από metereologos.gr
Παρασκευή 28 Ιουλίου 2017
 

Οι βραβευμένοι του Διαγωνισμού του Βήματος «Ένα διήγημα για την κρίση»

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Περισσότερα από 200 διηγήματα και ιστορίες υποβλήθηκαν στον διαγωνισμό του Βήματος «Ένα διήγημα για την κρίση».

Η κριτική επιτροπή επέλεξε τα 20 καλύτερα, τα οποία παρουσιάζονται στην ιστοσελίδα του vima.gr με αλφαβητική σειρά και θα αναρτώνται ανά δύο, δύο φορές την εβδομάδα.

Οι βραβευμένοι είναι οι εξής:

Δημήτρης Αθανασιάδης, Ο κροίσοι

Παναγιώτης Γιάκας, Η μαύρη τρύπα

Ιωάννης Γρηγοριάδης, Στη σφαίρα της αλληλεγγύης

Ανθή Ζαγοριανού, Ο Παντελής Ιακωβάκης

Ναταλία Ηλία: Το μπαλκόνι 

Φιλία Θεοδωροπούλου, Μια ιστορία για την κρίση

Κατερίνα Καμαρούδη, Το 14

Ελένη Καραδήμα, Η λίστα των υπερκακών

Αντιγόνη Κατσαδήμα, Το τοστ της Αλεξάνδρας

Αικατερίνη Κουτρούκη, Όπου φτωχός; Και η μοίρα του

Σοφία Λαδοπούλου, Τρεις κλωτσιές στα σκοτεινά

Βαγγέλης Μανούβελος, Η πριγκήπισα και εγώ στο χορό των τρελών

Φοίβος Μπότσης. Κραυγή

Μαρία Νικολάου, Αμόριο

Άκης Παπαντώνης, Spiritus asper

Ηρα Παπαποστόλου, 45 μοίρες

Παναγιώτης Πούτος, Πάνω σε μια ξένη ζωή

Γιώργος Σωτηρίου, Χθες, σήμερα, αύριο

Μιχάλης Τσιόγκας, Η μεταμόρφωση 

Ο  Αλέξανδρος Καζαντζίδης που αρχικά συμπεριλαμβανόταν στη λίστα των βραβευθέντων με το διήγημα «Ιστορία με καλό τέλος» αφαιρέθηκε στη συνέχεια καθώς το κείμενο με το οποίο διαγωνίστηκε είναι προϊόν λογοκλοπής.



Πολιτισμός περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (11)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    entupi ekdosi | 30/12/2013 14:43
    kalispera sas, kali xronia se olous. tha ithela na rotiso an ta diigimata auta tha ekdothoun se morfi bibliou apo tin efimerida. einai pio omorfo na diabazeis ena biblio apo ena e-entupo. sas euxaristo polu
    yannis
    απάντηση60
     
     
    Στο χαρτι | 02/09/2013 23:15
    Εκτυπωστε τα (ολα ή οποια θελετε). Στο χαρτι ειναι "πιο φιλικα" προς τον αναγνωστη και αναδεικνυονται - διαβαζονται πολυ καλυτερα.
    nikaram
    απάντηση132
     
     
    μια διευκρίνηση | 25/08/2013 16:27
    προς την Κατερίνα και προς κάθε αναγνώστη των διηγημάτων: μπορείτε να διευκρινίσετε ποια απο αυτά ήταν "μαεστρικά γραμμένα" ή εν πάση περιπτώσει ενδιαφέροντα;
    gt
    απάντηση918
     
     
    Συγχαρητήρια | 22/08/2013 14:32
    Συγχαρητήρια στους νικητές, κάποια από τα διηγήματα ήταν μαεστρικά γραμμένα. Εύχομαι εμείς οι υπόλοιποι μη βραβευθέντες να μην σταματήσουμε να γράφουμε και να προσπαθούμε να καλλιεργούμε πάντα την αγάπη μας για την τέχνη αυτήν.
    Κατερίνα
    απάντηση71
     
     
    ευχαριστώ | 12/08/2013 13:48
    Είναι μεγάλη τιμή να βραβεύετε το δημιούργημά σου, δεν έχω λόγια. Μόνο ένα μεγάλο ευχαριστώ στο "Βήμα" που μας έδωσε το έναυσμα μέσα από αυτό το διαγωνισμό να δημιουργήσουμε! Η κρίση είναι κάτι που βιώνουμε όλοι, όμως όσο υπάρχει ελπίδα τα πάντα μπορούν να αλλάξουν! Συγχαρητήρια σε όλους τους βραβευθέντες, αλλά και σε όλους όσους πήραν μέρος.
    Φιλία Θεοδωροπούλου
    απάντηση171
     
     
    επιβεβαίωση | 04/08/2013 21:37
    Ερώτηση: οι υποβάλοντες τοδιήγημά τους έλαβαν κάποιου είδους επιβεβαίωση υποβολής; Ευχαριστώ
    χριστίνα
    απάντηση56
     
     
    Προτροπή προς κριτική επιτροπή | 01/08/2013 17:36
    Το φαινόμενο της λογοκλοπής δεν είναι ασυνήθιστο αν και θλιβερό!..Πιο σύνηθες πια στους μεταπτυχιακούς τίτλους με κραυγαλέο παράδειγμα την πρώην υπουργό παιδείας της Γερμανίας...Θα μπορούσε όμως η κριτική επιτροπή να δώσει τη θέση του αφαιρεμένου διηγήματος που αρχικά βραβεύτηκε σε ένα άλλο διήγημα από τους συμετέχοντες στον διαγωνισμό με την προϋπόθεση φυσικά ότι πληροί τα κριτήρια της επιτροπής..
    Κωνσταντινος
    απάντηση62
     
     
    Ευχαριστω! | 01/08/2013 14:46
    Ευχαριστώ την κριτική επιτροπή για το βραβείο. Ειλικρινά δεν το περίμενα. Και είναι πολύ σημαντικό να βραβεύεται ένα διήγημά σου μ΄αυτόν τον τρόπο. Χωρίς χρήματα και γνωριμίες στη μέση. Ευχαριστώ το Βήμα γι΄αυτή του την πρωτοβουλία να προκηρύξει διαγωνισμό διηγήματος με θέμα την κρίση. Με βοήθησε να συνεχίσω να θέλω να γράφω.
    Ήρα Παπαποστόλου
    απάντηση202
     
     
    Μανουβέλος = κορυφή | 26/07/2013 10:56
    Ανυπομονούμε να εκδόσει συλλογή!!!
    Ιωάννης Αλφέρδος
    απάντηση292
     
     
    Πού είναι το ταλέντο; | 25/07/2013 12:26
    Έχω διαβάσει σχεδόν τα μισά διηγήματα κι όμως, δεν έχω βρει κανένα που να μου τράβηξε το ενδιαφέρον, παρά προσπερνούσα τις σελίδες βαριεστημένα μετά τις πρώτες παραγράφους. Εάν το διήγημα δε σε "ταρακουνήσει" από την αρχή, να πεις "όπα, κάτι γίνεται εδώ", δύσκολα μπορείς να το σώσεις στη συνέχεια. Ήλπιζα πως θα υπήρχε περισσότερο ταλέντο., δροσιά στο γράψιμο, καμιά ωραία λέξη με ιδιαίτερο φορτίο, κάποια δυνατή εικόνα. Κρίμα.
    Γιώργος
    απάντηση2537
     
     
    Συγχαρητήρια στους νικητές | 15/07/2013 20:42
    Συγχαρητήρια στους νικητές του διαγωνισμού!!Ελπίζω η εμπειρία αυτή να σας δώσει το έναυσμα μελλοντικά μιας πιο ευρείας συγγραφικής δραστηριότητας! Για εμάς του μη βραβευμένους...μια άλλη φορά ίσως..
    Κωνσταντίνος
    απάντηση192