από metereologos.gr
Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου 2017
 

Εθνική Πινακοθήκη: Ανανεώθηκε η θητεία της Μαρίνας Λαμπράκη - Πλάκα

Θα διαρκέσει για ακόμη πέντε χρόνια
Εθνική Πινακοθήκη: Ανανεώθηκε η θητεία της Μαρίνας Λαμπράκη - Πλάκα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ανανεώνεται η θητεία της διευθύντριας της Εθνικής Πινακοθήκης και του Μουσείου Αλέξανδρου Σούτζου, Μαρίνας Λαμπράκη -Πλάκα, με απόφαση της υπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού, Λυδίας Κονιόρδου.

Η διάρκεια της θητείας είναι πενταετής και ξεκινά από την Τετάρτη, 12 Ιουλίου, καθώς τυπικά είχε λήξει στις 6 Ιουνίου.

«Η υπουργός προέβη στην ανανέωση με στόχο να συμβάλει η Μαρίνα Λαμπράκη -Πλάκα με την πολυετή εμπειρία της στην ομαλή μετάβαση στη νέα εποχή για την Εθνική Πινακοθήκη που διαμορφώνεται με την υπό ανέγερση νέα της στέγη» αναφέρει η σχετική ανακοίνωση του υπουργείου Πολιτισμού.


Πολιτισμός περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (9)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Δεν μπορει | 12/07/2017 18:07
    Πλάκα κάνεις
    Nbg
    απάντηση100
     
     
    Φορμολη | 12/07/2017 16:53
    Αντε, και μετα την ισοβεια θητεια βαλσαμωμα και εκθεση στο μαυσωλειο των ιερων φαραω του Ελλαδισταν.
    Μαυσωλειο η Ελλας
    απάντηση141
     
     
    Η Ιστορία επαναλαμβάνεται | 12/07/2017 14:45
    Πρώτα οι δύο μέγαιρες του Μουσείου Μπενάκη αναγκάζουν σε παραίτηση τον αξιολογότατο Γάλλο Olivier Descotes, παραμένοντας οι ίδιες εκει σαν θλιβερά ζωντανά φαντάσματα, και κατόπιν η επιτομή του γεροντικού γλυψίματος και οπορτουνισμού παραμένει στο τιμόνι της Εθνικής Πινακοθήκης και του Μουσείου Αλέξανδρου Σούτζου. Κακόμοιρη Πολιτιστική Ελλάδα.
    Τόπο στα Νιάτα
    απάντηση160
     
     
    Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!!! | 12/07/2017 11:35
    Για τη Μαρίνα Λαμπράκη-Πλάκα, από την Wikipedia: Γέννηση 22/5/1953 (64 χρονών) - Αρκαλοχώρι Ηρακλείου Κρήτης...
    ΜΑΡΙΟΣ
    απάντηση100
     
     
    Παράδειγμα προς αποφυγήν... | 12/07/2017 10:14
    Αναξιοκρατία, Ατιμωρησία, Στελεχοπενία, Γεροντολαγνεία... Ελλάς, το μεγαλείο σου!!! Είναι γεγονός ότι δεν περιμέναμε κάτι περισσότερο από την εν υπνώσει διατελούσα υπουργό πολιτισμού. Όταν η Βασιλική αποδέχεται τον συγχρωτισμό με τον Καρανίκα στα υπόγεια του Μαξίμου, γιατί η Μαρίνα πρέπει να έχει πρόβλημα να δροσιστεί στα υπόγεια νερά του Ιλισού? Η περίπτωση της ΕΠΜΑΣ θα πρέπει να γίνει case study σε σχολές management... "The only (Greek) way to mismanage your National Gallery"
    Μαλβίνα
    απάντηση130
     
     
    Δεν υπάρχουν άλλοι ικανοί; | 11/07/2017 23:59
    Ξεμείναμε από ικανούς ανθρώπους, νεότερους; Γιατί, κ. Κονιόρδου, δεν την κάνετε ισόβια, σαν τους μητροπολίτες! Ας εμπιστευτούμε και λίγο τους νέους σε αυτή τη χώρα γερόντων! Πάντα και παντού τα ίδια πρόσωπα!
    Χ.Μ.
    απάντηση143
     
     
    Αράχνες | 11/07/2017 19:34
    Στα κατώγια με τις μούμιες η θέση της κ.Λαμπράκη. Λάθος, η Εθνική Πινακοθήκη δεν είναι το Αρχαιολογικό Μουσείο του Καΐρου!
    περιηγητής
    απάντηση173
     
     
     
    Ντροπή... | 11/07/2017 16:21
    Μόνο για πέντε χρόνια? Θα έπρεπε τουλάχιστον για είκοσι. Πρώτη φορά Αριστερά αλλά πάντα Μαρίνα Λαμπράκη Πλάκα.
    nemo
    απάντηση283
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων