέα αυστηρά μέτρα λιτότητας.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα, οι αξιωματούχοι ελπίζουν ότι έτσι τουλάχιστον τα μισά από τα 60-70 δισεκατομμύρια ευρώ της χρηματοδότησης που χρειάζεται η ελληνική κυβέρνηση ως το 2013 δεν θα προκύψουν από νέα δάνεια. Συνεπώς οι χώρες της ευρωζώνης και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο θα πρέπει να δανείσουν στην Ελλάδα 30-35 δισεκατομμύρια ευρώ επιπλέον των ήδη 110 δισεκατομμυρίων ευρώ που συμφωνήθηκαν ήδη στο πλαίσιο του προγράμματος διάσωσης της Ελλάδας πέρυσι.

Παρόλα αυτά, οι αξιωματούχοι φέρονται να προειδοποίησαν ότι σχεδόν κάθε στοιχείο του νέου πακέτου αντιμετωπίζει σημαντική αντίσταση από τουλάχιστον μία από τις κυβερνήσεις και τους θεσμούς που εμπλέκονται στην επίμαχη διαπραγμάτευση και η συμφωνία δεν έχει ακόμη αποκρυσταλλωθεί.

Τελευταίο «εμπόδιο» στην επίτευξη μιας τέτοιας συμφωνίας, όπως αναφέρει η «Financial Times» αποτελεί το γεγονός ότι ο Ελληνας πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την συναίνεση των κομμάτων για την επιβολή νέων μέτρων λιτότητας, ενώ επιπροσθέτως η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα παραμένει αντίθετη σε οποιαδήποτε αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους.

Παρά τους σκοπέλους, η αγγλική εφημερίδα τονίζει την ανάγκη επίτευξης μιας συμφωνίας εντός μόλις τριών εβδομάδων εξαιτίας απειλής του ΔΝΤ να παρακρατήσει την δόση ύψους 12 δισεκατομμυρίων ευρώ αν η Αθήνα δεν δείξει ότι μπορεί να συμμορφωθεί με όλες τις χρηματοοικονομικές της απαιτήσεις για τους επόμενους 12 μήνες.

Οι αξιωματούχοι φαίνονται να πιστεύουν ότι η Ελλάδα θα είναι αδύνατον να επιστρέψει στις χρηματοπιστωτικές αγορές για να βρει μόνη της χρήματα τον Μάρτιο – όπως είχε σχεδιαστεί αρχικά στο πακέτο των 110 δισεκατομμυρίων ευρώ – πράγμα που σημαίνει ότι απαγορεύεται στο ΔΝΤ να παράσχει στην Ελλάδα περισσότερα χρήματα. Χωρίς τα κεφάλαια του ΔΝΤ, είτε οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις θα αναγκαστούν να καλύψουν το κενό είτε η Ελλάδα να αθετήσει τη συμφωνία της.

Για να επανέλθει στο «παιχνίδι» το ΔΝΤ, η νέα συμφωνία θα πρέπει να έχει επιτευχθεί ως την προγραμματισμένη σύνοδο των ευρωπαίων υπουργών Οικονομίας στις 20 Ιουνίου.

Ο υπουργός Εξωτερικών κ. Δημήτρης Δρούτσας αναφερόμενος στο εν λόγω δημοσίευμα διευκρίνισε: «Εμείς ζητήσαμε μόνο τεχνική βοήθεια».


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Εξακολουθούν οι «αγανακτισμένοι»  
FT Deutschland: H Ευρώπη στην παγίδα των Ελλήνων 
 
 
σχόλια (19)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Εμείς και οι άλλοι | 31/05/2011 15:07
    κλέφτες όπως είναι οι Έλληνες κομματάρχες (όπως οι φύλαρχοι στην ανατολή).......αποκλείεται να είναι οι Ευρωπαίοι (και από φυλακές να τους μαζέψουν)....
    Σάκης
    απάντηση72
     
     
    θέσεις για δημοσίους και μη | 30/05/2011 21:55
    Άλλη καλή δουλειά! Εξαγωγές Ελληνικού αέρα! Οι υπάλληλοι σε αυτές τις θέσεις, θα ανεβαίνουν βουνά, θα πηγαίνουν σε παραλίες, σε νησιά, σε ακρωτήρια θα αρπάνε τον αέρα της περιοχής και θα τον εμφιαλώνουν. Μετά θα τον παραδιδούν σε εταιρείες κρατικές έτσι σαν τις ΔΕΚΟ, με διοικητές άλλους Φωτόπουλους και ανάλογους μισθούς, αυτός ο αέρας ως γνήσιος Ελληνικός θα πωλείται στο εξωτερικό σε υψηλές τιμές μια και το κόστος παραγωγής θα είναι υψηλο! Γιώργο σε παρακαλώ δώσε στο λαο σου κι άλλον αέρα! Και στους Φωτόπουλους κι αλλα ΕΥΡΩ, ΜΠΟΡΕΙΣ!
    ροβεσπιέρος
    απάντηση60
     
     
    Ιδέες για δημοσιους υπαλλήλους | 30/05/2011 21:50
    Γιωργάκι - έλα, να που θα δημιουργήσεις δουλειές για τους ανέργους, για τους διαφόρους που κάθονται στα γραφεία, θα δημιουργήσεις θέσεις, και μεγάλους μισθούς και τεράστια κέρδη! Έχουμε και λέμε, θα δημιουεγήσεις ανθρώπους Μαραθώνας! Ο κάθε ενας που προσλαμβάνεις θα στέκεται με ένα ποτηράκι πλαστικό στη βροχή και θα την μαζεύει, μετά στο τέλος της εβδομάδας θα πηγαίνει στο Μαραθώνα και θα το ρίχνει το νερό στη λίμνη!! Κοίτα τώρα πόσοι θα δουλεύουν, χιλιάδες με τα ποτήρια, τα νοσοκομεία full μια και όλο και θα αρρωσταίνουν στη βροχή, κέρδος για γιατρούς, κέρδοσ για κλειστά επαγγέλματα φαρμακεία, κέρδος για ΜΜΜ αφού θα πηγαίνου με το ποτηράκι τους στο Μαραθώνα, κέρδος από ομπρέλες και γαλότσες
    ροβεσπιέρος
    απάντηση15
     
     
    ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝΕ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ | 30/05/2011 18:55
    ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ,ΕΙΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΣΑΣ, ΠΑΡΗΚΜΑΣΜΕΝΟΙ ΣΕ Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ!ΔΕΝ ΣΑΣ ΦΤΑΙΕΙ ΟΥΤΕ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, ΟΥΤΕ Η ΜΕΡΚΕΛ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΔΝΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΣΑΣ! ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΚΛΑΙΓΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΣΑΝ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΔΕΣ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΙΠΟΤΑ. ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ. ΚΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΕΝΩ ΘΑ ΚΛΑΙΤΕ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΣΑΣ ΣΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ
    Ξ. ΠΕΤΟΣ, ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΞ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
    απάντηση3010
     
     
    ΜΑΚΑΡΙ! | 30/05/2011 15:18
    ...ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ ΣΟΒΑΡΗ ΧΩΡΑ!
    KAI ΣΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟ ΑΥΤΙ
    απάντηση414
     
     
    Οδηγος αγωνων σου λεει | 30/05/2011 13:51
    Η μοναδικη προυποθεση για να ξαναλειτουργησει αυτο το κρατος ειναι εαν δεχτουν αυτοι που θα κυβερνησουν να υφιστανται ασφυκτικο ελεγχο, με αρση της ασυλιας και ανυπαρκτη παραγραφη, ΟΜΩΣ τι προβλεψη υπαρχει στο ενδεχομενο δολιας συμπεριφορας της ξενης επεμβατικης παρα-κυβερνησης τυπου τροικας? θα επρεπε απο τη συμβαση να υπαρχει συτη η προβλεψη δηλ. τι γινεται εαν οι δανειστες μας εχουν αποφασισει να μας καταστρεφουν συνειδητα? δικαια πραγματα, δεν μπορεις να δινεις λαθος φαρμακο και να παριστανεις τον τζαμπα μαγκα. να υπαρχουν κυρωσεις αλλα σε ολους.... ενταξει εμεις να χασουμε την διακυβερνηση και οι δανειστες μας να προστατεψουν τα λεφτα τους αλλα ειναι ετσι ακριβως???
    Andrew Chryss
    απάντηση206
     
     
    ...και οι ανθρωποι,σαν τα Κρατη σκεπτονται εν πολλοις. | 30/05/2011 13:45
    Γιατι,και οι ανθρωποι,εν πολλοις,ετσι δεν σκεπτονται;Να τα παρουμε τα λεφτα,ακομα και απο τοκογλυφο,και μετά,βλεπουμε. Υστερα κλαιμε,γιατι ο κακος τοκογλυφος,παει να μας παρει το σπιτι.
    Theodore
    απάντηση185
     
     
    ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑΣ | 30/05/2011 13:43
    ΕΛΛΗΝΕS ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΔΗΘΕΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΚΟΥΤΑΛΑΣ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ. ΟΤΑΝ ΔΙΟΡΙΖΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΙΝΑΤΕ ΤΗΝ ΨΗΦΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΑΤΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΤΕ ΕΚΑΝΕ ΚΡΕΜΕΣ LANCOME ΚΑΙ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΧΤΙΖΑΤΕ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΑΤΕ ΔΑΝΕΙΑ ΓΙΑ ΧΟΙΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΤΙΖΑΤΕ ΒΙΛΛΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΚΛΕΒΑΤΕ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑΤΕ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΛΥΠΗΤΕΡΗ ΣΚΟΥΖΕΤΕ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ. ΣΕ ΛΙΓΟ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ KAI AΠΟΛΥΣΕΙΣ. ΖΗΤΩ ΤΟ ΔΝΤ!!!
    Ξ. ΠΕΤΟΣ, ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΞ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
    απάντηση45223
     
     
    Απολείπειν ο Θεός Γεώργιον | 30/05/2011 13:34
    Διαβάζοντας όλα αυτά τα ωραία μου έρχεται στο νου ο στίχος του Καβάφη........ Σαν έτοιμος από καιρό,σα θαρραλέος,αποχαιρέτα την την Αλεξάνδρεια που φεύγει....... Αιωνία μας η μνήμη συνέλληνες........
    Μάρκος Αυρήλιος
    απάντηση145
     
     
     
    Οι παρεμβάσεις είναι λογικές αλλού είναι το πρόβλημα | 30/05/2011 12:43
    Μακάρι να παρέμβουν .Τι ζητούν οι άνθρωποι ??..Να μην πληρώνονται όσοι δεν δουλεύουν ΣΩΣΤΟ. Να φορολογιθούν όσοι φοροδιαφεύγουν ΣΩΣΤΟ. Να μπούνε φυλακή όσοι έκλεψαν δημόσιο χρήμα ΣΩΣΤΟ.Να κλείσουν ζημιογόνες επιχειρήσεις του δημοσίου ΣΩΣΤΟ.Να ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα ΣΩΣΤΟ. Να σταματήσουμε να αγοράζουμε τα φάρμακα για τα νοσοκομεία στην δεκαπλάσια τιμή ΣΩΣΤΟ. Να ιδιωτικοποιηθούν όλες οι ΔΕΚΟ, γιατί το κράτος αποδείχθηκε ανίκανο να τις διοικήσει ΣΩΣΤΟ.....................Κάθε λογικός άνθρωπος αυτό θα ζητούσε ,που βλέπουν την πρωτοφανή παρέμβαση , με την κακή έννοια ,στα εσωτερικά μας.
    A.G
    απάντηση5713
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Προδοσία | 30/05/2011 12:22
    Αυτο το ξεπούλημα δεν έχει προηγούμενο.Αυτη η κυβέρνηση έχει ξεπεράσει κάθε όριο νομιμότητας, ήδη αρκετοι πολίτες έχουν ξεκινήσει προσφυγές κατα της κυβέρνησης για εσχάτη προδοσία. Οφείλουμε να αντισταθούμε στο ξεπούλημα της χώρας μας διαφορετικά τα παιδιά μας θα είναι υπόδουλα στους Ερωπαίους "σωτήρες μας".
    gdkp
    απάντηση1829
     
     
    Μιά του κλέφτη... | 30/05/2011 12:03
    Αυτά συμβαίνουν , όταν σαν κράτος, ζητάς επειγόντως δανεικά, δεν συζητάς τους όρους, υπογράφεις την σύμβαση , έχοντας στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου την ρωμέϊκη κουτοπονηριά " ας τα πάρω τώρα και στην πορεία θα του μπερδέψω με αναβολές και δικαιολογίες". Αυτά είχε κάνει ο πατήρ Ανδρέας το 1981, όταν πήρε τα πρωτα λεφτά από την ΕΟΚ που γίναν βίλες και κότερα, και όταν ξαναπήγε το 1985, του είπανε "πρώτα να δούμε τι μέτρα λιτότητας θα εφαρμόσεις και μετά το χρήμα λίγο-λίγο" .
    Old Dog
    απάντηση352
     
     
    Ανάσταση | 30/05/2011 09:43
    Να βρεθεί καπετάνιος επιτέλους!
    Ego
    απάντηση209
     
     
    Περιεργα σχολια των Φαϊνανσιαλ Ταϊμς! | 30/05/2011 09:30
    1. Δεν μας λεει ο αρθρογραφος των ΦΤ ποιοι ειναι αυτοι οι πολιτικοι, 2. Που κουβεντιαστικε επισημα αυτο το σεναριο; 3.Οι Αγγλοι εχουν ιδιαιτερο προβλημα με αυτη τη κριση, γιατι δεν τους ρωταει κανενας για τη γνωμη τους! Οσο καιρο υπουργος Οικονομικων στη Γερμανια ειναι ο Σοϊμπλε και ο Τρισε διοικει την ΕΚΤ, δεν υπαρχει σοβαρη συζητηση για επιτηρηση της Ελλαδας κατα τα γνωστα της Βικτωριανης Αλβιωνος, η αμερικανικου τυπου 1947-74. Οι δανειστες μας περιμενουν κατα το πλειστον μειωση του δημοσιου τομεα, αμεσα και αποτελεσματικα! Οι κατα τα λοιπα αγαπητοι Βρετανοι, καλο θα ειναι να ασχοληθουν με τη δικη τους οικονομικη αγωνια, εμεις εχουμε ακομα αρκετους ισχυρους φιλους στην ηπειρωτικη Ευρωπη!
    Aferetix
    απάντηση1222
     
     
    Πρωτοφανές δεν είναι τίποτα .. | 30/05/2011 08:52
    Πρωτοφανές δεν είναι τίποτα στη χώρα των αχρήστων (όχι πολιτών).
    manavhs
    απάντηση273
     
-