από metereologos.gr
Κυριακή 25 Ιουνίου 2017
 
 

Ντ. Χριστιανόπουλος: «Πράξη ζωής», η απόρριψη του Βραβείου

Ο σπουδαίος ποιητής εξηγεί τους λόγους που δεν δέχεται το Μεγάλο Βραβείο των Γραμμάτων
Ντ. Χριστιανόπουλος: «Πράξη ζωής», η απόρριψη του Βραβείου
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Το ότι απέρριψα το βραβείο ήταν για μένα μια πράξη ζωής. Oσοι με ξέρουν θα καταλάβουν γιατί δεν δέχτηκα το βραβείο».  Η φωνή του ποιητή Ντίνου Χριστιανόπουλου ακούγεται ήρεμη αλλά σταθερή. «Τα παιδιά της επιτροπής έκαναν καλά που με βράβευσαν αλλά δεν σκέφτηκαν να με ρωτήσουν αν το δέχομαι» λέει ο ποιητής για την άρνησή του να αποδεχτεί το Μεγάλο Βραβείο Γραμμάτων για το σύνολο του έργου του. «Δεν ξέρουν, μου λέει μισό- γελώντας, ότι είμαι ένας στριμμένος άνθρωπος;»

Νωρίτερα, όταν δημοσιεύτηκε η είδηση της βράβευσης του είχε δηλώσει στο ΑΠΕ «Ούτε θα εμφανιστώ ούτε θα απλώσω το χέρι για να το πάρω. Δεν θέλω ούτε τα βραβεία ούτε τα λεφτά τους». Επιμένω γιατί να μην λάβει αφού έτσι κι αλλιώς δέχεται να εμφανίζεται στις τιμητικές εκδηλώσεις που γίνονται για τον ίδιο. Μου επαναλαμβάνει ότι είναι πράξη ζωής και μου θυμίζει το κείμενο του, γραμμένο το 1979 με τίτλο «Εναντίον», όπου έγραφε «Είμαι εναντίον της κάθε τιμητικής διάκρισης απ' όπου και αν προέρχεται. Δεν υπάρχει πιο χυδαία φιλοδοξία από το να θέλουμε να ξεχωρίζουμε. Αυτό το απαίσιο "υπείροχον έμμεναι άλλων", που μας άφησαν οι αρχαίοι. Είμαι εναντίον των βραβείων γιατί μειώνουν την αξιοπρέπεια του ανθρώπου ...»

Ο Ντίνος Χριστιανόπουλος (πραγματικό όνομα Κωνσταντίνος Δημητριάδης) γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη, γιος προσφύγων από την Κωνσταντινούπολη και φοίτησε στο τμήμα Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Εργάστηκε ως βιβλιοθηκάριος στη Δημοτική Βιβλιοθήκη της πόλης από το 1958 ως το 1965. Κατόπιν εργάστηκε ως επιμελητής εκδόσεων. Το 1958 άρχισε την έκδοση του περιοδικού Διαγώνιος, το οποίο συνέχισε να εκδίδεται ως το 1983, και τον εκδοτικό οίκο «Εκδόσεις της Διαγωνίου». Η πρώτη ποιητική συλλογή του «Εποχή των ισχνών αγελάδων» (1950) διακρίνεται για το καβαφικό ύφος της, ενώ στις επόμενες δημιουργίες του εκφράζεται καθαρά το κυρίαρχο θέμα της ποίησής του, το εφήμερο πάθος, η ταπείνωση και η μοναξιά.



Πολιτισμός περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στον Ντίνο Χριστιανόπουλο το Μεγάλο Βραβείο Γραμμάτων 2011 
Ανακοινώθηκαν τα Κρατικά Βραβεία Λογοτεχνίας 2011 
 
 
σχόλια (17)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μικρός άνθρωπος | 30/01/2012 10:52
    Και μόνο το ότιχαρακτηρίζει σαν την πιο χυδαία φιλοδοξία το να θέλεις να ξεχωρίζεις, το ότιαρνείται κάθε διάκριση και είναι εναντίον κάθε βραβείου δείχνει πόσο τιποτένιος άνθρωπος είναι ο τύπος. Το αντίθετο από αυτό που χρειάζεται η χώρα, από το πνεύμα της ευγενούς άμιλλας και της συνεχούς προσπάθειας για επιτυχία. Κάτι τέτοιοι δεν συνεισφέρουν τίποτε στην πρόοδο της ανθρωπότητος.
    Λογικός
    απάντηση312
     
     
    ti na ta kanoun ta vraveia sas ? | 27/01/2012 03:33
    oi adelfares otan gernoun den theloun vraveia ,giati pou na dosoun ta lefta pou den proftainoun na fane horis dontia ? Klironomous, paidia skylia den ehoun. Tipota den tous gemizei pleon ektos isos mono kanena hadaki ek ton ..opisthen
    Chris
    απάντηση120
     
     
    Καλά έκανε | 26/01/2012 05:46
    και το αρνήθηκε, δικαίωμά του. Και αν αυτό είναι ναρκισσισμός, δεν πειράζει, καλύτερα ο ναρκισσισμός αυτός παρα ο ναρκισσισμός "δεν είχα χρόνο να διαβάσω το μνημόνιο". Και αν αυτό ήταν αυτοδιαφήμιση, προτιμώ την αυτοδιαφήμιση αυτή, παρά τις διαφημίσεις του κάθε ανεγκέφαλου δημοσιογραφίσκου. Επίσης, αν χρησιμοποίησε το γεγονός για να προβληθεί στις τηλεοράσεις, εξαιρετική η παρέμβασή του με αυτόν τον τρόπο! Από τους ελάχιστους που άκουσα να λένε κάτι ουσιαστικό και ευφυές για την Ελλάδα σε αντίθεση με την πλειοψηφία των μπουρδολόγων. Το κέρδος της στάσης του είναι ξεκάθαρο: να δει μια χώρα μεσα σε κρίση πως τα πράγματα γίνονται και αλλιώς!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση64
     
     
     
    ας μην κολάμε στις λέξεις | 25/01/2012 02:55
    σημασία δεν έχει το αν ξεχωρίζεις από τους άλλους αλλά πώς και με ποιον τρόπο...πιστεύω ότι ο Χριστιανόπουλος δεν ήθελε να το παίξει ξεχωριστός, oύτε έχει καμιά ανάγκη να επιβεβαιωθεί σε αυτό που είναι, αγγίζει τα 80 πια και είναι αναγνωρισμένος...ο τρόπος που μίλησε είναι βαθειά αναρχικός και ανθρώπινος....είναι μεγάλη αλήθεια ότι τα βραβεία μπορεί και να αδικήσουν ακόμα..στους συναγωνισμούς και τα βραβεία πολλές φορές δεν λαμβάνονται υπ΄όψιν η διαφορετικότητα του ατόμου, οι ιδιαιτερότητές του....νομίζω ότι πρέπει να βλέπουμε τα λεγόμενά του σε βάθος και να μην κολάμε σε λέξεις...είναι ωραίος, όχι για να τον εξιδανικεύουμε μεν, αλλά τα λέει ωραία αν κ λίγο ουτοπικά....εμένα με συγκίνησε και τον πιστεύω....αν και διαφωνούσα στο παρελθόν με κάποια λεγόμενά του...
    mania
    απάντηση92
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μαθετε πρωτα! | 24/01/2012 19:56
    Δεν καταλαβαινω την κριτικη μερικων τενεκεδων για τον ανθρωπο υποδειγμα??? Δειγμα ανθρωπου μοναδικου στην Ελλαδα, δυστυχως τετοιοι ανθρωποι ειναι λιγοι στην Ελλαδα ....Να υπενθυμησω οτι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ αρνηθηκε να παρει μεγαλο Χρηματικο βοηθημα την εποχη του Α. Παπανδρεου, βοηθημα που αρκετοι Καλιτεχνες ειχαν παρει. "Μαλιστα καποια καλιτεχνης αοιδος πηγε και το επεξε αμεσως στα Ζαρια" .Δυστυχως ο Δημοσιογραφος ξεχασε να αναφερει αυτο το γεγονος?????
    γιαννης, δραμινος
    απάντηση192
     
     
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ | 24/01/2012 18:19
    ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Η ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΒΡΑΒΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΤ. ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟ. ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. Ο ΣΥΚΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΥΤΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΧΘΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ. ΑΣ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΛΑΘΟΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ
    ΔΗΜ.
    απάντηση213
     
     
    Χριστιανόπους; Ευχαριστώ, δε θα πάρω! | 24/01/2012 17:50
    Οι σεμνοί ανθρώποι απορρίπτουν και με ένα τηλεφὠνημα, δε το διαλαλούν στις 5 ειπήρους. Διαφήμιση κάνει. Το έχει κάνει τόσες και τόσες φορές. Μην ασχολείστε με τέτοιους. Θα έπρεπε να τον είχαν αποκυρήξει από καιρό τον άχρηστο. Και μεταξύ μας, όσοι δε θέλουν βραβεία και το ξέρει ο κόσμος, σπάνια τους απονέμεται και σπάνια τον θαυμάζει τόσο ο κόσμος. Αλλά τον έχουν πάρει χαμπάρι όλοι τί κουφάλα είναι.
    Κωνσταντίνος
    απάντηση739
     
     
    Καημένε Μακρυγιάννη | 24/01/2012 14:54
    Επίσης, στο παρελθόν, ο ποιητής έγραψε: "Καημένε Μακρυγιάννη, να 'ξερες γιατί το τσάκισες το χέρι σου. Το τσάκισες για να χορεύουν σέικ τα κωλόπαιδα". Και τώρα - ιδίως όπως έχουν τα πράγματα τώρα - να δεχτεί από αυτά τα... ας τα ονομάσω Υπουργεία, βραβείο; Στριμμένος άνθρωπος, ίσως (το παραδέχεται, άλλωστε), συνεπέστατος δε.
    nefeli
    απάντηση214
     
     
    Παρατηρήσεις | 24/01/2012 11:54
    Ανεξαρτήτως της διαφωνίας ή της συμφωνίας μου με την στάση του Χριστιανόπουλου, έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις στα περισσότερα σχόλια. Πρώτον: αν το βραβείο του το έδινε κάποιος δικτάτορας ή μια χουντική επιτροπή θα μιλούσατε ακόμα, έτσι γενικά και αόριστα, για υγιή ανταγωνισμό και επιβράβευση, για κίνητρα και βελτίωση; Όταν αρνείσαι κάτι ουσιαστικά, συμμετέχεις όχι μόνο με την ιδιότητα αυτού που αρνείσαι αλλά ως ένα όλον, ως πολιτικό και κοινωνικό ον. Το να μην δέχεσαι, π.χ., τα χρήματα ενός εξουσιαστικού θεσμού είναι μια πολιτική στάση, όπως και να το κάνετε, συμφωνείτε ή διαφωνείτε. Δεύτερον: Άλλο η επιβράβευση και η αξιοκρατία, για την οποία θέλω να πιστεύω ότι παλεύουμε όλοι και άλλο η σχολική σφαγή της σημαίας, του απουσιολογιου, της ανέλιξης στην εταιρεία, της ηθικής και φυσικής εξόντωσης για τον τίτλο του υπαλληλου του μήνα, του αδυσώπητου ανταγωνισμού που αποκτηνώνει τον άνθρωπο. Ο Χριστιανόπουλος μίλησε και για αξιοπρέπεια αλλά αυτό δεν το σχολιάσατε. Τρίτον: Η άρνηση δεν σημαίνει μόνο εγωϊστική διαφοροποίηση. Θέλετε να μας πείσετε ότι όταν αρνείσαι κάτι το κάνεις μόνο και μόνο για να ξεχωρίσεις ναρκισσιστικά. Κρίνετε, μάλλον, εξ ιδίων τα αλλότρια. Όταν, π.χ., κάποιος στη δουλειά του αρνηθεί να εργαστεί (και σε αντίθεση με τους υπόλοιπους) επειδή έχουν απολυθεί την προηγούμενη ημέρα 10 συνάδελφοί του, δεν το κάνει μόνο για να φανεί διαφορετικός. Υπάρχουν, πέρα απ' τα εγωιστικά κίνητρα, έννοιες και αξίες όπως η αξιοπρέπεια, η συμπαράσταση και η αλληλεγγύη. Τέταρτον: Θα ήθελα να μου σχολιάσετε την στάση του Γκοντάρ, ο οποίος προσφάτως σνόμπαρε τις Κάννες ως ένδειξη συμπαράστασης στους δοκιμαζόμενους Έλληνες και τον πολιτισμό τους. Αλλά μάλλον κι αυτός την ψώνισε, ξεκούτιανε, και θέλει να τραβήξει την προσοχή αρνούμενος τις τιμές της εξουσίας...
    Stalker
    απάντηση276
     
     
     
    "Το παίζει.." | 24/01/2012 10:02
    Ο κύριος Χριστιανόπουλος ξεχνάει ότι δέχτηκε μετά χαράς και με περηφάνια τη διάκριση του επίτιμου διδάκτορα στο ΑΠΘ και το διαλαλούσε δεξιά κι αριστερά. Τώρα το παίζει δύσκολος....για να μας εκπλήξει. Αρκετά, αυτά είναι παιχνίδια για παιδάκια όχι για υπεύθυνους ανθρώπους.
    petros
    απάντηση2327
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μα αυτό δεν κάνει και σας να ξεχωρίζετε και να υπερέχετε των άλλων ; | 24/01/2012 00:10
    Κε Χριστιανόπουλε, αρνούμενος μια τέτοια βράβευση δεν γίνεστε και εσείς διαφορετικός ; Και ιδιαίτερα για το λόγο που την αρνηθήκατε αφού δείχνεται έτσι να είστε ανώτερος από τους άλλους που δέχονται τις βραβεύσεις ; Τέλος πάντων, σέβομαι την άποψή σας αν και διαφωνώ. Δεν θα αναφερθώ στη βράβευση ως κίνητρο αφού γι’ αυτό έχει αναφερθεί πολλάκις η επιστήμη της ψυχολογίας και οποιαδήποτε άρνηση σε αυτό θα ήταν αστεία. Η διαφορετικότητα όμως, είτε μας αρέσει είτε όχι, υπάρχει κι είναι αυτή που κάνει τον κόσμο όμορφο και ενδιαφέρων. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ το να μπαίνω στο αεροπλάνο στην Αθήνα και να βγαίνω στη Νέα Υόρκη για να βλέπω τα ίδια πράγματα με εδώ. Και μετά στο Τόκυο για να ξαναβλέπω ένα από τα ίδια. Η διαφορετικότητα είναι το αλάτι και το πιπέρι του κόσμου μας. Χωρίς αυτή θα είναι σαν να τρώγουμε καθημερινά το ίδιο φαγητό. Εγώ έχω ύψος 1.64! Είτε αποδέχομαι τη διαφορετικότητα μου είτε όχι, μπάσκετ να παίξω δεν μπορώ. Τώρα για το ξεχωρίζειν, δεν νομίζω ότι κάποιος θα ήθελε να είναι παράλυτος ή κακάσχημος απλά για να ξεχωρίζει. Όλοι όμως θα ήθελαν να είναι ο Χουσεΐν Μπολτ ή τουλάχιστον ο Μπραντ Πητ. Δηλαδή το πρόβλημα έγκειται όχι στο να ξεχωρίζουμε αλλά στην τάση μας για υπεροχή που μετά από κάποιο βαθμό θα τη θεωρούσα σαν κομπλεξισμό. Εδώ ίσως να συμφωνούσα μαζί σας αν αυτό εννοούσατε. Οι αρχαίοι όμως σε τι σας φταίξανε; Αυτοί μίλησαν για ευγενή άμιλλα κι όχι για κομπλεξισμό ! Δεν πειράζει όμως. Πουλάει σήμερα το να βρίζετε τους αρχαίους. Ίσως κριτικάροντας αρνητικά τους αρχαίους να σας κάνει ανώτερο απ’ αυτούς. Άρα σας κάνει να ξεχωρίζετε, να υπερέχετε γιατί είστε καλύτερος, εξυπνότερος. Γιατί βρήκατε τη λύση σε ένα βαθύτατο κοινωνικό-ψυχολογικό μειονέκτημα της φυλής μας. Αλλά αυτό δεν πάει, ξανά, αντίθετα με αυτό που κηρύττετε;
    Φώτης
    απάντηση1419
     
     
    Η χαρούμενη γνώση | 23/01/2012 22:51
    Οι νιτσεικοί θα δηλώσουν ότι υπάρχει εγωιστικό κίνητρο πίσω από κάθε ανθρώπινη πράξη.Ο άνθρωπος θα αναζητεί την αναγνώριση ακόμα και μέσα από την άρνηση.
    el pero
    απάντηση155
     
     
     
    διαφωνία | 23/01/2012 16:13
    ...διαφωνώ με τη στάση του ποιητή έναντι των τιμητικών διακρίσεων και την αποδοχή τους από τους αρχαίους...θεωρώ ότι είναι σωστό να υπάρχουν θεσμοί βράβευσης γιατί βοηθάει τον συναγωνισμό των ανθρώπων και είναι ένα κίνητρο προς την αριστεία με στόχο μια κοινωνία προόδου...αν θεωρεί ο κύριος Χριστιανόπουλος ότι οι αρχαίοι τους οποίους εμμέσως αποκαλεί χυδαίους έκαναν λάθος που δεν αποδέχονταν μια κοινωνία της ισοπέδωσης όπως είναι μια χριστιανοκρατούμενη ορθροδοξόπληκτη κοινωνία η όπως ήταν μια κομμουνιστική κοινωνία τότε οι αρχαίοι μας δεν θα έφταναν σε τέτοια επίπεδα πολιτισμού...γιατί ακριβώς πίστευαν και επιβράβεβαν την άμιλλα και έδιναν κίνητρο για το αριστεύειν....και καλά έκαναν....τέλος δεν είναι θέμα χρημάτων αλλά ηθικής επιβράβευσης...
    babis mourelatos
    απάντηση4553
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-