από metereologos.gr
Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017
 
 

Με ευρεία πλειοψηφία ψηφίστηκε επί της αρχής ο νόμος για τα ΑΕΙ

Για πρώτη φορά επετεύχθη μεταπολιτευτικά συναίνεση σε θέματα Ανώτατης Παιδείας
Με ευρεία πλειοψηφία ψηφίστηκε επί της αρχής ο νόμος για τα ΑΕΙ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Συναίνεση μεταξύ κυβέρνησης και Νέας Δημοκρατίας επετεύχθη στην Βουλή την Τετάρτη, για πρώτη φορά μεταπολιτευτικά σε θέματα Ανώτατης Εκπαίδευσης, καθώς η υπουργός Παιδείας κυρία Άννα Διαμαντοπούλου, αποδέχθηκε τους δυο από τους τρεις όρους που έθεσε το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης λίγο δια του εισηγητή του κ. Αρ. Σπηλιωτόπουλου για να ψηφίσει τον νέο νόμο-πλαίσιο για τα πανεπιστήμια.

Πληροφορίες του «Βήματος» αναφέρουν ότι εκτός της τηλεφωνικής συνομιλίας που είχε νωρίτερα σήμερα ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου με τον πρόεδρο της Ν. Δημοκρατίας κ. Αντ. Σαμαρά, επτά βουλευτές του ΠαΣοΚ διαμήνυσαν μετά το μεσημέρι στην κυρία Διαμαντοπούλου ότι επιθυμούν αλλαγές για «να διευκολυνθούν στην τοποθέτηση τους».

Η κυρία Διαμαντοπούλου αποδέχθηκε τους όρους για την πλήρη κατάργηση του ασύλου αλλά και την επιλογή των υποψήφιων πρυτάνεων μετά από ψηφοφορία των καθηγητών επί «λίστας» μεταξύ των 2 ή 3 πρώτων που θα προκύψουν από διεθνή διαγωνισμό. Βέβαια, η πρόταση αυτή ήταν το βασικό «σενάριο» που συζητιόταν τις προηγούμενες ημέρες μεταξύ των δύο πλευρών. «Η μεγαλύτερη πρόκληση για την εποχή μας αλλά και το νομοσχέδιο είναι να επιτευχθεί η μεγαλύτερη δυνατή συναίνεση» είπε η κυρία Διαμαντοπούλου. Αποτέλεσμα της συναίνεσης που επετεύχθη ήταν να αποσύρει ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ κ. Γ. Καρατζαφέρης το αίτημα του για διενέργεια ονομαστικής ψηφοφορίας επί της αρχής του νομοσχεδίου.

«Το άσυλο όπως το γνωρίζαμε καταργείται και στο πανεπιστήμιο θα ισχύει πλέον ότι και σε όλους τους δημόσιους χώρους» είπε στην ομιλία της η υπουργός Παιδείας κυρία Άννα Διαμαντοπούλου και μίλησε για «κατάχρηση» και «διαστρέβλωση» του θεσμού τα προηγούμενα χρόνια.

Στο θέμα των Συμβουλίων Διοίκησης η κυρία Διαμαντοπούλου είπε ότι «μπορούμε να προχωρήσουμε σε μια πρόταση που θα ενώσει τις δυνάμεις του κοινοβουλίου». Και ανέφερε την επιλογή των 2 ή 3 πρώτων υποψηφιοτήτων για την θέση του πρύτανη από τα μέλη του Συμβουλίου Διοίκησης μετά από διεθνή διαγωνισμό, επί των οποίων θα ψηφίζουν τα μέλη ΔΕΠ των ΑΕΙ. Η θητεία του πρύτανη θα είναι 5ετης και δεν θα μπορεί να εκλεγεί για δεύτερη συνεχή φορά.

Στο θέμα της συμμετοχής των φοιτητών κατά 5% στην επιλογή πρυτάνεων που είχε ζητήσει η ΝΔ, η κυρία Διαμαντοπούλου ήταν κάθετα αρνητική, καθώς όπως είπε το σώμα των φοιτητών είναι πολύ σημαντικό αλλά «δεν μπορούν να ασκούν διοίκηση και συνδιοίκηση». Επ’ αυτού ο εισηγητής της ΝΔ υποχώρησε ζητώντας από την υπουργό Παιδείας να επαναφέρει το θέμα εντός του Σεπτεμβρίου και σε κάθε περίπτωση δεσμεύτηκε ότι η ΝΔ ως κυβέρνηση θα το επιλύσει.

Ο κ. Καρατζαφέρης «καλωσόρισε» την ΝΔ στο «στρατόπεδο του ΄΄ναι΄΄», ενώ η γενική γραμματέας του ΚΚΕ κυρία Αλέκα Παπαρήγα μίλησε ευθέως για «αλισβερίσι» μεταξύ των δυο μεγάλων κομμάτων, ενώ ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ κ. Αλ. Τσίπρας διερωτήθηκε πως γίνεται η ΝΔ να στηρίζει την ένσταση αντισυνταγματικοτητας που κατέθεσε μια ημέρα πριν ο ΣΥΡΙΖΑ και την επομένη να υπερψηφίζει το νομοσχέδιο.


Παιδεία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Γαλάζια συναίνεση στον Νόμο Πλαίσιο για τα ΑΕΙ 
Τηλεφωνική συνομιλία Παπανδρέου -Σαμαρά για την Παιδεία 
Ολοκληρώθηκε το συλλαλητήριο για την Παιδεία 
ΑΕΙ: Θετικά αντιμετωπίζουν τις αλλαγές οι πανεπιστημιακοί 
Παρένθεση συναίνεσης το ναι της Ν.Δ. στην Παιδεία  
 
 
σχόλια (108)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Η ΝΟΜΟΣ Η ΔΡΟΜΟΣ! | 27/08/2011 22:26
    μπραβο και στο πασοκ κ στη νδ! επιτελους στην επόμενη πορεία θα μπορέσει να μπεί το τανκς στο πολυτεχνείο. Νόμιμα. Αυτοί που μας βάλαν στο δντ κ ξεπουλάν τα πάντα, ξεπουλάν και την παιδεία. ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ! Ο ΝΟΜΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ όπως και το αρ.16! Δεξιοί αν θέλετε εσείς μαζέψτε λεφτά για δίδακτρα.
    Mitsos
    απάντηση21
     
     
     
    ΠΑΡΑΚΜΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ | 25/08/2011 13:27
    Μια ερώτηση να απευθύνω.ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ;αυτοι είναι μετρημένοι στα δακτυλα του χεριου και έρχεστε και γράφετε ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του.Ο πατέρας μου ξέρετε τι πρόβλημα έχει με το πανεπιστήμιο οτι εγω να σπουδάσω εκεί θέλω λεφτά που μου στέλνει ο ίδιος.Ουτε τον νοιαζει αν τα πέρνουν οι καθηγητές ούτε άμα το προγραμμα σπουδών είναι καλό.Για αυτό λαμόγια που υποστηρίζετε το νόμο πλαίσιο δεν θα περάσει.ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
    ΒΑΤΜΑΝ
    απάντηση59
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ELEOS! | 25/08/2011 10:23
    EGW TO MONO POU EXW NA PW EINAI OTI OLOI EISTE KOMMATOSKULA. FUSIKA K OLOI 8A SUMFWNOUSAN, GIATI 8ELOUN PAGKOSMIA DIAKUVERNHSH. EINAI OLOI PIONIA K PRATTOUN OLOI SAN STARTIWTAKIA GIA NA MHN XASOUN 8ESEIS! MAS PSEKAZOUN KA8E MERA, MESOPRO8ESMO, PAIDEIA K XILIA DUO. O KOSMOS PEINAEI, AUTOI PANE DIAKOPES K ESEIS KA8ESTE K TOUS EPIVRAVEUETE! ELEOS PIA!! TELIKA SAS AKSIZEI NA UPOFERETE, PLHRWNETE K XEIROKROTATE AUTOUS POU SAS PRODIDOUN KA8E MERA! H NEA TAKSH PRAGMATWN K TO BILDERBERG EINAI H PHGH TOU KAKOU K ESEIS TA DEXESTE OLA OPWS SAS TA PLASAROUN. HMARTON, SKLAVOI GINAME OLOI DE TO KATALAVATE. XREIAZONTAI ALLAGES STON KOSMO GENIKA, ALLA OXI TETOIES. OXI ALLAGES POU UPONOMEUOUN TA AN8RWPINA DIKAIWMATA. POU EINAI H ELEU8ERIA K H DHMOKRATIA POU EXETE DIDAX8EI? DEXESTE NA SAS EPIVALLONTAI OI DIDAKTORES K DEN EPANASTATEITE GIA ELEU8ERIA!!! POU EINAI H ELEU8ERIA? KLEINONTAI STH VOULH KAPOIA TOMA K APOFASIZOUN GIA TH ZWH DISEKATOMMURIWN AN8RWPWN. AUTOI DEN EXOUN UPOFEREI POTE GIA NA KSEROUN TI 8A PEI ZWH, FTWXEIA, EKMETALLEUSH. AUTOI TRWNE OLOI MAZI SE TAVERNOULES H AKRIVA ESTIATORIA, KUKLOFOROUN ME TA PIO AKRIVA AUTOKINHTA, KANOUN ZWARES K ESEIS XAIRESTE K LETE NAI SE OTI K AN SAS LENE. OLOI KSHLWMA OXI K NA EME K MPRAVO!!!! MEGALWNOUME K MUALO DEN VAZOUME! KSUPNHSTE PIA!!!! K AN SVHSTEI TO SXOLIO MOU, DE 8A PARAKSENEUTW KA8OLOU!!!! OLOI EISTE UPOXEIRIA!!! H ZWH DEN EINAI GIA PANTA, GIA AUTO MHN TURANNATE TON KOSMO! AFHSTE TON NA ZHSEI OPWS 8ELEI!!!!
    gelaw me olous sas!!!!!
    απάντηση56
     
     
    Όνειρο απατηλό πια η εκλογή διεθνούς προσωπικότητα στην θέση του πρύτανη; | 24/08/2011 23:33
    Με την αλλαγή που δέχτηκε η Κα Διαμαντοπούλου ακυρώνει παντελώς την εκλογή πρύτανη με αξιοκρατικά κριτήρια όπως προέβλεπε το αρχικό νομοσχέδιο. Ποιά διεθνής προσωπικότητα που σέβεται τον εαυτό της θα υποβάλει υποψηφιότητα για θέση πρύτανη όταν ξέρει πως όχι μόνο μπορεί να "χάσει" με κομματικά κριτήρια, αλλά και κανένας δεν θα είναι υπεύθυνος για μια μη αξιοκρατική επιλογή. καθώς η ευθύνη θα έχει καλυφθεί από την "δημοκρατική" διαδικασία της ακλογής από το σώμα όλων των μελών ΔΕΠ. Ενα δυνητικά εκσυγχρονιστικό μέτρο μετατράπηκε σε πλήρη και υποκριτική παράδοση στο κατέστημένο. Κρίμα!
    Σίμων Πέτρας
    απάντηση51
     
     
     
    Πέστε αλεύρι το Φθινόπωρο σας γυρεύει.... | 24/08/2011 23:12
    Τα ξεπουλημένα αστικά κόμματα της υποτέλειας ενωμένα υπερψήφισαν συνενετικά το νομοσχέδιο παραδίνοντας τα πανεπιστήμια και την εκπαίδευση στο αεριτζίδικο τρο'ι'κανό κεφάλαιο. Η Αριστερά πότε θα καταλάβει ότι θα πρέπει να ενωθεί σε ένα κοινό αντικαπιταλιστικό μέτωπο για να τους σκίσει τα βάρδουλα;
    Λινοτύπης
    απάντηση618
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μυλόπουλε πες αλεύρι | 24/08/2011 21:58
    Μυλόπουλε πες αλεύρι , η Αννούλα σε γυρεύει. Θέλω να δω αν έχει την ευθυξία και τον ανδρισμό να παραιτηθεί.
    Stavros
    απάντηση78
     
     
    ασυλο | 24/08/2011 21:43
    Λοιπόν με την κατάργηση του ασύλου ας σκεφτούμε μερικά πράγματα που πιθανόν να αλλάξουν: Καταρχήν η αστυνομία για κανένα τρίμηνο θα μπαινοβγαίνει μέσα στα πανεπιστήμια για να δείξει ότι έχει το πάνω χέρι τώρα και ότι τα πράγματα άλλαξαν.Μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα τα πράγματα θα ηρεμήσουν. Και εδώ ειναι που αρχίζω τις (λογικές) ερωτησεις, θα αναφερθώ για το ΑΠΘ μιας και φοιτώ σ' αυτό και γνωρίζω λίγα πράγματα παραπάνω: --μετά το αρχικό διαστημα αυτό θα μπορέσετε να παρκάρετε τα αυτοκίνητά σας το βράδυ χωρις το φοβο να σας τα καψουν ή κλέψουν? Να σημειώσω οτι σημερα και παλαιοτερα σχεδον κανενας δεν παρκαρει το βραδυ. --Νομιζετε οτι ο αστυνομικός των 900 ευρω με γυναικα και παιδι στο σπιτι θα τρεξει σε εκκληση βοηθειας καποιου που κινδυνευει μεσα στο ΑΠΘ ? --Σκεφτείτε ενα κακόφημο μερος εκτος πανεπιστημιου στο οποιό μπορει να κινδυνευετε.Ποιες οι πιθανοτητες να καλέσετε αστυνομικό και να ερθει εκτος πανεπιστημιου και εντος πανεπιστημιου ? Μηπως οι πιθανοτητες αυτες είναι ίσες? --Πιστευετε ότι με την "σκουπα" των κακοποιων στοιχειων μεσα στο πανεπιστημιο , ότι αυτο θα καθαρισει και δεν θα υπαρχουν πια κλεφτες και ναρκομανεις? Τοτε γιατι υπαρχουν ακομη ναρκομανεις πχ στην ναυαρινου? Να αρχισουμε και τα πιο δυσκολα!! --Πιστευετε οτι η αστυνομια θα τρεξει σε περιπτωση που "σπαζουν" καποια σχολή μεσα στα πανεπιστημια? Αντε αυτο να γινει στην αρχη για τα ματια του κοσμου.... ...να σημειωσω οτι ειμαι υπερ του ασυλου ιδεων στα πανεπιστημια !!
    Foititis
    απάντηση82
     
     
    θετικά και αρνητικά της μεταρρύθμισης | 24/08/2011 20:00
    Συμφωνώ απόλυτα με την κατάργηση του ασύλου και με την αποχή των φοιτητών απο τη διοίκηση των πανεπιστημίων, περιορίζοντας (σωστά κατά την άποψή μου) την επιρροή και ισχύ των φοιτητικών παρατάξεων. Πολύ θετικό επίσης το μέτρο που προβλέπει τη σταδιακή κατάργηση των δωρεάν συγγραμμάτων. Αυτό που απεύχομαι είναι η κατάργηση τμημάτων και οι ριζικές αλλαγές στα προγράμματα σπουδών.
    max
    απάντηση818
     
     
     
    ΟΥΣΤ_ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ | 24/08/2011 19:40
    Μπορει ενα κομματοσκυλο να μου επιχειρηματολογησει τι πιστευει????Τι ειναι αυτο που βλεπει και ειναι κομματοσκυλο??Α ρε ζωα!!!Σας κλεβουν,σας κοβουν μισθους -συνταξεις,υγεια παιδεια ειναι ανυπαρκτα και εσεις σαν ζωα εκ φυσεως υπερασπιζεστε την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ!!Ξυπνηστε ζωα για το μελλον μιλαμε και αν οχι για το δικο σας για των παιδιων σας!!Δεν φταινε αυτοι που τοσα χρονια μας κοροϊδευουν αλλα εσεις!Εσεις κομματοσκυλα μας φερατε εδω!ΟΥΣΤ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ!
    katargisi_eleutherias
    απάντηση2032
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ενα ενδιαφέρον πείραμα | 24/08/2011 19:33
    Μια δοκιμαστική συναίνεση απο το προβλεπόμενο εδώ και μήνες τόξο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ (την ΔΗΜ.ΣΥΜΜΑΧΙΑ την αφήνουμε απ' εξω διότι οσονούπω θα διαλυθεί). Πεδίο δοκιμής τα ΑΕΙ. Αν πετύχει θάρθουν και τα άλλα, δηλαδή συγκυβέρνηση στις φάπες που θα μοιράζονται στα συνήθη υποζύγια
    Κ.Π.
    απάντηση2110
     
     
    Κουτόχορτο τρώνε τα πράσινα και γαλάζια παιδία. | 24/08/2011 19:25
    Καλά μιλάμε!!!! Τώρα που λύθηκε το πρόβλημα της εκλογής του Πρύτανη στα Πανεπιστήμια, λύθηκαν τα προβλήματα μας.... Η οικονομία θα ανακάμψει, η ανεργία θα πέσει, το χρηματιστήριο θα πάρει τα πάνω του, θα μας μένει και κανά φράγκο στην τσέπη... Χαζός ξε χαζός ο ποδηλάτης τον παραδέχομαι... ξέρει πότε να φέρνει στην επιφάνεια την κάθε παπαριά να έχει να ασχολείται ο λαός... Σήμερα Βενιζέλος-Ρέπας αποφάσισαν οι μισθοί των υπαλλήλων του Υπουργείου Οικονομικών να διατηρήσουν τις αποδοχές τους με την τακτική της "προσωπικής διαφοράς" (δεν είδα και πολλούς να το σχολιάζουν).... το χρηματιστήριο κάτω από τις 800 μονάδες (και σου λένε αφού δεν έχω μετοχές τι με νοιάζει?) ... Μπράβο παιδιά... τώρα που ξέρουμε πως θα εκλέγεται ο Πρύτανης, θα βρεί δουλειά και το παιδί μόλις τελειώσει το Πανεπιστήμιο... Σε μία χώρα με τριτοκοσμική οικονομία, λαμόγια εφοριακούς- τελωνειακούς και 1.000.000 ανέργους.... Ευτυχώς και το νομοσχέδιο της Αννούλας και η συναίνεση Σαμαρά με Γιώργο...Επιτέλους...Τα μεγάλα προβλήματα της χώρας λύθηκαν... Πέστε κοιμηθείτε ήσυχα από εδώ και πέρα... το παιδί σας έχει "μέλλον"... Εσείς έχετε προοπτικές και η Ελλάδα από αύριο μπαίνει σε τροχιά ανάκαμψης!!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2218
     
     
    Ορθολογισμός και όχι παραλογισμός | 24/08/2011 19:13
    Δεν ξέρω αν το νομοσχέδιο είναι καλό ή κακό αυτό θα φανεί. Με την ευκαιρία όμως : -Για το άσυλο 1. Η κατάργηση του ασύλου είναι θετική, διότι πρώτον δεν υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο εκτός από την Ελλάδα, και τα Πανεπιστήμια εκτός επιβιώνουν μια χαρά και καλύτερα από εδώ. Επομένως δεν αποτελεί όρο για την σωστή λειτουργία ενός πανεπιστημίου. Αντιθέτως έχει μετατραπεί σε άσυλο ναρκομανών, και διακίνησης ναρκωτικών, άσυλο νομάδων και αστέγων που κατασκηνώνουν και διαμένουν στους εξωτερικούς χώρους των Πανεπιστημίων, άσυλο ομάδων ('οπως και να λέγονται)που θέλουν να διασαλεύουν την τάξη και να βρίσκουν καταφύγιο στο Πανεπιστήμιο. Κανένα από αυτά τα παραπάνω δεν εξυπηρετεί την ελεύθερη διακίνηση ιδεών, και έκφραση απόψεων. Κάτι άλλωστε που δεν χρειάζεται το άσυλο, μπορεί να γίνει οπουδήποτε στην επικράτεια μιας χώρας με κατοχυρωμένα ανθρώπινα δικαιώματα. 2.Για την εκλογή του Πρύτανη, Κοσμητώρων κλπ. Διοικούντων: Δεν πρέπει να συμμετέχουν οι φοιτητικές παρατάξεις σε αυτές τις διαδικασίες, διότι οι φοιτητές βρίσκονται εκεί ως εκπαιδευόμενοι και κρινόμενοι για να λάβουν το πτυχίο τους. Επομένως η μόνη κριτική που θα πρέπει να ασκούν στους διδάσκοντες θα πρέπει να είναι στο πόσο καλά ανταποκρίνονται στο διδακτικό τους ρόλο. Δηλαδή η περίφημη αξιολόγηση. Δεν μπορούν να κρίνουν ποιός (καθηγητής ή μη) είναι ικανός να διοικήσει το Πανεπιστήμιο. Δεν είναι ο ρόλος τους. Οι φοιτητικές εκλογές είναι απαραίτητες ώστε οι φοιτητές να εκλέγουν εκπροσώπους που θα μπορούν να επιβλέπουν και να υπερασπίζονται τα δικαιώματα των φοιτητών, π.χ. όταν υπάρχουν περιπτώσεις καθηγητών που υπερβαίνουν της εξουσίας τους και δρουν καταχρηστικά, κλπ. Όχι να χρησιμοποιούν οι παρατάξεις την ψήφο τους ως μέσο συνδυαλλαγής και διαφθοράς όπως γίνεται τώρα, που κάποιοι καθηγητές εξαγοράζουν τη φοιτητική ψήφο με αντάλλαγμα καλούς βαθμούς στο μάθημα τους. Δηλαδή το Πανεπιστήμιο γίνεται εκκολαπτήριο διαφθοράς. Η σύνδεση των πανεπιστημίων τέλος με την παραγωγή είναι επιθυμητή και όχι καπιταλιστική κόλαση
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1816
     
     
     
    ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ!!! | 24/08/2011 17:26
    Αλλά δεν ξεχνώ τις προηγηθείσες ανιστόρητες, ανορθολογικές, λαϊκίστικες αρνήσεις της Ν.Δ. και του Αντώνη Σαμαρά, σε πράγματα που δεν αρμόζουν σε κόμμα της υποτιθέμενης κεντροδεξιάς, οι οποίες μάλιστα κινδύνεψαν να οδηγήσουν στην αποβολή της Ν.Δ από το Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα!!! Το ΠΑΣΟΚ απέδειξε (υπό την πίεση των περιστάσεων) ότι μπορεί και τολμά να κινηθεί «δεξιότερα» της ίδιας του της νοοτροπίας. Και αντί να το «επιβραβεύει» καθημερινά, η Ν.Δ. έχασε τόσο χρόνο παριστάνοντας την εξωκοινοβουλευτική αριστερά, προκαλώντας τις ειρωνείες των ίδιων της των φίλων. Ποτέ δεν είναι αργά όμως. Αυτό που έχουμε ανάγκη, είναι να σταματήσουν κάποτε οι πολιτικοί μας, κυβέρνησης κι αντιπολίτευσης, να «δουλεύουν» τον κόσμο, και να του χαϊδεύουν τα αυτιά με τα γλυκά τους λόγια και τις ψηφοθηρικές υποσχέσεις. Από τέτοια εξέλιξη, μόνο κέρδος θα έχει η χώρα. Επ’ αυτού, οφείλουμε επίσης ένα μπράβο στο κόμμα του ΛΑΟΣ, (προσωπικά κάνω «υπέρβαση» για να το ξεστομίσω), καθώς και στο κόμμα της Ντόρας Μπακογιάννη. Είναι πλέον εμφανέστατη η ανάγκη και ο πόθος μεγάλου μέρους του Ελληνικού Λαού, για αναβάθμιση του επιπέδου της πολιτικής. Είναι ΜΕΓΑΛΗ ΝΤΡΟΠΗ για την Ελλάδα, να βλέπουμε να συναινούν στις όποιες προσωρινές αναγκαιότητες οι ΠΟΡΤΟΓΑΛΟΙ και οι ΙΡΛΑΝΔΟΙ, κι εμείς εδώ να μην μπορούμε να μοιράσουμε δυό γαϊδάρων άχυρα!
    Αγγελος Παν.
    απάντηση10723
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Το άσυλο φεύγει τα λαμόγια μένουν | 24/08/2011 17:12
    Aν εξαιρέσεις την κατάργηση του ασύλου, όλες οι άλλες παρεμβάσεις του Αντωνάκη είναι λαϊκίζουσες και ας τις δέχτηκε η κυβέρνηση. Πρώτα γιατί στο συμβούλιο απέκτησε πλειοψηφία η ενδοπανεπιστημιακή κοινότητα (8 από 7) ενώ η εξωπανεπιστημιακοί μειώνονται σε 6 (από 7). Συνεπώς οι 8 με την βοήθεια του 15ου (εκπρόσωπου φοιτητών) θα αποφασίζουν επί της ουσίας για τον πρύτανη. Δεν νομίζω πως θα βρεθούν αρκετοί εξωπανεπιστημιακοί που θα θέλουν να κάνουν τις γλάστρες στο "συμβούλιο". Συνεπώς ο Αντώνης κατάργησε με τον τρόπο αυτό το πνεύμα του νόμου. Τέλος επιφυλάχτηκε πως "όταν γίνει κυβέρνηση" θα επαναφέρει τους φοιτητές στην διοίκηση δίδοντάς τους ξανά δικαίωμα ψήφου. Εμένα όλα αυτά μου φέρουν προς καραγκιοζιλίκια. Μαγκιές δηλαδή στο θέμα του ασύλου για να ακούει ο κάθε αδαής πως η ΝΔ κατάργησε το άσυλο αλλά από την πίσω πόρτα το ίδιο σύστημα διοίκησης και συναλλαγής. Ας είναι, τουλάχιστον επήλθε μια συναίνεση σε ένα βασικό θέμα και το πλαίσιο θα βελτιωθεί όσο περνάει ο καιρός. Τουλάχιστον καταργήθηκε το άσυλο που ΔΕΝ θα μπορούσε να καταργηθεί χωρίς ευρύτερες πλειοψηφίες εύκολα.
    Yiannis - Aberdeen
    απάντηση6636
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ασυλο- Παρατάξεις | 24/08/2011 17:09
    Αν και το νομσχεδιο είναι σωστό σχεδόν στα περισσότερα σήμεια. η πλήρης καταργηση του ασύλου θα εχει αρνητικα αποτέλεσματα, γιατι θα προκληθουν εντάσεις και θα κλεισουν οι σχολες για μεγάλο χρονικο διαστημα... Μέγαλο λάθος της Διαμαντοπούλου... Το σημαντικο είναι να καταργηθουν οι παραταξεις στα πανεπιστημια.. Έλεος πια με τα κομματοσκυλα που αποφασιζουν για τις σχολες μας.. Σε καμια αλλη χώρα του κόσμου δεν συμβαίνει κάτι αντιστοιχο.. Και το ακομη πιο λυπηρο ειναι να βλέπεις παιδια 20 χρονών να υποστηριζουν τα κόμματα που κατεστρεψαν το μέλλον τους.. Εξαιρούνται όσοι θέλουν να βολευτουν.. Αυτοί εχουν ενα στόχο..
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3435
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    καλόν ύπνο | 24/08/2011 17:05
    Σε όλους όσους λένε μπράβο, τους αφιερώνω ένα λαικό νανούρισμα: "κοιμήσου άστρο της αυγής, κοιμήσου νιο φεγγάρι, κοχύλι η αγκάλη μου και εσύ μαργαριτάρι..". Μάλλον δεν έχετε καταλάβει ότι το άσυλο είναι ένα μικρό μέρος μονάχα, των αλλαγών που φέρνει το νομοσχέδιο... Η κατάργηση του ασύλου δεν θα φέρει την πάταξη των πελατειακών σχέσεων που λέτε, όπως υπάρχει σε όλες τις πτυχές της κοινωνίας. Θα μετατρέψει όμως την Ανώτατη Εκπαίδευση σε επιχείρηση, και θα καταργήσει την δωρεάν παιδεία, θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα, από τον Διαφωτισμό. Στο τέλος θα καταργηθεί η ελευθερία της έκφρασης και εσείς θα χτυπάτε παλαμάκια. Καλόν ύπνο
    Vaggos
    απάντηση186135
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΙΓΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ | 24/08/2011 16:48
    Συγχαρητηρια στην υπουργο.... συγχαρητηρια στον Σπηλιωτοπουλο....(δυσκολευομαι να συγχαρω τον Καρατζαφερη)..... Ξαφνικα η βουλη ελαμψε με ελπιδα....ξαφνικα η χωρα ολοκληρη αρχισε να ελπιζει.....ξαφνικα ολοκληρη η αριστερα ακομα και για οσους δεν το ειχαν δει μεχρι τωρα, φανηκε σαν απο αλλη εποχη....παρωχημενη, δογματικη, αναχρονιστικη, ξεπερασμενη και εμπαθης...... μπραβο στην πλειοψηφια των βουλευτων....ποτε αλλοτε δεν τους εκτιμησα τοσο.....να μια αχτιδα φωτος στο μαυρο τουνελ......μου φαινοταν γελοιο καθε φορα που το διαβαζα η το ακουγα αλλα να τωρα που θα το γραψω και γω....ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ!
    prokler
    απάντηση6326
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ιστορία ... | 24/08/2011 16:41
    Σήμερα γράφτηκε μελανή σελίδα στην Ιστορία της Παιδείας !!!! Τα πολιτικά κόμματα που την κατέστρεφαν όλα αυτά τα χρόνια έβαλαν και την ταφόπλακα ! Να το βρείτε από αλλού ...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση30167
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΑΤΑΣΗ | 24/08/2011 16:37
    ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. Κ. ΣΑΜΑΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΣΑΣΤΕ ΠΙΟ ΓΕΝΝΑΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΤΕ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΔΑΠ-ΝΔΦΚ. ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΕ ΟΙΤ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΨΗΟΦΟΡΙΑ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΙΘΑΝΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΞΑΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΥΣ. ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΕΙΤΕ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΣΑΣ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΩ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ. ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟ!!!
    Aristoteleios
    απάντηση6521
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων