Εκλογές 2012
Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014
 

Αλ. Παπαρήγα: «Στις 17 Ιούνη ο λαός ή θα ανέβει στην κορυφή ή θα πέσει»

Δηλώσεις της γγ του ΚΚΕ πριν αναχωρήσει για την ετήσια εκδήλωση στη Μακρόνησο
Αλ. Παπαρήγα: «Στις 17 Ιούνη ο λαός ή θα ανέβει στην κορυφή ή θα πέσει»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στις εκλογές ο λαός πρέπει να κοιτάξει μπροστά, όχι μόνο για το τι θα γίνει την επόμενη ημέρα, υπογράμμισε η γενική γραμματέας του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα, από το λιμάνι του Λαυρίου πριν από την αναχώρηση για την ετήσια εκδήλωση-προσκύνημα στη Μακρόνησο.

Οπως επισήμανε, «η Μακρόνησος μπορεί να θεωρείται ένα μνημείο του παρελθόντος, ο ηρωισμός όμως, το να πας κόντρα στο ρεύμα, το να βλέπεις το αύριο που έχει εναλλακτική λύση, είναι το πιο σημαντικό απ’ όλα. Ο λαός έχει και χθες και σήμερα και αύριο. Στις 17 του Ιούνη πρέπει να κοιτάξει μπροστά και όχι μόνο το τι θα γίνει στις 18 του Ιούνη».

Σε ερώτηση σχετικά με τις δηλώσεις της επικεφαλής του ΔΝΤ Κριστίν Λαγκάρντ ότι «ήρθε η ώρα οι έλληνες πολίτες να πληρώσουν το λογαριασμό», η Αλέκα Παπαρήγα σημείωσε: «Το να την καταδικάσω νομίζω ότι είναι περιττό γιατί η ΕΕ και το ΔΝΤ για το ΚΚΕ είναι μέτωπα πάλης μέσα από τον αγώνα εδώ στον τόπο μας». Και συμπλήρωσε: «Αυτό όμως που βγαίνει από αυτή τη δήλωση είναι ότι στις 17 του Ιούνη ο λαός μοιάζει σαν να ανεβαίνει σ’ έναν εξώστη. Από αυτόν τον εξώστη ή θα ανέβει πιο ψηλά, στην κορυφή ή θα πέσει στον γκρεμό. Ετσι καθαρά τα λέμε. Στις 18 του Ιούνη ο καταλυτικός ρόλος θα ανήκει στον λαό και στο ΚΚΕ».


Εκλογές 2012 περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Αλέκα Παπαρήγα:Σύντομα θα υπάρξει και νέα προσφυγή στις κάλπες 
 
 
σχόλια (47)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    "Θανασάκης ο πολιτευόμενος" Το φασιστάκι του ΠΑΣΟΚ που χρήζει ιδαιτερης φροντίδας αλλά οι σύντροφοι του τον αγνοούν πια. | 29/05/2012 15:54
    Δεν λείπει από κείμενο για το ΚΚΕ οπου επαναλαμβάνει τις ίδιες αθλιότητες του Πάγκαλου και του Καρατζαφέρη. Μιλέι για ανεργία, το κόμμα του οποίου με την πολιτική του και την ύφεση που έφερε εστειλε στην ανεργία 1500000 ανθρώπους. Τολμάει και μιλάει για τους επαγγελματίες όταν το ΠΑΣΟΚ τους οδήγησε στα λουκέτα και την διάλυση. Μιλάει για διαφθορα, ποιος? Ο σαλεμένος πασόκος που το κόμμα του είχε τον μεγα σοσιαλιστή Ακη που παρολίγο να γίνει και αρχηγός του. Ο Θανασάκης έχει μάθει να του πετάνε ενα κομμάτι κρέας, να σκύβει το κεφάλι και να λέει ευχαριστώ. Οπως κάνανε οι δούλοι παλιότερα. Αλλα δεν αρκείται σε αυτό. Θέλει και από τους υπόλοιπους το ίδιο. Και απαιτεί από το ΚΚΕ να βάλει νερό στο κρασί του, να γίνει σαν τα μούτρα του. Και όσο το ΚΚΕ δεν γίνεται λυσσομανάει. Και βγάζει άφρες στο στόμα όπως έβγαλε τον βράδυ των εκλογών στην Ιπποκράτους. Κουράγιο Θανασάκη, μην ανησυχείς, θα σε ανταμείψουν στις επόμενες εκλογές αναγνωρίζοντας την προσφορα σου στο ΠΑΣΟΚ. Και σε αυτό υα συμβάλλει καθοριστικά ο "μαζί τα φάγαμε".
    Θανασάκης ο πρασινοχαλβας
    απάντηση32
     
     
     
    ΨΗΦΟΣΤΟ ΚΚΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ | 29/05/2012 15:07
    ΠΑΜΕ να διωξουμε και τους υπόλοιπούς τους τουρίστες. Παραμένουμε σταθερά παράγοντες ΑΝΕΡΓΙΑΣ, οικονομικής ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ και ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ, Αυτό που πράγματι θέλουμε είναι , να μην αφήσουμε τους άλλους να κυβερνήσουν και γαια πυρί μυχθείτω
    Θανασάκης ο πολιτευόμενος
    απάντηση34
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    LENIN | 28/05/2012 19:02
    Προς τους συντρόφους του κκε.........: Μπορείς να νικήσεις έναν πιο ισχυρό αντίπαλο μόνο εντείνοντας στο έπακρο τις δυνάμεις σου και χρησιμοποιώντας υποχρεωτικά, με την πιο μεγάλη επιμέλεια φροντίδα, προσοχή και επιδεξιότητα, κάθε, έστω και την ελάχιστη «ρωγμή» ανάμεσα στους εχθρούς, κάθε αντίθεση ανάμεσα στην αστική τάξη των διαφόρων χωρών, ανάμεσα στις διάφορες ομάδες ή κατηγορίες της αστικής τάξης στο εσωτερικό της κάθε χώρας, όπως και κάθε έστω και την ελάχιστη, δυνατότητα να αποκτήσεις μαζικό σύμμαχο, έστω και προσωρινό, ταλαντευόμενο, ασταθή, αβέβαιο και συμβατικό. ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΥΤΕ ΚΟΚΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΡΞΙΣΜΟ… VLADIMIR ILYICH YLYANOV
    Maik o antimpatsokos
    απάντηση53
     
     
     
    ΚΚΕ/ΧΑ | 28/05/2012 18:51
    Στην ουσία το ΚΚΕ λειτουργεί αποτελεσματικά μόνο ως εμπόδιο στη σχηματισμό μιας αριστερής κυβέρνησης... Ας ελπίσουμε λοιπόν η Χρυσή Αυγή να κλέβει στη δεξιά περισσότερους ψήφους παρά το ΚΚΕ στην αριστερά.
    Nicola Russo
    απάντηση25
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ο ΛΑΟΣ | 28/05/2012 17:37
    Στις 17 Ιούνη θα πέει το ΚΚΕ κι όχι ο Λαός.Ο Λαός όταν μας ψηφίζει ανεβαίνει στην κορυφη , όταν δεν μας ψηφιζει τότε ποέφτε, πολύ περίεργη λογική.Δεν στρέφει τα πυρά της σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ , αλλα στην αριστερά,
    ΒΑΣΙΛΗΣΜΑΡΚΟ
    απάντηση14
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τι σχολια Θεε μου | 28/05/2012 17:27
    Διαβαζοντας τα σχολια και τις αντιπαραθεσεις σας, νομισα οτι βρισκομαι στη δεκαετια του '70 και λυπηθηκα που ακομη υπαρχουν ανθρωποι που ειναι ετοιμοι να βγαλουν τα ματια τους για τα κομματα. Αν θελετε την ανεξαρτησια σας, μονο ενας τροπος υπαρχει. Σκληρη δουλεια, σωστη ενημερωση και απαιτησεις πολλες απο τους πολιτικους και τον εαυτο σας. Ο κοσμος αλλαζει με τρομακτικη ταχυτητα. Αυτοι που δεν θα μπορεσουν να παρακολουθησουν την εξελιξη, ειναι μοιραιο να αποδυναμωθουν, να απαξιωθουν. Ο αγωνας ειναι απαραιτητος. Αλλα οταν γινεται απο μονοδιαστατα μυαλα που ακομη κρατανε γκραδες....
    Ενας μεταναστης
    απάντηση03
     
     
    Απ ότι βλέπω... | 28/05/2012 14:53
    Καλά είσαι εκεί στην Μακρόνησο Αλέκα.Κάτσε εκεί και άσε το κόμμα σε κανέναν νεότερο...
    ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΚΟΛΟΖΟΦ
    απάντηση1314
     
     
     
    Ξορκισμένη να είσαι με τον απήγανο. Η ΨΗΦΟΣΤΟ ΚΚΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ. | 28/05/2012 12:52
    Με το ΠΑΜΕ ελάτε να διώξουμε και τους υπόλοιπούς τουρίστες. ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΕΔΕΣ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ, ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ Αυτό που πράγματι θέλουμε είναι , να μην αφήσουμε κανέναν να κυβερνήσει. ΓΑΙΑ ΠΥΡΙ ΜΥΧΘΕΙΤΩ σε δόξα του Στάλιν
    Θανασάκης ο πολιτευόμενος
    απάντηση2818
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κυρία Παπαρήγα... | 28/05/2012 12:12
    ...άς μετείχατε σε κυβέρνηση συνεργασίας για να μας σωσετε...αλλά είστε -όπως και το δηλώσατε άλλωστε- από αυτούς που έχουν άποψη χωρίς θέση. Στείρα αντιπολίτευση με μόνο σκοπό να τσακώνετε την βουλευτική αποζημίωση.... Άντε λοιπόν παρατήστε μας ήσυχους. Nα σας ψηφίσει ο κόσμος γιατί;;; Προσωπικά ψηφίzω ένα κόμμα, γιατί με αφορουν οι θέσεις του και θέλω να ανέβει στην εξουσία να τις υλοποιήσει Αλλιώς, υπάρχουν και τα χόμπυ, και εσείς είστε ένα χόμπυ!!!!
    Marios Petrou
    απάντηση2216
     
     
     
    Στοιχηματική απόδειξη για τον νικητή των εκλογών... | 28/05/2012 11:49
    'Οπως είναι γνωστό παγκοσμίως, οι εταιρίες στοιχηματισμού πραγματοποιούν τις εγκυρότερες προβλέψεις του αποτελέσματος κάθε φύσεως γεγονότος, διότι διακινδυνεύουν τα ιδικά τους χρήματα. Η απόδοση του στοιχήματος για τον νικητή των εκλογών της 17ης Ιουνίου 2012, της σουηδικής εταιρίας στοιχημάτων UNIBET: Σήμερα ΝΔ 1,40 και Σύριζα 1,90. Πριν μια εβδομάδα ΝΔ 1,80 και Σύριζα 1,95. Δηλαδή η ΝΔ θα κερδίσει και η πεποίθηση για το γεγονός αυτό συνεχώς διευρύνεται. (Για να κατανοήσουν και οι μη ασχολούμενοι με τον στοιχηματισμό, σημειώνεται ότι η απόδοση για το εάν ο ήλιος θα ανατείλει από την ανατολή αύριο είναι 1,00). Τα συμπεράσματα είναι προφανή. (Κατά τα άλλα υπάρχει και το ΚΚΕ...)
    Λογικός στοιχηματίας
    απάντηση79
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Επιτέλους .... | 28/05/2012 11:23
    Υπάρχει ανάγκη αντιπαράθεσης επιχειρημάτων. Τα κατινίστικα σχόλια φανερώνουν πολιτικοψυχολογική ανωριμότητα. 1.Σε όσα είπε η Αλέκα Παπαρήγα που διαφωνείτε; 2. Επειδή οι γνώσεις σας στην ιστορία είναι απο ανεπαρκείς έως ανύπαρκτες, μάθετε ότι το ΚΚΕ στη διάρκεια της μεταξικής δικτατορίας είχε υποστεί συντριπτικά πλήγματα. Μήπως θυμάστε ποιος σήκωσε στους ώμους του την Αντίσατση του λαού μας;
    theored
    απάντηση2215
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    "Θανασάκης ο πολιτευόμενος" Ο παρατρεχάμενος του Βενιζέλου και μαθητής του Πάγκαλου που λυσσομανάει με το ΚΚΕ, ιδιαίτερα μετα την πανωλεθρία του ΠΑΣΟΚ | 28/05/2012 11:13
    Εχει λαλίσει εντελώς. Ειδικά μετα την μεγάλη επιτυχία του ΠΑΣΟΚ χρήζει ιδιαίτερης περίθαλψης. Ο Πάγκαλος δεν τον στηρίζει πια. Θέλει το ΚΚΕ σαν τα μούτρα του. Κόπτεται τάχα για τους ανέργους όταν άχνα δεν έβγαλε για την πολιτική του ΠΑΣΟΚ που εκτόξευσε την ανεργία. Κόπτεται ταχα για τους επαγγελματίες οταν λαλιά δεν έβγαλε για τα χιλιάδες λουκέτα συνέπεια της πολιτικής του ΠΑΣΟΚ. Αυτό όμως που τον κάνει και λυσσομανάει είναι επειδή το ΚΚΕ δεν βάζει νερό στο κρασί του, δεν γίνεται ενα ακόμα ΠΑΣΟΚ, δεν λέει άλλα προεκλογικά και άλλα μετεκλογικά. Δεν μπαίνει στη στρούγκα σκορπώντας αυταπάτες. Αλλα είναι και αφελής και ανιστόρητος αν νομίζει ότι τα μούτρα του είναι ικανά να κουνάνε το δάχτυλο στο ΚΚΕ.
    Θανασάκης ο πρασινοχαλβάς
    απάντηση229
     
     
    Το ΚΚΕ είναι το μόνο κόμμα που | 28/05/2012 06:06
    εφάρμοσε το μνημόνιο στις επιχειρησεις του ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ. Ισως αν αναλάβει τη χώρα να μας γλυτώσει και απο την χρεoκοπία.
    Μιχαλάκης ο πράκτορας
    απάντηση1327
     
     
    ΟΝΕΙΡΟΦΑΝΤΑΣΙΕΣ | 27/05/2012 20:09
    Mα το ΚΚΕ στις 18 Ιουνίου θα είναι ένα μικρό κόμμα του 5%. Τι καταλυτικό ρόλο θα μπορέσει να παίξει;
    Μικρομέγαλος
    απάντηση1921
     
     
    papariga | 27/05/2012 19:33
    aleka.. exeis ksoflisei.. toso esu i idia oso kai i ideologia pou presveveis..... ksoflimeni.....
    nikos
    απάντηση1924
     
     
    Καλα τώρα.... | 27/05/2012 19:29
    Η Αλέκα έχει ακόμη να πάρει χαμπάρι ότι το ΚΚΕ χρεωκοπησε πολύ πριν από την Ελλάδα. Και οι ψευδαισθήσεις της περί κυριαρχίας και καταλυτικου ρόλου δεν πρόκειται να δώσουνε καμμιά απολύτως λύση στα προβλήματα της χώρας.
    Τρομαρας
    απάντηση1823
     
     
    εεεεε..αντε στον αγυριστο επιτελους | 27/05/2012 19:23
    με τον λαο, και παλι ο λαος....ολοι γινατε προστατες του του λαου...νταβατζηδες..η λεξη "λαος εχει γινει αφηρημενη εννοια ! ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΑΣ, ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΒΑΣΙΚΑ....ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ????
    χωρις πατριδα
    απάντηση1814
     
     
     
    Ιέρεια απόμακρου θεού | 27/05/2012 19:18
    Βρε Αλέκα, γιατί μιλάς πάντα σαν νάσαι απ΄όξω; Κάτι σαν ιέρεια απόμακρου Θεού, κάτι σαν Πυθία, η οποία δεν βρίσκεται σ΄ αυτόν το κόσμο; Θέλω επί της ευκαιρίας να σου πώ, πως εγώ ο λαός, ξέρω τι θάνω τις 18 Ιουνίου. Εσύ σαν ΚΚΕ ξέρεις τι θα κάνεις;
    Μαμάρ
    απάντηση1819
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μα τι λεει η θεια; | 27/05/2012 17:29
    με τα δικα σου τα μυαλα κυρια μου στις 17 ιουνιου ο λαος θα πεσει στο βαραθρο της απελπισιας και με του Τσιπρα στην κολαση!
    Σισυφος
    απάντηση2437