• Αναζήτηση
  • Κατάδυση με υποβρύχιο του στόλου για μαθητές και μαθήτριες

    Την εμπειρία της κατάδυσης με το πλέον σύγχρονο συμβατικό υποβρύχιο του στόλου θα έχουν 14 μαθητές και μαθήτριες, μεταξύ των οποίων και τέσσερις από τις πληγείσες από τη θεομηνία περιοχές της Μάνδρας και της Σύμης, μετά την κλήρωση που έγινε σε ειδική εκδήλωση, προς τιμήν των οικογενειών του προσωπικού του Πολεμικού Ναυτικού, στο πλαίσιο του εορτασμού του προστάτη του, Αγίου Νικολάου, στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.

    ΤοΒΗΜΑ Team

    Την εμπειρία της κατάδυσης με το πλέον σύγχρονο συμβατικό υποβρύχιο του στόλου θα έχουν 14 μαθητές και μαθήτριες, μεταξύ των οποίων και τέσσερις από τις πληγείσες από τη θεομηνία περιοχές της Μάνδρας και της Σύμης, μετά την κλήρωση που έγινε σε ειδική εκδήλωση, προς τιμήν των οικογενειών του προσωπικού του Πολεμικού Ναυτικού, στο πλαίσιο του εορτασμού του προστάτη του, Αγίου Νικολάου, στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.

    Στην διάρκεια της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε συναυλία της μπάντας του Πολεμικού Ναυτικού και δόθηκε η ευκαιρία στο προσωπικό πλοίων του Πολεμικού Ναυτικού, το οποίο βρίσκεται σε αποστολή εν πλώ, να συνομιλήσει μέσω βιντεοκλήσης (skype) με τα μέλη των οικογενειών τους που βρέθηκαν στο δημοτικό θέατρο του Πειραιά.

    Οι 14 μαθητές/μαθήτριες που κληρώθηκαν και οι αναπληρωματικοί τους είναι οι εξής:

    Ειδική κλήρωση

    Ιωάννης Γεωργουλόπουλος, ΓΕΛ Μαγούλας, κάτοικος Μάνδρας
    Σωτήρης Λάσκος, 1ο ΓΕΛ Μάνδρας
    Νίκος Γιαννίκος, Πανορμίτειο Λύκειο Σύμης
    Αργυρώ Τσαβάρη, Πανορμίτειο Λύκειο Σύμης

    Ειδική κλήρωση- Αναπληρωματικοί
     
    Αλέξανδρος Τζιάκης, 2ο ΓΕΛ Ελευσίνας, κάτοικος Μάνδρας
    Μαρία Κοπάνα, ΓΕΛ Μάνδρας
    Αλκμήνη Χρυσοβαλάντου Κρητικού, Πανορμίτειο Λύκειο Σύμης
    Ιωάννα Κρητικού, ΕΠΑΛ Σύμης
     
    Γενική κλήρωση

    Χαράλαμπος Χατζηγιαννίδης, 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου, Θεσσαλονίκη
    Διονύσης-Χρήστος Τσουράκης, Λεόντειο Λύκειο Πατησίων, Αθήνα
    Πολυξένη Γιαμάδα, ΓΕΛ Σαμοθράκης
    Μυρσίνη Σαμοθράκη, 2ο ΓΕΛ Αλίμου, Αθήνα
    Θεοδώρα Λάζαρη, 2ο ΓΕΛ Πάτρας
    Αθανασία Βαλκάνη, 1ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης
    Μαρία Καρατζά, 5ο ΓΕΛ Νικαίας, Αθήνα
    Ισμήνη Αλιβιζάτου, Βαλλιάνειο ΓΕΛ Κεραμειών, Κεφαλονιά
    Μαρία Μπιτσάκη, ΓΕΛ Νέας Κυδωνίας, Χανιά
    Βασίλης Δράλλος, Βαρβάκειο Πρότυπο-Πειραματικό Λύκειο Ψυχικού, Αθήνα

    Γενική κλήρωση – Αναπληρωματικοί
     
    Νικόλαος Σουρμπάτης, 9ο Ναυτικό Λύκειο ΕΠΑΛ Πειραιά
    Αθηνά Σγούρδα, 1ο ΓΕΛ Σαλαμίνας
    Αικατερίνη Γιούπη, 1ο ΓΕΛ Αιγίου
    Αντώνης Γεωργίτσας, ΓΕΛ Δερβενίου, Ξυλόκαστρο
    Γρηγόριος Πιπιλής, 8ο ΓΕΛ Λάρισας

    Ο πλους του υποβρυχίου θα πραγματοποιηθεί κατά τη χρονική περίοδο των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, για να μη διαταραχθεί η παρακολούθηση των μαθημάτων.

    Για όσους κληρώθηκαν και διαμένουν σε απόσταση άνω των 200 χλμ από την Αθήνα, τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής τους θα καλυφθούν με μέριμνα του Πολεμικού Ναυτικού.

    Στην εκδήλωση παρέστησαν μέλη του Κοινοβουλίου και της τοπικής αυτοδιοίκησης, ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ, ναύαρχος Ευάγγελος Αποστολάκης, ο αρχηγός ΓΕΝ, αντιναύαρχος Νικόλαος Τσούνης, οι αρχηγοί των Γενικών Επιτελείων των Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας ή εκπρόσωποί τους, εκπρόσωποι των θρησκευτικών αρχών, μέλη της Παγκόσμιας Διακοινοβουλευτικής Ένωσης Ελληνισμού (έλληνες ομογενείς γερουσιαστές/ βουλευτές από Αυστραλία, ΗΠΑ, Καναδά και Νότια Αφρική), μέλη της ευρύτερης ναυτικής και ναυτιλιακής κοινότητας, εν αποστρατεία στελέχη του Πολεμικού Ναυτικού και αντιπροσωπείες αξιωματικών, υπαξιωματικών και πολιτικών υπαλλήλων του Πολεμικού Ναυτικού.

    Κοινωνία