Αήττητη και θριαμβεύτρια ολοκλήρωσε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά της Κύπρου. Η Ένωση επικράτησε με 99-95 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση (84-84κ.α.), κατά την 3η και τελευταία ημέρα του τουρνουά, «κατακτώντας» την πρώτη θέση.

Γιόνας Ματσιούλις (14π.) και Μάλκολμ Γκρίφιν (22π.) πρωταγωνίστησαν στο επιπλέον πεντάλεπτο, ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο νεαρός γκαρντ, Δημήτρης Μωραϊτης (19π.) και η σταθερή αξία, Ντούσαν Σάκοτα (16π.).

Με ενεργοποιημένα τα αντανακλαστικά της σε άμυνα, επίθεση και δημιουργία η ΑΕΚ ξέφυγε γρήγορα στο σκορ, ενώ στο 24΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το υπέρ της 47-62. Ωστόσο, με τον Πάργκο να μονοπωλεί τις επιθέσεις η Μακάμπι αντέδρασε, μείωσε σε 61-68 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης προηγήθηκε με 81-77, πριν αναλάβει δράση ο Γκρίφιν και στείλει το ματς στην παράταση (84-84κ.α.).
Στο επιπλέον πεντάλεπτο ανέλαβαν δράση αρχικά Ματσιούλις και Σάκοτα (85-93 στο 42΄, 89-96 στο 43΄) και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Πάργκο (94-96 στο 44΄), ένα καλάθι και φάουλ του Γκρίφιν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ΑΕΚ τη νίκη.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Νέβεν Σπάχια): Ο»Μπράιαντ 11, Καλοϊάρο 13 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάργκο 28 (7 ασίστ, 8 λάθη), Κέιν 10, Αβντίγια 16, Ρέι 6, Τάιους 11 (13 ριμπάουντ), Σαχάρ.

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Μωραΐτης 19 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Σάκοτα 16, Αγραβάνης, Ματσιούλις 14 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάντερ 15, Ξανθόπουλος 3, Τσαλμπούρης 2, Γκρίφιν 22 (8/13 σουτ, 7 ασίστ), Γιαννόπουλος 3, Ρόμπερσον 5.