από metereologos.gr
Σάββατο 21 Ιουλίου 2018
 
 

Παρασκευάς Αυγερινός: Γίναμε πολέμιοι της μεταρρύθμισης που επαγγελθήκαμε

Πραγματοποίηκε εκδήλωση στη Διεθνή Έκθεση Βιβλίου στη Θεσσαλονίκη για το βιβλίο του «Η αλλαγή τελείωσε νωρίς»
Παρασκευάς Αυγερινός: Γίναμε πολέμιοι της μεταρρύθμισης που επαγγελθήκαμε
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στις ελάχιστες πολιτικές πρωτοβουλίες που είχε η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου στη Θεσσαλονίκη σημαντικότερη, ίσως, ήταν η παρουσίαση του βιβλίου του Παρασκευά Αυγερινού το βράδυ του Σαββάτου. Το βιβλίο που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις της Εστίας έχει τίτλο «Η αλλαγή τελείωσε νωρίς» παρουσίασαν ο  «σύντροφός του», όπως τον αποκάλεσε ο τιμώμενος, Αλέκος Παπαδόπουλος, ο ιστορικός και καθηγητής Σπύρος Σφέτας και ο δήμαρχος της Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης.  «Είχα καθήκον  να μιλήσω τουλάχιστον για μερικά ζητήματα, στα οποία είχα άμεση γνώση», μου είπε ο Παρασκευας Αυγερινός λίγο πριν την παρουσίαση του βιβλίου, « έστω για τον ιστορικό του μέλλοντος. Κράταγα χρόνια σημειώσεις ανάκατες και κάποια στιγμή έπρεπε να τις ξεκαθαρίσω. Δεν ήθελα να γράψω για να μην τα ξαναζήσω».

Σύμφωνα με τον Παρασκευά Αυγερινό « Η αλλαγή τελείωσε το 1981». Τρία πράγματα υποσχέθηκε το ΠΑΣΟΚ και  σε αυτά στηρίχτηκε η άνοδος του. Πρώτον ήταν ο πατριωτισμός. Το ζητούσε η εποχή, αλλά, τόνισε, ανεχτήκαμε στοιχεία υπερβολής και εθνικολαικίστικες συμπεριφορές. Δεύτερον ήταν η επαγγελία της ισοπολιτείας. Αίτημα ιστορικό , το οποίο όμως κατέληξε να σημαίνει «όλοι κάνουν για όλα». Τρίτον η εγγύηση της κρατικής προστασίας, το οποίο όμως είχε ως αποτέλεσμα να ενταχθούν στο ΠΑΣΟΚ άτομα με το κίνητρο της προοπτικής της εξουσίας. Είναι όλοι αυτοί που έφυγαν όταν το ΠΑΣΟΚ έχασε την εξουσία και πήγαν σε άλλα κόμματα που υπόσχονται εξουσία. «Στην ουσία , είπε ο κ.Αυγερινός, δεν είχαμε συγκεκριμένο  όραμα αλλαγής. Ήμασταν ένα πολυσυλλεχτικό κόμμα , με πολλές αντιθέσεις που όμως μας ένωνε ο Ανδρέας και η εξουσία». Για τις αλλαγές που επαγγέλθηκε το ΠΑΣΟΚ, όπως π.χ. το ΕΣΥ ο συγγραφέας τόνισε ότι «καταφέραμε να μην ολοκληρωθούν. Βέβαια οι αλλαγές φοβίζουν αλλά αυτοί που τις πολέμησαν ήταν μέσα στο ΠΑΣΟΚ. Απέναντι από το ΕΣΥ ήταν το ίδιο το ΠΑΣΟΚ. Γίναμε τελικά, πολέμιοι των μεταρρυθμίσεων που υποσχεθήκαμε».

Ο κ. Αυγερινός αναφέρθηκε αναλυτικά και στο γιουγκοσλαβικό καθώς εκείνη την εποχή ήταν Πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής των σχέσεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου μα την Ομοσπονδιακή Δημοκρατίας της Γιουγκοσλαβίας.  «Κάναμε πολλά λάθη, είπε, γιατί δεν θέλαμε να δούμε την πραγματικότητα, ότι η Γιουγκοσλαβία ήταν ένα κράτος που δεν το αναγνώριζαν οι ίδιοι οι πολίτες του. Ηρωοποιήσαμε άθλιους αιμοσταγείς ηγέτες. Θυμάμαι, είπε, μια φωτογραφία που από τη μια μεριά στέκουν οι δήθεν πατριώτες , ακροδεξιοί και άλλοι, που πήγαν να πολεμήσουν κρατώντας την ελληνική σημαία και απέναντί τους  ήταν οι ταλιμπάν του Ιζετμπέκοβιτς. Κάναμε την Ελλάδα ίσια και όμοια με τους φανατικούς του Ισλάμ.

Ο πρώην υπουργός Αλέκος Παπαδόπουλος τόνισε ότι σήμερα έχουν εξαφανιστεί λέξεις όπως  πολιτική αρετή. Για μας, είπε, ο Παρασκευάς Αυγερινός είναι και ήταν ένα πρόσωπο σεβαστό, κύρους. Δεν συναντάς εύκολα άλλους σαν αυτόν.  Στην ομιλία του συμφώνησε με τον Παρασκευά Αυγερινό ότι  το ΠΑΣΟΚ ήταν γεμάτο αντιφάσεις . Εξέφρασε τους δραπέτες από την φτώχεια που αστικοποιήθηκαν και ήθελαν συμμετοχή στην εξουσία. Αλλά το ΠΑΣΟΚ δεν μπόρεσε να τα βάλει όλα αυτά σε ένα σωστό δρόμο , ήθελε να εξισορροπήσει αντίθετες δυνάμεις ή όπως χαρακτηριστικά ανέφερε να δώσει  «και στον κλέφτη ψωμί και στον χωροφύλακα χαμπέρι».

Ο ιστορικός Σ. Σφέτας μίλησε κυρίως για το γιουγκοσλαβικό τονίζοντας ότι ο Ανδρέας Παπανδρέου έχοντας ως πρότυπο τον Τίτο ήθελε να παίξει έναν τέτοιο ρόλο με αποτέλεσμα άλλα να λέει έξω κι άλλα μέσα. Οι ευθύνες της Ε.Ε.  και ειδικότερα των γερμανών ήταν τεράστιες σχετικά με την εξέλιξη του γιουγκοσλαβικού.

Τέλος ο δήμαρχος Γιάννης Μπουτάρης εξήρε την προσωπικότητα και το ήθος του Παρασκευά Αυγερινού.



Πολιτισμός περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (24)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Πίκρα | 21/05/2013 15:22
    Τον εκτιμώ τον Αυγερινό, αλλά από την πίκρα του βλέπει ό,τι εύχεται. Μας λέει πως αυτοί που πήγαν στο ΠΑΣΟΚ για την εξουσία, τώρα έφυγαν και πήγαν αλλού που τους υπόσχονται εξουσία ; Δηλαδή τώρα στο ΠΑΣΟΚ έμειναν οι τίμιοι και όσοι δεν τους ενδιαφέρει η εξουσία; Αυτοί που βλέπουμε στα μήντια είναι οι αγνοί ιδεαλιστές; Πώς εξηγείται επίσης ότι και οι πιο βρώμικοι πασόκοι δημοσιογράφοι εξακολουθούν να στηρίζουν Βενιζέλο φανατικά; Εχει και μια χρονική σύγχυση. Βρισκόμαστε στο 2013, έχουν περάσει 30-35 χρόνια από την είσοδο στο ΠΑΣΟΚ των πεινασμένων, αριβιστών κλπ. Οι περισσότεροι απλώς δεν ασχολούνται πλέον, έχουν αποσυρθεί τακτοποιημένοι επαγγελματικά και οικονομικά μέχρι τρίτης γενεάς.
    Ούτις
    απάντηση74
     
     
    Απλά | 21/05/2013 10:10
    ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 32 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ Η "ΑΛΛΑΓΗ" ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΨΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΗΤΑΝ "ο Ανδρέας και η εξουσία "; ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ....
    Ανώνυμος / η
    απάντηση53
     
     
    κουμπωμένη κοινωνία | 20/05/2013 17:12
    Είμαστε κουμπωμένη κοινωνία.Δεν ανοιγόμαστε στο ΝΕΟ ,θέλουμε το παλιό και το κάπως σίγουρο ,δηλαδή θέλουμε τον [βολευτή μας].Σε αυτόν αποσκοπούμε το προσωπικό και αδιαφορούμε για το συλλογικό καλό,Δεν θέλουμε να εκτεθούμε στην συλλογικότητα διότι δεν είμαστε σίγουροι για τις ατομικές μας ικανότητες. Άλλωστε δεν ξέρουμε να προσδιορίσουμε το συλλογικό καλό.Προτιμάμε το διαπλεκόμενο ,όπου γινόμαστε ραγιάδες παρά τη πάλη για τη δημιουργία καινούργιων ,που βέβαια έχει και το ρίσκο της.Τα ίδια πράγματα περνάμε και στα παιδιά μας.Έτσι τα εξαπατούμε και τους αφαιρούμε τυχών δημιουργικές αξίες.
    panagiotis kumas
    απάντηση131
     
     
     
    Ο ψυχασθενής ηγέτης. | 19/05/2013 23:50
    Το σπουδαιότερο δεν το έγραψε ο κ.Αυγερινός.Ότι ο 'χαρισματικός' Ανδρέας (sic) ζώντας μέσα στην και με την ψυχική του ασθένεια, (βαρειά κατάθλιψη λέει) προσπάθησε παντιοτρόπως να μας την περάσει..Και εν πολλοίς τα κατάφερε. Δεν ξεχνώ τη ρήση του γέρο-Καραμανλή: 'Η Έλλάδα έγινε ένα απέραντο φρενοκομείο!!!!' το.1986-87. Έφτασε ο συντηριτικός, κατά τα άλλα, λαός μας, να επικροτεί ακόμα και την αδιάντροπη μοιχεία του!!!
    filis.
    απάντηση2118
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Οι ευθυνες | 19/05/2013 23:10
    Κε Αυγερινε δεν αποδιδονται μονο για πραξεις αλλα και για παραλειψεις
    Δε φταιω εγω,αλλος
    απάντηση272
     
     
    Μεγάλα λόγια | 19/05/2013 22:45
    Μη μασάτε. Όσο πιο αγνός παρουσιάζεται κάποιος τόσο τόσο πιο βουτηγμένος στα κόλπα είναι. Για τον παπαδόπουλο ρωτήστε στη Θεσπρωτία και θα σας πουν πράγματα και θαύματα. Απλώς έχει την προστασία των μέσων για κάποιο λόγο. Παραιτήθηκε από υπουργός υγείας γιατί τον πολεμούσαν τα συμφέροντα. Χαίρω πολύ! Το θέμα ήταν να τα βάλει με τα συμφέροντα, να τον παραδεχτούμε. Πολλά ξεφυγαν, αλλά έγιναν και πάρα πολλά που αποσιωπούνται επιμελώς γιατί όλοι έγιναν ξαφνικά αγνοί και αμόλυντοι, ενώ είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία. Απαξιώνοντας και ισοπεδώνοντας τα πάντα δεν προσφέρεις καμιά υπηρεσία γιατί έτσι δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα. Δεν χρειαζόμαστε ανέξοδες κριτικές, αλλά δημιουργικές προτάσεις.
    Φοβού τους '' αγνούς'' πολιτικούς
    απάντηση2710
     
     
    ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ "ΤΡΩΜΕ ΒΛΗΤΑ"... | 19/05/2013 21:59
    ΑΥΓΕΡΙΝΕ: Η ΥΣΤΕΡΟΦΗΜΙΑ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΡΓΟΣ ΣΕ Ο,ΤΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!.. ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙΣ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΛΕΣ ΣΤΑ "ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ" ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΣΑΣ? ΕΠΑΑΛΗΘΕΥΣΕΣ ΤΟ "ΟΥΔΕΙΣ ΜΩΡΟΤΕΡΟΣ..."
    K/S
    απάντηση237
     
     
     
    Με ΑΝ δεν γράφεται η ιστορία...! | 19/05/2013 20:13
    Μα, αν το πα.σο.κ. ήταν ιδεολογικά καθαρό, μεταρρυθμιστικό κόμμα, όπως το ήθελε ο Αυγερινός, δεν θα γινόταν ποτέ κυβέρνηση! Δεν θα άλλαζαν ούτε αυτά που ήταν άμεση ανάγκη να αλλάξουν! Υπάρχουν συνεπή ελληνικά κόμματα; Το πρόβλημα είναι βαθειά πολιτισμικό! Είμαστε μια συντηρητική κοινωνία που απεχθάνεται τις αλλαγές, αν δεν εξυπηρετούν το ατομικό μας συμφέρον!
    γιωργος σ.
    απάντηση662
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ο Π. Αυγερινος... | 19/05/2013 19:52
    Και ο Α. Παπαδόπουλος υπήρξαν 2 από τα πιο σεμνά και έντιμα στελέχη του πασοκ! Γιαυτό και έμειναν στην αφάνεια και επικράτησαν οι διάφοροι τσοχαντζοπουλοι, λαλιωτηδες , παπαντωνίου, νεονακηδες και λοιποί μεγάλοι... σοσιαληστες !!!!
    και μετα ηρθε η χρεοκοπία...
    απάντηση4912
     
     
    Δρυος πεσουσης πας ανηρ ξυλευεται | 19/05/2013 19:34
    τι κριμα για ολους εμας που δεν πηραμε ποτε τον οιαδηποτε θωκο να ακουμε απο αυτους που ειχαν τους θωκους με τους αγωνες και τη ψηφο μας να μας λενε αλλος οτι το Πασοκ ηταν φουσκα αλλος οτι η αλλαγη τελειωσε το 1981 αλλος οτι τα πηρε απο τη sienens για τα παιδια του κ.οκ ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ
    panos
    απάντηση372
     
     
    Ο λαός και τα πρόσωπα | 19/05/2013 18:46
    Κάποτε θα μελετηθούν όλα. Όχι κάτω από το πρίσμα των σημερινών συμφερόντων. Δεν προσθέτει κάτι η κραυγή του ακροδεξιού εναντίον του ΠΑΣΟΚ ούτε του Πασόκου που έχασε το μέλι. Νηφάλια θα δούμε ότι η Ελλάδα φτιάχτηκε έτσι ώστε να μην αντέχει αλλαγές. Και αυτοί που την έφτιαξαν είμαστε εμείς. Κάποιοι, όμως, έχουν περισσότερες ευθύνες.
    a.kakos
    απάντηση410
     
     
    Αφιερωμένο στον κ. Αυγερινό | 19/05/2013 17:50
    ""Συντρόφισες και σύντροφοι, για το Σοσιαλισμό αγωνιζόμαστε όλοι"" Γιάννος Παπαντωνίου
    Papatsakalos
    απάντηση2612
     
     
    το κάθε τι έχει την αρχή, τη μέση του και το τέλος του | 19/05/2013 17:44
    πασοκ και νδ κατέστρεψαν τη χώρα εν χορώ. Τώρα εκφυλίζονται και αυτά. Ότι και να κάνουν, όσο και να προσπαθήσουν να κρυφτούν πίσω από τα δάχτυλά τους, όλοι γνωρίζουμε πως το 'επίτευγμα' της καταστροφής μας βαραίνει αυτούς τους δυο. Είναι αδύνατο για τη χώρα να ανακάμψει προτού αυτό το δίδυμο εξαφανιστεί απ' το προσκήνιο. Εξάλλου αυτοί δεν ήταν πολιτικοί...
    ήταν απλά παράσιτα ή και βδέλες
    απάντηση1517
     
     
    Η συμμορία των 4 | 19/05/2013 17:31
    Η μεγάλη πολιτική κολοτούμπα του ΠΑΣΟΚ έγινε αμέσως μετά τις εκλογές του 1977. Πολλοί που είχαν αγωνιστεί στις τάξεις του ΠΑΚ και του ΠΑΣΟΚ αποχωρούν. Ο Αυγερινός, ο Σημίτης και οι όμοιοί τους μένουν ακριβώς γιατί είναι σίγουροι ότι ο Ανδρέας θα τηρήσει τις υποσχέσεις του για τη μετά Ανδρέα εποχή. Από το 1977 μέχρι το 1985, στα κομματικά γραφεία του Αυγερινού, του Μπένου, του Πάγκαλου και άλλων εντάσσεται και οχυρώνεται όλη η αντίδραση του κέντρου, η οποία στην πρώτη ευκαιρία θα αλώσει το κόμμα. Το 1996, στο συνέδριο της υποτέλειας ο Ε. Γιαννόπουλος θα δώσει τον τόνο: ψηφίστε Σημίτη αλλιώς θα πάτε φυλακή. Τα λάθη του Ανδρέα δεν αποτελούν πλυντήριο για το ρεσάλτο που έκανε η διαπλοκή το 1996
    Papatsakalos
    απάντηση2321
     
     
    Adikaiologito | 19/05/2013 16:21
    Fovamai oti oti i viasyni grapsimatos sto proto scholio mou VGAZEI MATIA. Sygnomi apo olous tous filous.
    Apo ton Noto
    απάντηση26
     
     
    Dropi Argeioi | 19/05/2013 15:15
    Kala den einai o idios Avgerinos o theoritikos ton eklogikon nomon me tous opoious to PASOK listeve tis ekloges?
    Apo ton Noto
    απάντηση1910
     
     
    Λυπαμαι.... | 19/05/2013 13:27
    Κυριε Αυγερινε ολα αυτα ειναι κατοπιν εορτης. Σα γιατρος εχετε μεγαλη ευθυνη γιατι δεν λαβατε υπ' οψιν σας (δεν πιστευω οτι δεν το αντιληφθηκατε) την ψυχοπαθολογικη προσωπικοτητα του Α. Παπανδρεου! Ψυχιατρικη ειχατε διδαχθει στο Πανεπιστημιο....Τι περιμενατε απο αυτο το απυθμενα εγωκεντρικο ον? Αλλαγή??????
    AZ
    απάντηση2916
     
     
     
    2500 και ακομη να μεγαλωσουμε | 19/05/2013 10:31
    Αυγερινος,Αλ.Παπαδοπουλος,Σημιτης.Το ΠΑΣΟΚ που επρεπε να επικρατησει για το ιδιο αλλα και για την Ελλαδα.Τους υπευθυνους και σοβαρους που ελεγαν την αληθεια τους φαγαμε .Τα λαμογια χαιδευαν τα αφτια με μεγαλα λογια και υποσχονταν μεγαλα και μικρα ιδιοτελη συμφεροντα.Εμεις χιλιαδες χρονια τωρα ευκολοπιστοι και εξαπατημενοι συμφεροντολογοι
    Ποτε θα ξεφυγουμε απο την ελαφροτητα;
    απάντηση899
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΠΑΣΟΚΟ ΣΟΣΙΑ ΛΗΣΤΕΣ | 19/05/2013 10:17
    ΧΑΡΡΥ ΚΛΥΝΝ (Από την παράστασή του «Αλλαγή και πάσης Ελλάδος», στην μπουάτ «Διαγώνιος» στην Πλάκα, το 1983!): Εδώ και δύο χρόνια έχει αρχίσει το μεγάλο κακό που θα μετατρέψει σιγά - σιγά τους Έλληνες σε λαό πιθήκων, σε λαό ψηφοφόρων, δημοσίων υπαλλήλων, καταναλωτών, κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών, κομπιναδόρων και συνδικαλισταράδων. Σε είκοσι - τριάντα χρόνια από σήμερα Ανδρέας Παπανδρέου μπορεί να μην υπάρχει. Θα υπάρχει όμως μια Ελλάδα πτωχευμένη κι ένας λαός στα όρια της οικονομικής και της ηθικής εξαθλίωσης»-------- ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ: H πασοκική πανούκλα έπεσε πάνω στη παραζαλισμένη μεταπολιτευτική ελληνική κοινωνία τότε στα μέσα της δεκαετίας 80 για να αποπλανήσει και να μυήσει σχεδόν τους πάντες δεξιούς αριστερούς στις ιερές αξίες του σταρχιδισμού, του κωλαρπαξισμού, του τομαρισμού, της απενοχοποίησης του κυνηγιού του κέρδους και της εφήμερης δόξας και να μας βάλει όλους να τρέχουμε κακόγουστοι χωρίς μνήμη λαχανιασμένοι και χαζοχαρούμενοι προς τον όλεθρο. ------- ΠΑΣΟΚΟΣΟΣΙΑ ΛΗΣΤΕΣ. ΑΚΗΣ, ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ, ΓΙΑΝΝΟΣ, ΜΑΝΤΕΛΗΣ, ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ΣΜΠΩΚΟΣ, ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ, ΖΙΜΕΝΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ, ΟΤΣΑΛΑΝ, ΙΜΙΑ, ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ, ΛΙΣΤΕΣ, ΔΑΝΕΙΚΑ, ΠΑΚΕΤΑ ΝΤΕΛΟΡ, ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΑ, ΚΟΣΚΩΤΑΣ, ΒΙΛΕΣ, ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ, ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ, ΔΙΑΠΛΟΚΗ, ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ, ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ, ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ. ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΤΙ; Α, ΝΑΙ! ΓΙΑ ΤΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ!!!!!ΠΑΣΟΚΟΣΟΣΙΑΛΗΣΤΟΣΥΜΜΟΡΙΑ. ΑΚΗΣ, ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ, ΓΙΑΝΝΟΣ, ΜΑΝΤΕΛΗΣ, ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ΣΜΠΩΚΟΣ, ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ, ΖΙΜΕΝΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ, ΟΤΣΑΛΑΝ, ΙΜΙΑ, ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ, ΛΙΣΤΕΣ, ΔΑΝΕΙΚΑ, ΠΑΚΕΤΑ ΝΤΕΛΟΡ, ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΑ, ΚΟΣΚΩΤΑΣ, ΒΙΛΕΣ, ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ, ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ, ΔΙΑΠΛΟΚΗ, ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ, ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ, ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ. ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΤΙ; Α, ΝΑΙ! ΓΙΑ ΤΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ!!!!!
    ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΣΟΚ
    απάντηση8143
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων