Εκλογές 2012
Παρασκευή 18 Απριλίου 2014
 
 

Το ΠαΣοΚ θα επιμείνει σε κυβέρνηση συνευθύνης με τον ΣΥΡΙΖΑ

Απορρίπτει το ενδεχόμενο δικομματικής κυβέρνησης ΝΔ - ΠαΣοΚ
Το ΠαΣοΚ θα επιμείνει σε κυβέρνηση συνευθύνης με τον ΣΥΡΙΖΑ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Πρόσφορο έδαφος για την πρόταση του κ. Ευ. Βενιζέλου σχετικά με το σχηματισμό κυβέρνησης εθνικής συνευθύνης, εκτιμούν στο ΠαΣοΚ ότι δημιουργούν τα διαφαινόμενα αποτελέσματα των εκλογών, εξαιτίας της μικρής διαφοράς που χωρίζει τη ΝΔ και τον ΣΥΡΙΖΑ. Σύμφωνα με πληροφορίες, σε αυτό θα εμμείνει ο κ. Βενιζέλος στη δήλωσή του για το
αποτέλεσμα της κάλπης και πάντως η στάση του ΠαΣοΚ για την κυβέρνηση της επόμενης ημέρας θα εξαρτηθεί από τη στάση που θα τηρήσουν τα δύο πρώτα κόμματα.

Το ΠαΣοΚ θα συμμετάσχει στη συζήτηση για την κυβέρνηση συνεργασίας με δύο δεδομένα: Θα επιμένει να συμμετάσχει και ο ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση καθώς θεωρεί ότι με την πόλωση που υπάρχει αν ένα από τα δύο πρώτα κόμματα μείνει εκτός, θα δημουργηθούν εμφυλιοπολεμικές συνθήκες στη χώρα. Επιπλέον, απορρίπτει το ενδεχόμενο δικομματικής κυβέρνησης ΝΔ -  ΠαΣοΚ, εκτιμώντας ότι πρόκειται για ένα σχήμα το οποίο αποδοκίμασε ο λαός και που ούτως ή άλλως δεν θα μπορεί να κυβερνήσει. «Αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπει στην κυβέρνηση θα φέρει και την ευθύνη για ενδεχόμενη τρίτη εκλογική αναμέτρηση με ό,τι αυτή συνεπάγεται», επεσήμανε η κυρία Αννα Διαμαντοπούλου.

Οποια και αν είναι η στήριξη που θα δώσει το ΠαΣοΚ σε ενδεχόμενη κυβέρνηση συνεργασίας δεν είναι καθόλου δεδομένη η συμμετοχή σε αυτή πρώην υπουργών.

Από νωρίς το απόγευμα ο κ. Ευ. Βενιζέλος, συγκάλεσε σύσκεψη στα κεντρικά γραφεία του κόμματος στην Ιπποκράτους με την ομάδα των επτά κορυφαίων στελεχών, την οποία συγκρότησε έπειτα από τις εκλογές της 6ης Μαΐου (Κ. Σκανδαλίδης, Α. Λοβέρδος, Μιχ. Χρυσοχοίδης, Μ. Ανδρουλάκης, Αννα Διαμαντοπούλου, Π. Ευθυμίου, Φώφη Γεννηματά). Η λεγόμενη «γραμματεία» εκλήθη για την ανάλυση των δεδομένων της κάλπης αλλά και για την προετοιμασία της δήλωσης που θα κάνει ο πρόεδρος του ΠαΣοΚ αργότερα το βράδυ.

Το κλίμα στα γραφεία του ΠαΣοΚ εξαιτίας της διαφαινόμενης περαιτέρω μείωσης των ποσοστών του κόμματος, ωστόσο πολλά στελέχη εκτιμούν ότι εφόσον παραμείνει μεταξύ 11% - 12% υπάρχει ακόμα έδαφος να οικοδομηθεί κάτι νέο. Παρά την υποχώρηση των ποσοστών του ΠαΣοΚ (είχε λάβει 13% στις 6 Μαΐου) δεν φαίνεται να εγείρει κάποιο στέλεχος θέμα ηγεσίας -  άλλωστε ο κ. Βενιζέλος έχει μόλις τρεις μήνες στο τιμόνι του ΠαΣοΚ.

Η ηγετική ομάδα του κόμματος παρακολούθησε με ενδιαφέρον την τηλεοπτική παρέμβαση του κ. Θ. Πάγκαλου, ενός εκ των δύο στελεχών (ο άλλος ήταν ο κ. Ι. Ραγκούσης) που προκάλεσαν το προηγούμενο διάστημα την έντονη δυσφορία και δημόσια αποδοκιμασία του προέδρου του ΠαΣοΚ. Ωστόσο ο κ. Πάγκαλος ήταν πολύ προσεκτικός σε ό,τι αφορούσε το
εσωτερικό πεδίο του ΠαΣοΚ.

Στα μέσα της εβδομάδας θα συγκληθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΠαΣοΚ. Επίσης, ενδέχεται να συγκληθεί Εθνική Συνδιάσκεψη προς το τέλος του μήνα.


Εκλογές 2012 περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Βενιζέλος: Αμεση σύγκληση Συμβουλίου Πολιτικών Αρχηγών 
 
 
σχόλια (24)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Αδιέξοδο η πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ | 18/06/2012 08:17
    Η πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ είναι αδιέξοδη και αυτό το ξέρουν καλά τα στελέχη του. Είμαι σίγουρος οτι ακόμα κι'αν έβγαιναν πρώτο κόμμα με αυτοδυναμία, θα έβρισκαν κάποιο πάτημα για να μην κυβερνήσουν. Ξέρουν 100% οτι οι κοινωνική πολιτική που τάζουν (αυξήσεις, μείωση φόρων, εξαγορά ΔΕΚΟ, προσλήψεις κτλ) δεν γίνεται σε μία χώρα με έλλειμα 5δις (χωρίς τόκους και δάνεια) και φυσικά γνωρίζουν οτι ΚΑΝΕΝΑ ευρωπαικό κράτος δεν θα έκανε ούτε μισό βήμα πίσω, στα σημαντικά θέματα του μνημονίου, και αυτό θα τους έφερνε αντιμέτωπούς με τον ίδιο τους τον εαυτό γιατί μην γελιέστε κανένας τους δεν θα ήθελε να είναι υπεύθυνος για την επιστροφή στη δραχμή και τη χρεωκοπία.
    Γιάννης Δήμας
    απάντηση20
     
     
    Αυτό είναι το σωστό | 18/06/2012 08:02
    Ο λαός δεν ψήφισε για αντιπολίτευση, οπως λένε στον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά ψηφισε τα μεγάλα κόμματα γιατί πιστεύει οτι θα βγούν πρώτα και θα κυβερνήσουν και τα μικρότερα για να συνεργαστούν και να συμμετέχουν στην κυβέρνηση. Κακά τα ψέματα καλύτερο αποτέλεσμα δεν μπορούσαν να περιμένουν στο ΣΥΡΙΖΑ (οχι οι ψηφοφόροι του, αλλά το κομμάτικο επιτελείο), θα κάτσουν πάλι στην απέξω και θα ''θάβουν'' όσους προσπαθούν. Δεν θέλουν να κυβερνήσουν γιατί οι μεγαλοστομίες και οι τζάμπα μαγκιές που δηλώνουν στα ΜΜΕ, θα τους γύρισουν μπούμερανγκ οταν πάνε σε διαπραγμάτευση με τους εταίρους και εισπράτουν το ένα οχι πίσω απο το άλλο.
    Γιάννης Δ.
    απάντηση20
     
     
    oι πολιτες θελουν κυβερνηση...... | 17/06/2012 22:29
    Tα νεα δεν ειναι ουτε καλα ουτε ασχημα..... θα εξαρτηθει απο την εξελιξη των πραγματων ......Το οτι τα δυο μεγαλα κομματα πηραν αθροιστικα περι το 57% εχοντας παρει προ μηνος το 35% δειχνει την προθεση του κοσμου..... Το Πασοκ τελειωσε.... το μονο που μενει ειναι να ανταποδωσει ο Βενιζελος την χαρη του Σαμαρα προ 17 ετιας κατα την εκλογη Στεφανοπουλου...... και βλεπουμε......
    οκ χοντρε???
    απάντηση81
     
     
    ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΑΛΛΙΩΣ ΕΚΛΟΓΕΣ | 17/06/2012 22:24
    O ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΝΔ.ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΡΕΩΘΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΙΝΤΡΙΓΚΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ .Ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ.ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΜΑΖΥ ΤΟΥΣ.ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΧΡΙΑΖΟΜΑΣΤΕ.
    ΠΡΕΒΕΖΑΝΟΣ
    απάντηση90
     
     
     
    Τι Παπανδρέου, τι Βενιζέλος... | 17/06/2012 22:18
    Και οι δύο ίδιοι είναι : αρχομανείς και ανίκανοι που με συνεχή ψέματα προσπαθούν να γαντζωθούν στην εξουσία με μόνο σκοπό την "μάσα". Τόσα χρόνια ο Βενιζέλος δεν έβλεπε τίποτα ; δεν άκουσε ποτέ για μίζες και σκάνδαλα ; δεν διαπίστωσε καμία κομπίνα ; Για τον σύντροφο και συναγωνιστή "Ακη" δεν διάβασε εφημερίδες ; ΟΛΑ ΤΑ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ας ετοιμαστεί και για τις επόμενες εκλογές - όποτε γίνουν - για ένα ακόμη 13% γιατί εαν δεν αλλάξει ΑΜΕΣΑ το ΠΑΣΟΚ αρχηγό, νοοτροπία και στελέχη (πετώντας Λοβέρδους, Άννες, Σκανδαλίδηδες και λοιπά πολιτικά απολιθώματα), τότε θα ακολουθήσει την τύχη της Ένωσης Κέντρου. Τα κορόϊδα ξύπνησαν κύριοι του ΠΑΣΟΚ και δεν τρώνε κουτόχορτο (πλέον). Καταλάβατε ;
    Αντιμνημονιακός
    απάντηση64
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    xounta | 17/06/2012 22:16
    Το ΠΑΣΟΚ έχει ξεφύγει. Δε φτάνει που χρεωκόπησε τη χώρα με τις πολιτικές του τώρα θέλει να καταλύσει και τη δημοκρατία. Θέλει να απαγορεύσει στο λαό να διαμαρτύρεται για τις πολιτικές τους.Και γιαυτό το λόγο θέλει τον ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση. Αν είναι δυνατόν.Θέλει δηλαδή το Πασοκ να φιμώσει κάθε φωνή διαμαρτυρίας. Αν ο λαός έδινε την πλειοψηφία στον ΣΥΡΙΖΑ θα ακύρωνε το μνημόνιο θα αρνιόταν να εφαρμόσει την πολιτική αυτή. Ο λαός έκανε την επιλογή του.Επιβράβευσε αυτούς που θέλουν να ξεπουλήσουν όλη τη δημόσια περιουσία. Επιβράβευσε αυτούς που τον κλέβανε και θα συνεχίσουν να τον κλέβουν. Ο Θεός της Ελλάδας ας μας βοηθήσει.
    Η Διαμαντοπούλου είναι κακός συμβουλάτορας
    απάντηση54
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Mas kourasate | 17/06/2012 22:07
    Loipon kyrioi ths ND, Pasok, Syriza klp mas exete kourasei pragmatika. Afiste tous leondarismous kai ftiaxte mia kyvernish mbas kai ksefigoume ap tin avevaiothta kai vroume doulia na taisoume tis oikogenies mas. Eleos pia, TELIWSTE.
    Sas varethikame
    απάντηση191
     
     
    Γαβ γαβ γαβ!!! Εμβόλια λύσσας δωρεάν - σκύλοι δίχως σύνορα | 17/06/2012 22:05
    Μπουλντόκ μιξ, γερές μασέλες!
    Περάστε για το εμβόλιο σας
    απάντηση72
     
     
    Εκλογες τον Ιουλιο | 17/06/2012 21:55
    Με τα μπάνια του λαού και 60% αποχή :)
    VL
    απάντηση83
     
     
     
    ΚΑΘΑΡΣΗ ΤΩΡΑ !!! | 17/06/2012 21:46
    ΒΑΓΓΕΛΗ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΔΩΣΑΝ !!! ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΤΗ ΝΕΑ ΠΟΡΕΙΑ !!! ΑΣΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΤΙΑ !!! ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΥΘΙΣΑΝ ΣΤΟ 13% !!!
    ΤΑΣΙΑ
    απάντηση1220
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΣΥΡΙΖΑ | 17/06/2012 21:46
    ΟΧΙ ΣΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΣΟΚ ΝΔ. ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΝΔ ΚΑΙ ΣΥΡΙΖΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΟΥ ΒΡΙΖΑΝΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΑΝΕ ΤΙΣ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ. ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΜΕΣΑ. ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ...ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΤΩΡΑ
    pasok
    απάντηση1215
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Aν ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει να κάνει χαρακίρι ας συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ και με τον Βαζελίνο | 17/06/2012 21:44
    Κι έτσι να τα λουστεί όλα κaι το ΠΑΣΟΚ ως βρυκόλακας που είναι να αναγεννηθεί ως φοίνικας το πουλί!
    ΠΑΣΟΚ βρυκολάξ
    απάντηση64
     
     
     
    Ο ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΚΑΙ Ο BENITO... | 17/06/2012 21:43
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ κ. BENITO ΤΟΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟ ΤΩΝ ΕΡΕΙΠΙΩΝ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΥ ΣΟΥΛΤΑΝΑΤΟΥ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ "ΕΜΦΥΛΙΟΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ". ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ Η ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΛΕΗΛΑΤΗΣΕ ΤΗ ΧΩΡΑ...ΚΥΡΙΣ ΒΕΝΙΖΕΛΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΦΥΓΕΤΕ ΝΥΧΤΑ ΑΠΟ ΤΟ (ΑΠΟ)ΚΟΜΜΑ ΣΑΣ ΟΠΩΣ ΚΙ Ο ΠΡΟΚΑΤΟΧΟΣ ΣΑΣ.
    LOUKAS NOTARAS
    απάντηση109
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΚΥΡΙΕ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ, ΕΛΕΟΣ ! | 17/06/2012 21:42
    Προσπαθείτε να χρεωκοπήσετε τη χώρα κύριε Βενιζέλο;Προεκλογικά είπατε ότι θα συνεργαστείτε. Περιμένουμε να συνεργαστείτε. Γι' αυτό σας ψήφισαν οι ψηφοφόροι σας. Έχετε υποχρέωση. Δεν έχετε δικαίωμα να υποκλέπτετε τις ψήφους των Ελλήνων, και έπειτα να πράττετε άλλα αντί άλλων. Δεν το έχετε το δικαίωμα αυτό. 'Έχετε φέρει τον κόσμο στην απελπισία. ΕΛΕΕΕΕΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣ
    Ανώνυμος / η
    απάντηση178
     
     
    ήμαρτον!! | 17/06/2012 21:40
    Αυτός τώρα είναι ο ηγέτης της Κεντροαριστεράς? Καημένη Ελλάδα.. τι σε περιμένει ακόμα. κρίμα που σε πιστέψαμε κύριε Τίποτα.
    ronald
    απάντηση176
     
     
    ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΣ | 17/06/2012 21:33
    Να συνεργαστείτε κύριε Βενιζέλο. Να συνεργαστείτε για το καλό της χώρας. Διαφορετικά σας εγγυώμαστε ότι την επόμενη φορά θα ψηφίσουμε σύσσωμοι τη Νέα Δημοκρατία και εσείς θα βρείτε την ψήφο σας μέσα.!!! Και ειλικρινά λυπάμαι και ντρέπομαι για τη συμπεριφορά σας.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση298
     
     
    Αστεία πράγματα | 17/06/2012 21:33
    Ο Σύριζα δεν θέλει να κυβερνήσει.Θα παίξει το ΠΑΣΟΚ αυτό το παιχνίδι? Είπατε ότι θα σχηματίσετε κυβέρνηση και πρέπει να το πράξετε. Ο Σύριζα ως αντιπολίτευση θα βάλει και αυτός την υπογραφή του για το επόμενο δάνειο. Η Τρόικα θα προνοήσει μην ανησυχείτε...
    @
    απάντηση175
     
     
    ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ!!! | 17/06/2012 21:33
    Μήπως να ξανακάνουμε εκλογές για να μην μπείτε στη Βουλή και να ησυχάσουμε;
    AZ
    απάντηση241
     
     
    Ώστε έτσι; | 17/06/2012 21:30
    Αν δεν δεχτεί ο ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση μαζί σας, ΑΥΤΟΙ θα είναι οι υπεύθυνοι για τρίτη εκλογική αναμέτρηση;;;;;; 0% την επόμενη φορά, αλήτες του ΠΑΣΟΚ!!!!! AΛΗΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση238